Zima to idealna pora roku na przeprowadzenie wielu zabiegów kosmetycznych, zwłaszcza tych wymagających dłuższej regeneracji: łatwiej wtedy ukryć ślady po ingerencji w strukturę skóry, a także odczekać w domu czas potrzebny do jej regeneracji. Poznaj 6 zabiegów medycyny estetycznej, którym możesz się poddać już teraz!

Peelingi chemiczne

Zimą można wykonywać średnio głębokie i głębokie peelingi chemiczne, gdyż ryzyko powstania przebarwień i wystąpienia reakcji fotoalergicznych jest wówczas minimalne. Zabieg złuszczania skóry kwasami jest wskazany w przypadku zmarszczek powierzchniowych, blizn czy przebarwień. Głębokie peelingi chemiczne zaleca się pacjentom powyżej 60. roku życia z wyraźnymi defektami skórnymi. Do złuszczania dermatolodzy stosują najczęściej kwas trichlorooctowy, salicylowy, retinowy, a także roztwór Jessnera. Najgłębiej działającym produktem jest jednak kwas karbolowy. Wykonywany z jego udziałem peeling fenolowy jest zabiegiem jednorazowym przeprowadzanym pod narkozą.

Mezoterapia

Zima to także idealny czas dla mezoterapii igłowej. Na uszkodzone tkanki nie oddziałuje ultrafiolet, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje. Głównymi składnikami koktajli do mezoterapii w okresie zimowym są ekstrakty roślinne, witaminy i kwas hialuronowy. Substancje te nawilżają skórę, podnoszą jej elastyczność i właściwości ochronne. Mezoterapia pozwala spowolnić proces starzenia się twarzy, jest również skutecznym zabiegiem na suchą i wiotką skórę. Igłowanie doskonale radzi też sobie z bliznami i cellulitem.

Depilacja laserowa

Zapomnij na zawsze o kremach do depilacji, wosku i maszynce do golenia. Depilacja laserem daje Ci gwarancję trwałej utraty owłosienia, choć wiąże się to z 4–5 wizytami u kosmetologa. Istotą zabiegu jest oddziaływanie na mieszki włosowe impulsem laserowym. Taka procedura uwrażliwia też skórę na ultrafiolet, dlatego depilacji laserowej najlepiej się poddać w okresie jesienno-zimowym.

Zabieg RF

To jeden z najskuteczniejszych zabiegów stosowanych w celu ujędrnienia skóry i zminimalizowania objawów starzenia. W czasie procedury wykorzystywane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które oddziałują na głębokie warstwy skóry. Wywołane radiofrekwencją ciepło w tkankach pobudza włókna kolagenowe do produkcji nowego białka fibrylarnego. W efekcie dochodzi do zagęszczenia i ujędrnienia skóry właściwej. Fale radiowe stymulują kolagenogenezę, dzięki czemu efekty ujędrnienia narastają do 6 miesięcy po ukończeniu serii zabiegów. 

Makijaż permanentny

Makijaż permanentny można wykonać na powiekach, ustach i brwiach. W czasie zabiegu kosmetolog obrysowuje kontur ust i wypełnia go pigmentem lub zagęszcza brwi i rzęsy metodą mikropigmentacji – przy użyciu cienkich igieł. Choć barwnik wprowadzany jest tylko pod powierzchniową warstwę skóry, skóra po zabiegu wymaga regeneracji. Na ten czas należy unikać słońca i stosować preparaty przyspieszające gojenie. 

Usuwanie zmian skórnych

Jeśli dermatolog zalecił usunięcie brodawek, znamion czy pieprzyków, najlepszą na to porą jest zima, gdyż po zabiegu należy chronić skórę przed oddziaływaniem promieni słonecznych. W usunięciu niepożądanych zmian skórnych pomocne będą laser, skalpel lub azot ciekły – wszystko zależy od zaleceń lekarza i osobistych preferencji. Tak czy inaczej, fragment skóry poddany zabiegowi jest po nim szczególnie wrażliwy, dlatego nie należy go moczyć i wystawiać na działanie słońca.

Zdj. główne: Raphael Lovaski/unsplash.com