Wykańczanie salonu często jest procesem niesamowicie twórczym, który przypomina pracę malarza i ostatnie pociągnięcia pędzla na prawie gotowym obrazie.
Chcemy czuć się komfortowo w salonie, a jednocześnie wymagamy, aby swoją elegancją i artystycznym sznytem wzbudzał zachwyt naszych gości. Jak jednak połapać się w natłoku opcji, jakie dzięki internetowi stają przed nami otworem? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najlepszych propozycji, które ułatwią Ci to zadanie i sprawią, że z przyjemnością wybierzesz ostatnie dodatki.
Jeśli preferujesz meble i dodatki wykonane w brązie, cofnij się o kilka wieków. Pozwoli Ci to odtworzyć pałacowy klimat, w którym lubowali się koneserzy sztuki i wielcy magnaci. Brąz wykorzystany we wnętrzu przywoła atmosferę luksusu, podkreśli jego wartość i dobry smak właściciela domostwa. W pierwszej kolejności poszukaj odpowiednich płytek. Producenci oferują duży wybór – począwszy od sklepów internetowych, a skończywszy na prywatnych rzemieślnikach. Takie płytki często mają wyrzeźbione piękne ornamenty i bogato zaznaczone krawędzie, które dodatkowo dodadzą detalu do Twojego wnętrza. Możesz również zdecydować się na kupienie pojedynczego mebla wykonanego w brązie, dobrze zaprezentuje się fotel albo stolik, który postawisz w centralnym miejscu. Ten szlachetny metal powinien być połączony z równie wykwintnymi materiałami takimi jak: wysokogatunkowe drewno (mahoń, palisander, ewentualnie dąb), kamień (marmur, granit), wysokogatunkowe tkaniny (kaszmir, jedwab). Dlatego do naszego fotela warto dobrać odpowiednie zasłony, dywany. Podkreśl całość dodatkami wykonanymi metodą odlewu artystycznego – takimi jak kandelabry albo elementy zastawy stołowej. Warto postawić na jeden styl. W czasach polskiej arystokracji bardzo modne były wnętrza natchnione Bizancjum i klimatami arabskimi. Powieszenie dużego zwierciadła w centralnym miejscu pokoju, najlepiej na pustej ścianie, jest najprostszym sposobem na dodanie przestrzeni objętości i blasku. Zabieg ten był powszechnie stosowany w komnatach pałacowych i salach balowych. Wybierz do tego celu kunsztownie wykonane lustro słoneczne z brązu, wyjątkowo cenione przez dekoratorów w zeszłych sezonach, pięknie wykończy całą aranżację.
Jeżeli już inspirować się historią, to po całości. Historia wyższych sfer usiana jest wykwintnym, luksusowym wyposażeniem. Zainspiruj się stylem francuskim i udekoruj swoje wnętrze meblami z czasów Ludwika XVI. Na pchlim targu znajdziesz tapicerowane fotele wyściełane satyną i aksamitem z wywijanymi, kabriolowymi nogami, toaletkę z inkrustowanymi rzeźbieniami w stylu barokowym lub misternie wykończone cyzelowanym złoceniem konsolki. Zwróć uwagę na wykończenia mebli takie jak marmur, kość słoniowa, szylkret albo fornir (takie wykończenia to tak zwana markieteria, charakterystyczna technika zdobienia w przemyśle artystycznym). Dobierz do tego rokokowe wazy z muszlowymi detalami i pozłacane ramy z obrazami starych mistrzów. Elegancji i wytworności doda Twojemu wnętrzu również wstawienie rzeźb i postumentów wzorowanych na antycznych. Francuski sznyt stawia na dekoracyjność i subtelne przenikanie się artystycznie zaprojektowanych form z podkreśleniem wytworności chwili, dla której zostały stworzone.
Postaw na nietypowe, artystyczne formy, które nadadzą smaku projektowanej przestrzeni. Idealnie sprawdzą się tu meble w stylu art déco i kubistyczne elementy wystroju. Ten styl z początku XX wieku uwiedzie Cię swoimi czystymi geometrycznymi liniami, kontrastującym detalem i drogimi, oryginalnymi przedmiotami od sławnych projektantów. Jednym z takich dodatków jest fotel Rachele z miedzianymi wstawkami od znanego włoskiego projektanta Samuele Mazza. Fotel ten zachwyci Cię miękką, skórzaną tapicerką i gładkością zaprojektowanych linii. Wartymi zainteresowania są również projekty od Jeana Dunanda, słynnego francuskiego dekoratora, który był czołowym twórcą stylu art déco. Meble od tego projektanta osiągają zawrotne kwoty, jednak jest to klasa sama w sobie, warta swojej ceny. Przykładem jest choćby stolik do kawy z 1937 roku w nieregularnym kształcie skorupy żółwia z chińskiej laki albo „La Chasse” – czteroczęściowy ekran stojący na podłodze z ręcznie wykonanymi dekoracjami. Nie można też zapomnieć o wielkim francuskim projektancie, który miał ogromny wpływ na kształtowanie się tego stylu. W internecie możesz znaleźć meble art déco autorstwa Le Corbusiera, które znacząco podkreślą wyjątkowość Twojego wnętrza i wprowadzą w luksusowy klimat z epoki początków XX wieku. Wybierz wygięty szezlong LC4 z chromowaną ramą, z zagłówkiem z tapicerowaną skórą albo czarną kanapę ze skóry, które artysta zaprojektował z myślą o słynnym osiedlu modelowym Bauhaus.
Fot. Sammsara Luxury Modern Home/Pexels