Inwestycja w sztukę dla początkujących

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Inwestycja w sztukę dla początkujących
Architektura & design

Inwestycja w sztukę może być znakomitym pomysłem, jeśli interesujesz się malarstwem. Z drugiej strony może być obarczona sporym ryzykiem, jeżeli się na tym nie znasz. Musisz wtedy przeprowadzić dogłębne badania. Rynek sztuki stał się jednym z najgorętszych szaleństw inwestycyjnych ostatnich lat. Kolekcjonerzy malarstwa i sztuki często kupują przedmioty z zamiarem wzbogacenia swojego portfolio.

Sztuka to inwestycja długoterminowa

Podobnie jak w przypadku akcji i obligacji, wartość dzieł sztuki może wzrosnąć. Jeśli kupisz prace wschodzącego artysty, który później osiągnie sukces, poczynisz dobrą inwestycję. Pamiętaj, że zyski ze sztuki nie przyjdą z dnia na dzień. Musisz uzbroić się w cierpliwość i myśleć długoterminowo. Wielu inwestorów uwzględnia obrazy w swoich planach majątkowych jako aktywa, które później przekażą potomkom.

Istnieje wiele rodzajów sztuki, na które warto zwrócić uwagę. Nowicjusze mają tendencję do automatycznego myślenia o obrazach. Warto jednak pamiętać, że sztuka obejmuje malarstwo, rysunek, fotografię, technikę cyfrową, mieszaną, grafikę, rzeźbę, a nawet film. 

Poszukaj artysty

Ogólnie rzecz biorąc, artysta z ciekawą historią zwykle wzbudza większe zainteresowanie wśród kupujących. Sprawdź wiek malarza, jego wykształcenie, poprzednie wystawy i nagrody. Większość informacji biograficznych można znaleźć w galerii, w której prezentowane są prace. Spróbuj też znaleźć więcej wiadomości na jego temat w Internecie.

Aktywa niepłynne

Należy pamiętać, że sztuka nie jest zasobem płynnym. Oznacza to, że będziesz miał duży problem, by zamienić ją od razu w gotówkę. Płynne aktywa, takie jak akcje, obligacje i konta oszczędnościowe, ułatwiają obrót pieniędzmi. Jeśli decydujesz się na niepłynne zasoby – dzieła sztuki i nieruchomości – musisz przeznaczyć więcej czasu na sprzedaż. Osoby niecierpliwe powinny wybrać inne rozwiązanie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Xawery Dunikowski uznawany jest za prekursora polskiego i europejskiego rzeźbiarstwa początku XX wieku. Był szalenie porywczym i awanturniczym człowiekiem. Tworzył kompozycje portretowe Francuzek i Amerykanek oraz znakomite podobizny przyjaciół z artystycznego świata, m.in. kochanki Sary Lipskiej czy Włodzimierza Terlikowskiego. Prezentowana na wystawie i aukcji w DESA Unicum „Półpostać kobiety” prawdopodobnie pochodzi z paryskiego etapu twórczości Dunikowskiego. Poprzez syntetycznie potraktowanie bryły oraz operowanie dużymi powierzchniami artysta stworzył doskonały psychologiczny portret o monumentalnych charakterze. Wszystkie obiekty obejrzeć można na naszej stronie. Partnerem wydarzenia jest @bmwpolska #art #artlovers #beauty #sculpture #artoninstagram #artonline #exhibition #aution #desaunicum

Post udostępniony przez DESA Unicum (@desa_unicum)

Skoncentruj się na jednej kategorii

Postaw na obszar sztuki lub styl malarstwa, który najbardziej Cię interesuje. Pogłębiaj swoją wiedzę na temat danej kategorii, zamiast losowo wybierać najbardziej przemawiające do Ciebie elementy. Im bardziej koncentrujesz się na danym motywie (krajobrazy, martwa natura, abstrakcja, mitologia itp.), tym większe masz szanse na podjęcie właściwej decyzji.

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami

Sprawdź międzynarodowe trendy. Większość informacji jest dostępna online. Kiedy tylko zwiększy się popyt na określony gatunek sztuki, wystaw swoją inwestycję na sprzedaż.

Pamiętaj, by nie spieszyć się z lokowaniem dużych kwot. Zacznij od czegoś małego. Jeśli kolekcjonowanie dzieł sztuki przypadnie Ci do gustu, możesz kontynuować swoją przygodę. Daj sobie czas na poznanie rynku. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko nietrafionych inwestycji.

Nie pożądaj ślepo za modą

To, że Twoi znajomi kolekcjonują dzieła Picassa czy Miro, nie oznacza, że musisz kolekcjonować to samo. Nie podążaj ślepo za krytykami. Czas jest jedyną oceną dzieła sztuki. To, że eksperci popierają teraz jakiegoś artystę, nie oznacza, że tak samo będzie za 10, 20 czy 30 lat. Posłuchaj więc swojej intuicji. 

Szukaj artystów i epok, które cieszą oko, ale obecnie nie są popularne. Niektórzy eksperci uważają, że starożytne malarstwo europejskie popadło w zapomnienie (aż do epoki baroku). To jednak wcale nie znaczy, że w którymś momencie nie zostanie znów docenione. Nie daj się też zastraszyć przekonaniu, że słynne galerie gromadzą tylko dzieła wybitnych artystów. Wręcz przeciwnie, niektóre galerie specjalizują się w obrazach wschodzących malarzy. Sprawdź koniecznie ich ofertę!

Bądź stanowczy i negocjuj!

Kupując, złóż uczciwą ofertę i czekaj. Jeśli obraz jest dostępny w danej cenie, otrzymasz go. Jeżeli ma większą wartość, niż sądzisz, lepiej z niego zrezygnuj. Nie ma sensu przepłacać. W tej samej cenie możesz znaleźć coś równie interesującego. Jeśli sprzedajesz dzieło sztuki, również bądź stanowczy. Możesz być otwarty na negocjacje, postaraj się jednak nie schodzić znacznie poniżej swojej ceny. W przeciwnym razie stracisz wiarygodność. Pamiętaj, by zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*