Jak rodzić sobie z nadmiernym stresem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rodzić sobie z nadmiernym stresem?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stres to uczucie bycia pod zbyt dużą presją psychiczną lub emocjonalną. Ludzie mają różne sposoby reagowania na stres, więc sytuacja, która dla jednej osoby jest stresująca, dla innej może być motywująca.

Wiele wymagań życiowych może powodować stres, zwłaszcza praca, związki, a także problemy finansowe. Gdy czujesz się zestresowany, może to przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, a nawet uniemożliwiać realizację swoich założeń.

Co to stres?

Stres to reakcja organizmu na wyzwanie lub żądanie, którego doświadcza każdy. Może być on wywołany przez szereg różnego rodzaju zdarzeń, począwszy od drobnych codziennych kłopotów, aż po poważne zmiany, takie jak rozwód lub utrata pracy. 

Reakcja na stres obejmuje objawy fizyczne, na które składa się m.in. podwyższone tętno i ciśnienie krwi, natłok myśli na temat stresującego wydarzenia oraz inne silne emocje, w tym strach i złość.

Bardzo często mówi się, że stres jest czymś negatywnym, jednak bywają pozytywne sytuacje życiowe, które wywołują w nas stres np. narodziny dziecka lub awans w pracy.

Znaki wskazujące, że jesteś pod wpływem zbyt dużego stresu

Poniżej przedstawione są symptomy, których występowanie może wskazywać na zbyt duże obciążenie stresem, a należą do nich:

  • bóle głowy,
  • napięcie mięśni,
  • mdłości,
  • zaciskanie szczęki lub pięści,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • smutek lub depresja,
  • lęk i niepokój,
  • brak motywacji lub skupienia,
  • drażliwość lub złość.

Dodatkowo u osób, które wystawiane są na ogromny stres, zauważa się większą skłonność do sięgania po różnego rodzaju używki, m.in. alkoholu, nikotyny, narkotyków oraz kofeiny.

Do innych objawów behawioralnych zaliczyć można także zniechęcenie do spotkań towarzyskich, aktywności, a także nadmierne objadanie się lub wręcz przeciwnie niedojadanie.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, możesz podjąć działania, które mają na celu zmniejszenie stresu. 

Walka ze stresem

Oto kilka prostych, ale ważnych czynności, które możesz wdrożyć do swojego codziennego życia, aby zmniejszyć oddziaływanie stresu na swój organizm.

Wypróbuj poniższe wskazówki, aby poczuć się lepiej.

Bądź aktywny

Ćwiczenia fizyczne nie sprawią, że stres zniknie, ale mogą znacznie zmniejszyć intensywność emocji, które odczuwasz, oczyszczając myśli i pozwalając ci spokojniej radzić sobie z problemami.

Przebywaj wśród bliskich

Dobry kontakt z przyjaciółmi i rodziną może złagodzić Twoje kłopoty w pracy i pomoże spojrzeć na sprawy z nieco innej perspektywy. Czas spędzony z bliskimi pozwoli nam się zrelaksować i złagodzić stres. Co ważne rozmowa z przyjacielem może pomóc w znalezieniu rozwiązania męczących Cię problemów

Pamiętaj o sobie

Wielu z nas pracuje przez wiele godzin, co oznacza, że ​​często nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu na robienie rzeczy, które naprawdę lubimy. Ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na kontakty towarzyskie, relaks lub ćwiczenia.

Możesz spróbować wygospodarować kilka dni w tygodniu na „czas dla siebie” z dala od pracy.

Unikaj niezdrowych nawyków

Nie polegaj na alkoholu, paleniu i kofeinie jako sposobach radzenia sobie ze stresem. Oczywiście mogą one zapewnić chwilową ulgę, ale na dłuższą metę używki nie rozwiążą twoich problemów. Po prostu stworzą nowe.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Jeśli poziom stresu jest na tyle przytłaczający, że negatywnie oddziałuje on na Twoje życie, pomyśl o konsultacji u specjalisty. Terapie psychologiczne są obecnie bardzo popularne, a zwłaszcza psychoterapia online, która umożliwia spotkanie z psychologiem bez konieczności wychodzenia z domu.

Fot.: Matthew Henry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*