Kapsuła floatingowa – poznaj jej zalety

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kapsuła floatingowa – poznaj jej zalety
Beauty

Floating zyskuje sobie coraz więcej zwolenników, chociaż wiedza o nim wciąż nie jest powszechna. Walka ze stresem, zmęczeniem i bólem kręgosłupa za pomocą kapsuły floatingowej budzi zaciekawienie, ma jednak przeciwników. Oto garść wiedzy na temat jej głównych zalet. 

Na czym polega floating?

Chodzi w nim o wykorzystanie nowoczesnego urządzenia, kapsuły floatingowej, dla uspokojenia się, zregenerowania i odzyskania utraconych sił. Sama kapsuła zwana jest także odpływową, sensoryczną lub deprywacyjną. Ciekawość budzi już sam jej wygląd – często jest to bardzo nowoczesny, opływowy kształt, który przywodzi na myśl filmy science fiction.

Jak działa kapsuła floatingowa?

Urządzenie jest wypełnione roztworem wody z solą EPSOM. Odpowiada on za wprowadzenie ciała w stan relaksu, który właściwy jest np. kąpieli w Morzu Martwym – unosimy się w płytkiej, mającej ok. 30 cm głębokości wodzie, co ma duży wpływ na nasze odprężenie się i doznajemy uczucia braku grawitacji. Roztwór ma temperaturę skóry, co sprawia wrażenie jedności z wodą. Przyjmuje się, że optymalną jest temperatura 36,1 stopnia Celsjusza. Do osoby znajdującej się w kapsule floatingowej nie dochodzą żadne odgłosy z zewnątrz. Zabieg odbywa się w zupełnej samotności, co pozwala pacjentowi skupić się na samym sobie bez rozpraszania uwagi. Wszystko to ma za zadanie zapewnić naszemu mózgowi idealne warunki do odpoczynku – a więc zdrowia psychicznego i fizycznego. Co ciekawe, sesje floatingowe bardzo często są włączane do treningów zawodowych sportowców – pomagają im w odnowie biologicznej.

True Rest – Welcome to True REST Float Spa!

Czym jest sól EPSOM?

EPSOM to inaczej siarczan magnezu. Magnez i siarka mają w tym przypadku działanie prozdrowotne i sprzyjające zachowaniu urody. Bez magnezu czujemy się zmęczeni, cierpimy na bezsenność i jesteśmy nerwowi. Istotne jest to, że znacznie lepiej wchłania się przez skórę, niż poprzez układ pokarmowy. Dzięki kąpielom mamy szansę nie tylko na regenerację i uspokojenie, ale także oczyszczenie organizmu. Kąpiele zaleca się w przypadku rehabilitacji, rekonwalescencji, problemów ze skórą i gojeniem się ran. Wspierają także układ odpornościowy.

Czy kapsuła floatingowa jest bezpieczna?

Tego rodzaju urządzenia są w pełni bezpieczne dla zdrowia fizycznego. Jeśli chodzi o komfort psychiczny, to również nie powinny się pojawić żadne komplikacje. Największy dystans do pomysłu zamknięcia w kapsule mają osoby z klaustrofobią. W rzeczywistości wnętrze nie jest zbyt wąskie, pozostaje też możliwość uchylenia wieka. Warto dodać, że urządzenie nie grozi awarią, a w każdej chwili można je oświetlić lub otworzyć także od wewnątrz. Nie wymaga umiejętności pływania. Woda jest bardzo płytka i nasycona solą, co uniemożliwia podtopienie się w niej. W przypadku, gdy i to nie daje komfortu, osoba udająca się do kapsuły może skorzystać ze specjalnego podgłówka.

Higiena i komfort podczas pobytu w kapsule floatingowej

Jedną z wątpliwości, które towarzyszą floatingowi, jest obawa przed brakiem higieny podczas samego zabiegu. Warunki wewnątrz niej są jednak całkowicie sterylne. Wodę oczyszcza się po każdym pacjencie. Proces filtrowania jest dość skomplikowany, polega na użyciu specjalnego szkła aktywowanego, dezynfekcji nadtlenkiem wodoru i naświetlaniu lampami UV. Dzięki nowoczesnym technologiom parametry cieczy można stale monitorować i dbać o jej czystość powiązaną z wysoką jakością. Odczucie komfortu w kapsule floatingowej nie w każdym przypadku pojawia się od samego początku. Zdarzają się trudności z zaadaptowaniem się do dziwnej sytuacji, jednak są całkowicie normalne i ustępują jeszcze podczas pierwszej sesji. Przyjmuje się, że z czasem można czerpać z zabiegów coraz więcej korzyści, bo stają się one dla nas bardziej naturalnymi.

Fot. Haley Phelps/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*