Smartwatch jest obecnie bardzo popularnym gadżetem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Aby wybrać odpowiedni smartwatch, trzeba sprawdzić jego specyfikację oraz upewnić się, czy możemy sparować go z telefonem.

Jakie cechy powinien mieć smartwatch?

Bardzo ważny jest wybór typu smartwatcha. Można podzielić je na te klasyczne z dotykowym ekranem i na hybrydy. Te drugie z pozoru przypominają klasyczne zegarki z tarczą, jednak posiadają ekran, który może pokazywać nasze wiadomości i informację o przychodzącym połączeniu. Nie mają jednak dotykowych ekranów, a wszystkie funkcje wybierać można za pomocą przycisków. To idealna opcja dla osób, które lubią klasykę i nie są jeszcze przekonane do nowoczesnych rozwiązań. Te modele są również bardziej wytrzymałe – niektóre potrafią wytrzymać na jednej baterii nawet kilka miesięcy.

Smartwatche są jednak znacznie bardziej funkcjonalne. Z ich pomocą można odczytywać maile, SMS-y, a nawet oglądać filmy, czy słuchać muzyki. Dzięki sparowaniu z naszym telefonem mogą np. przesyłać do niego dane o ilości kroków, spalonych kaloriach czy średnim pulsie. W przypadku smartwatchy liczy się ich funkcjonalność oraz nowoczesny wygląd. Inteligentne zegarki mogą znacznie więcej niż ich hybrydowe odpowiedniki.

Top 10 zone – Top 10 Best Luxurious Smartwatch in 2020

Jaka obudowa?

Przy wyborze smartwatcha bardzo liczy się jego obudowa. Do wyboru mamy lżejsze zegarki wykonane z plastiku i takie wykonane z metalu, np. aluminium. Są znacznie trwalsze, ale również cięższe. Osoby aktywne, które smartwatcha używają podczas uprawiania sportu, wybierają raczej te z plastikową obudową, ze względu na ich lekkość. Przy wyborze modelu trzeba zwrócić uwagę również na to, czy ekran nie wystaje zbyt mocno poza obudowę, ponieważ może się wtedy szybciej uszkodzić.

Zwróć uwagę na pasek

W modelu smartwatcha ważny jest też pasek. Jest on wymienny, ale do naszego pierwszego smartwatcha warto wybrać taki, który połączy w sobie lekkość i wytrzymałość. Dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób aktywnych, będzie pasek z tworzywa sztucznego. Ma niską wagę oraz dużą wytrzymałość. Jest też znacznie łatwiejszy do czyszczenia oraz wodoodporny. Przy bardziej eleganckich modelach, które będziemy nosić do stylizacji biurowych, sprawdzi się metalowa bransoleta. Należy jednak sprawdzić, czy metal jest wykonany ze stopu nierdzewnego, dzięki czemu będzie bardziej odporny na wilgoć. Bransoleta powinna być dobrze dopasowana do nadgarstka lub posiadać odpowiednią klamrę do zmiany długości paska. Wiele osób decyduje się również na pasek skórzany. Jest znacznie wygodniejszy od metalowej bransolety, ponieważ lepiej dopasowuje się do ręki i nie powoduje podrażnień skóry.

Jeśli chcemy mieć jeden smartwatch na wiele lat, warto wybrać taki model, w którym możliwe będzie wymienianie paska w momencie, kiedy się zepsuje.

Smartwatch dla aktywnych

Dla osób aktywnych bardzo ważna jest również wodoszczelność, która może wynosić od 3 ATM do 30 ATM, przy czym 3 ATM oznacza, że zegarek jest odporny na niewielkie zamoczenie, np. podczas mycia rąk, a 30 ATM, że możemy z nim nurkować z butlą, nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb. Jeśli chcemy, by smartwatch mógł z nami pływać, należy wybrać model powyżej 10 ATM. Przy treningach sprawdzi się smartwatch, który posiada oznaczenie WR50.

Przy smartwatchach niezbędny jest bluetooth, dzięki któremu połączymy się z telefonem. Zapewni nam to pełną funkcjonalność – zegarek podpowie nam, kiedy przyjdzie do nas SMS, czy będziemy mieć oczekujące połączenie. Dla osób aktywnych niezwykle ważny będzie krokomierz, ale też pulsometr oraz stoper. Nowoczesne smartwatche posiadają również modem 3G.

Smartwatche powinny mieć również możliwość zdalnego uruchomienia aparatu, co będzie bardzo pomocne np. podczas wykonywania selfie. Ciekawą funkcją jest również opcja szukania telefonu.

Ponieważ smartwatch jest sprzętem, który ma nam posłużyć przez długi czas, warto wybrać model, który będzie miał wiele przydatnych dla nas funkcji. Szukanie najtańszych zamienników nie jest dobrym rozwiązaniem.

Fot. Luke Chesser/Unsplash