Artykuł sponsorowany
Grzybica pochwy, zwana inaczej zapaleniem grzybiczym, jest problemem, z którym spotyka się wiele kobiet. Szacuje się, że każda z pań przechodziła przez grzybicę minimum raz w życiu. Oznacza to, że zapalenie tego typu jest bardzo często spotykane, a mimo tego mało się o nim mówi. Nie czekaj, aż sama poczujesz pierwsze objawy na sobie. Poznaj przyczyny grzybicy pochwy i dowiedz się, jak się chronić oraz czemu warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest teleporada.
Na początek warto objaśnić, skąd tak właściwie bierze się grzybica pochwy. Candida, czyli drożdżopodobne grzyby, które wywołują takie zapalenie, są naturalnym składnikiem zdrowej flory pochwy. Oznacza to, że każda kobieta ma je w swoim ciele i na ogół są one nieinwazyjne. Przez co nie wywołują żadnych niebezpiecznych czy bolesnych objawów.
Problem pojawia się wtedy, gdy z uwagi na różnorodne czynniki, skala pH w pochwie zostanie zaburzona. Wtedy grzyby mogą zacząć się rozmnażać i kolonizować, przez co wpływają na błonę śluzową i powodują stan zapalny. To właśnie wewnątrz organizmu pojawia się problem, co sprawia, że zapalenie grzybicze pochwy rzadko kiedy przenoszone jest drogą płciową.
Mimo tego, że najczęściej dochodzi do zapalenia grzybiczego pochwy bez ingerencji czynników zewnętrznych, tych nie można całkowicie wykluczyć. Przede wszystkim stosunek seksualny bez zabezpieczenia z partnerem, który ma grzybicę może doprowadzić do zakażenia. Podobnie sprawa ma się przy używaniu publicznych toalet, jacuzzi czy nawet wanny u kogoś, kto ma taki problem. Grzyby mogą szybko przedostać się do organizmu, powodując zapalenie.
Jednak poza tym warto zwrócić również uwagę na właściwą higienę czy też noszenie bawełnianej bielizny zamiast sztucznej, wykonanej z syntetycznych materiałów. Istotne jest to, aby już przy pierwszych objawach prosić o pomoc specjalisty. Teleporada pozwoli nie tylko zasięgnąć fachowej wiedzy, lecz także umożliwia zdobycie recepty czy L4. Aby chronić się przed zapaleniem pochwy, należy dbać o regularną higienę, za pomocą specjalnych środków do pielęgnacji i mycia. Powinny mieć one 5,5 pH, aby zapewnić bezpieczeństwo flory bakteryjnej pochwy.
Opisaliśmy, dlaczego i w jaki sposób dochodzi do grzybicy pochwy, dzięki temu można jasno stwierdzić, że do zapalenia przyczynia się głównie obniżona odporność organizmu. Czynniki ryzyka to przede wszystkim ciąża, miesiączka, niewyregulowana cukrzyca, sterydoterapia, antykoncepcja hormonalna, otyłość i problemy hormonalne. Do tego dochodzą jeszcze przede wszystkim antybiotykoterapie, które często „pomagają” pojawić się grzybicy pochwy. Takie czynniki połączone z nieprawidłową higieną mogą w dużym stopniu przyczynić się do powstania zapalenia grzybiczego.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i sposobach zapobiegania poważnym chorobom czy zapaleniom wśród seniorów, sprawdź artykuły na stronie Seniore.pl.
Fot.: Andrei/pexels.com