Co należy wiedzieć o bezdechu sennym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co należy wiedzieć o bezdechu sennym?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Chrapanie, bezsenne noce, przewlekłe zmęczenie i uczucie niewyspania – to mogą być objawy bezdechu sennego. Choć z pozoru to schorzenie może wydawać się błahe i mało istotne, na dłuższą metę może ono znacząco obniżać jakość życia pacjenta. Co należy wiedzieć na temat bezdechu sennego i jak go leczyć? Odpowiadamy!  

Czym jest bezdech senny?  

Bezdech senny definiuje się, jako chorobę, która objawiaja się występowaniem dłuższych niż 10 sekund przerw pomiędzy kolejnymi oddechami w trakcie snu. Dla bezdechu nocnego charakterystyczny jest również spadek saturacji tlenem o >4%, co w perspektywie wielu lat może zacząć stanowić poważny problem.     

Próba zdiagnozowania bezdechu sennego nie jest łatwa i często wymaga pomocy oraz zaangażowania domowników, partnera lub partnerki osoby chorej. Dzieje się tak, ponieważ sam chory nie doświadcza wszystkich charakterystycznych objawów świadomie, dzieją się one podczas snu, gdy pacjent nie jest w stanie ich zarejestrować. Jeśli zauważysz u kogoś bliskiego objawy podobne do bezdechu sennego, zwróć na to jego uwagę i poproś o monitorowanie symptomów, które można zauważyć w czasie funkcjonowania w dzień.   

Jak leczy się bezdech senny?   

W leczeniu bezdechu sennego korzysta się z urządzenia, które ułatwia oddychanie podczas snu i monitoruje spadki saturacji, jest to aparat cpap Cena takiego urządzenia może być dość wysoka, dlatego niektóre osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup drogiego sprzętu, decydują się go wypożyczyć.   

W poważniejszych przypadkach, kiedy bezdech pojawia się nawet pomimo stosowania aparatu cpap, stosuje się metody operacyjne. Przed zdecydowaniem się na zabieg chirurgiczny warto jednak wiedzieć, że bardzo częstą przyczyną występowania bezdechu sennego jest otyłość. Utrata wagi ma często bardzo duże znaczenie przy leczeniu i zdarza się, że po schudnięciu operacja nie jest już potrzebna. 

Bezdech senny należy leczyć, ponieważ u długo nieleczonych pacjentów, znacznie zmniejszają się szanse na wyjście z choroby, za to coraz większe jest ryzyko pojawienia się groźnych powikłań, które obniżają jakość życia. Najczęściej bezdech senny prowadzi do takich schorzeń, jak: nadciśnienie, niewydolność serca, senność, zmęczenie, zaburzenia pamięci i uwagi oraz impotencja.   

Bezdech senny jest chorobą poważną, ale niestety często lekceważoną. Dzieje się tak, ponieważ jej objawem jest przede wszystkim chrapanie, a to symptom bardzo powszechny i nie zawsze niepokojący. Jest to jednak poważne schorzenie, które może doprowadzić do zawału, udaru czy innego rodzaju uszkodzenia mózgu, wywołanego niedotlenieniem. Nie bagatelizuj swoich objawów i jak najszybciej udaj się do lekarza. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*