Poznaj najbardziej niezwykłe budynki świata

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Poznaj najbardziej niezwykłe budynki świata
Architektura & design

Nietypowe konstrukcje architektoniczne z całego świata. Od obiektów sakralnych, poprzez mieszkalne, aż po zakład komunalny. Co warto o nich wiedzieć?

Sanktuarium Madonna della Corona

Obiekt sakralny we włoskiej Spiazzi, Caprino Veronese na masywie górskim Monte Baldo, to jeden z bardziej niesamowitych budynków na świecie. Sanktuarium wznosi się na wysokości 774 m n.p.m. Kościół dosłownie wbudowany jest w ścianę skalną. Dwie ściany sanktuarium to lita skała góry Monte Baldo. Położenie na tak dużej wysokości i nietypowa konstrukcja sprawiają, że miejsce chętnie odwiedzane jest przez pielgrzymów i turystów z całego świata.

Moskiewskie Bubliki

Moskwa to nie tylko cukierkowy Kreml. W stolicy Rosji znajdziemy także dwa gigantyczne budynki mieszkalne zaprojektowane na planie okręgu. Bardzo fotogeniczne, nietypowe i intrygujące bloki mieszkalne, zrobiły niemałą furorę w mediach społecznościowych.

Pierwsza budowla powstała na początku lat 70-tych minionego stulecia. Koncepcja jest rzecz jasna dziełem radzieckich architektów. Miejscowi nazywają bloki „Bublikami” („бублик”) – co w tłumaczeniu na język polski oznacza bajgle.

Dom w skale

Dom we wnętrzu skały to dość futurystyczna koncepcja autorstwa Ameya Kandalgaonkara. Kandalgaonkar jest wywodzącym się z Szanghaju i Bombaju architektem i fotografem o nietuzinkowych pomysłach. Do stworzenia domu w skale zainspirował go grobowiec Madaina Saleha znajdujący się w sektorze Al-`Ula w regionie Al Madinah w Hejaz w Arabii Saudyjskiej.

Inntel Hotels Zaandam

Inntel Hotels Amsterdam Zaandam to kolejny z nietuzinkowych obiektów na turystycznej mapie świata. Cechą charakterystyczną tego holenderskiego hotelu jest fasada. Architekci stworzyli architektoniczną historię regionu w pigułce. Elewacja ułożona została z blisko 70 domków, w specyficznym dla regionu Zaan kolorze zieleni. W fasadzie znajduje się pięć typów regionalnych budynków – charakterystycznych dla każdej z grup społecznych zamieszkujących niegdyś tę okolicę.

Na plamie zieleni wyróżnia się jeden niebieski domek. Jest to nawiązanie do dzieła wybitnego malarza Clauda Moneta „Niebieski Dom w Zaandam”.

Amager Bakke

W Kopenhadze znajduje się elektrociepłownia i spalarnia odpadów o bardzo wdzięcznej nazwie Amager Bakke. Drugim, zamiennym określeniem stosowanym przez tubylców jest  Copenhill. Poza oczywistą funkcją spalarnia zaprojektowana została tak, aby spełniała rolę miejsca rekreacyjnego. W obrębie budynku znajduje się trasa spacerowa, całoroczny stok narciarski oraz największa na świecie ścianka wspinaczkowa.

Dubai Frame

Zjednoczone Emiraty Arabskie to dynamicznie rozwijający się i jeden z najbogatszych krajów Azji Zachodniej. Architektura jest tam bardzo nietypowa. Stanowi prawdziwy popis potęgi i bogactwa, a także rozwiązań technologicznych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych budynków na terenie kraju jest Dubai Frame. Obiekt żartobliwie nazywany jest największą na świecie ramką do zdjęć oraz „największym skradzionym budynkiem wszechczasów”.

Projekt wielkiej złotej ramy autorstwa Fernando Donisa został wybrany jako zwycięzca nagrody ThyssenKrupp Elevator International Award w 2009. Decyzją konkursowego jury został wybrany jako najlepszy spośród niemal tysiąca nadesłanych propozycji. Podobno ostatecznie projektantowi skradziono prawa autorskie i odmówiono uznania projektu.

W obiekcie znajduje się punkt widokowy oraz galeria sztuki. Dwa pionowe elementy konstrukcji połączone są za pomocą oszklonego mostku. Koncepcja Donisa miała symbolicznie łączyć stary i nowy Dubaj.

Zdjęcie główne: stock photo/gettyimages.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*