Lakierowane kuchenne drzwiczki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Lakierowane kuchenne drzwiczki
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie należy lekceważyć wyboru odpowiedniego projektu kuchni, abyśmy w przyszłości czuli się w niej jak najlepiej. Choć może się to wydawać przesadą, jednym z najważniejszych elementów projektowania własnej kuchni jest wybór odpowiednich frontów. A drzwiczki lakierowane stają się coraz bardziej popularne.

Fronty lakierowane należą do najbardziej luksusowych projektów, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wysoki połysk wygląda elegancko i optycznie zwiększa przestrzeń. Z drugiej strony głęboki mat wnosi odrobinę tajemniczości i luksusu. Obecnie modne jest połączenie matowych i błyszczących powierzchni przeplatających się w kompletach mebli.

Podstawowym materiałem drzwiczek jest płyta pilśniowa (MDF), na którą profesjonalnie nakłada się kilka warstw lakieru pigmentowego poliuretanowego lub epoksydowego. Cały proces odbywa się w bezpyłowym i niemal hermetycznie zamkniętym pomieszczeniu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Lakier pigmentowy nakładany jest w kilku warstwach i dodatkowo jest szlifowany pomiędzy każdym lakierowaniem. Następnie następuje czas na wykończenie lakierem w pożądanym odcieniu. Rezultatem jest idealnie gładka i wypolerowana powierzchnia o pożądanym wyglądzie. Jednocześnie wiążę się to z wyższą ceną zakupu. Drzwiczki można malować z obu stron, ale istnieje również opcja malowania jednostronnego, która jest również bardziej przystępna cenowo.

Właściwości:

●      nowoczesny wygląd

●      nieograniczony wybór kolorów

●      wysokiej jakości powierzchnia

●      możliwość renowacji uszkodzonych drzwiczek

●      odporne na wilgoć i drobne uszkodzenia

●      przyjazne dla środowiska

W przypadku wariantu na wysoki połysk w końcowym etapie na powierzchnię drzwi nakładany jest lakier transparentny. Chroni to drzwi przed ewentualnymi zarysowaniami i nadaje głębi odcieniowi koloru, czyli wprowadza tak zwany efekt 3D. Lakierowane drzwi swoją elegancję zawdzięczają licznym warstwom bardzo twardego lakieru. Jego powierzchnia jest w 100% twarda, nieporowata i spełnia najsurowsze kryteria higieniczne. Niewątpliwą zaletą drzwi lakierowanych jest możliwość ich naprawy w przypadku ewentualnych uszkodzeń. W razie potrzeby mogą być one wypełniane, szlifowane lub przemalowywane.

Fot.: Sidekix Media/unsplash.com

Wysoki połysk czy mat?

Błyszcząca powierzchnia olśniewa od pierwszego wejrzenia. Jego zaletą jest to, że optycznie powiększa pomieszczenie. Umieszczając we wnętrzu lśniące meble, zmniejszysz ciasną przestrzeń każdej przestrzeni. Błyszczące powierzchnie odzwierciedlają otoczenie i tworzą ekskluzywne wrażenie. Wadą tych powierzchni są widoczne odciski palców, a także fakt, że wszystkie niedoskonałości, takie jak np. nierówna powierzchnia, są bardziej widoczne.

Fot. Jana Heinemann/unsplash.com

Kilka lat temu matowa obróbka powierzchni zdobyła wielką popularność w branży motoryzacyjnej, dziś ten trend jest widoczny również w zakresie mebli kuchennych. Większość źródeł twierdzi, że ten rodzaj wykończenia jest mniej wymagający w utrzymaniu, a odciski palców i zaschnięte krople wody są znacznie łatwiejsze do przeoczenia. Ale uważaj na białą powierzchnię drzwi! Brud jest na niej podwójnie widoczny.

Projektanci nie sprzeciwiają się gustownemu połączeniu matowego i błyszczącego wzornictwa w ramach jednego zestawu kuchennego. Różnica w obróbce powierzchni subtelnie przełamuje szarość monochromatycznych mebli. Również różnica w wysokości poszczególnych drzwi doda kuchni zainteresowania i niezwykłości.

Fot. Steven Ungermann/unsplash.com

Utrzymanie

Drzwi lakierowane są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad, aby wyglądały świeżo nawet po latach użytkowania. Do dwóch tygodni po malowaniu drzwi nie należy intensywnie czyścić. Ogólnie można powiedzieć, że powierzchnie zewnętrzne czyścić się powinno tylko wilgotną szmatką, ewentualnie z dodatkiem detergentu. Unikaj produktów zawierających materiały ścierne, ponieważ powierzchnię drzwi można bardzo łatwo zarysować. W żadnym wypadku nie używaj środków czyszczących na bazie rozpuszczalników (aceton i inne), ponieważ w ich przypadku istnieje ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni. Aby usunąć kurz, przetrzyj powierzchnię drzwi ściereczką do kurzu. W przypadku tłustych plam użyj wilgotnej ściereczki do czyszczenia z detergentem i pozostaw umyte miejsce do wyschnięcia.

Rada na koniec: Przy długotrwałym, intensywnym nasłonecznieniu drzwi mogą nieznacznie zmienić kolor. Ale nie wpływa to na jakość lakieru.

Zdjęcie główne Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

siedemnaście − szesnaście =