Jak spakować bagaż na lot samolotem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak spakować bagaż na lot samolotem?
Lifestyle

Dłuższy pobyt w innym mieście lub kraju może oznaczać konieczność zabrania w podróż bagażu rejestrowanego. Jest to zwykle większa walizka, której nie można wziąć ze sobą na pokład samolotu. Umieszczone w bagażu rzeczy podlegają pewnym ograniczeniom, zarówno w przypadku przewozu w kabinie, jak i w luku bagażowym. Jak dobrze spakować się na lot samolotem? Sprawdź.

Bagaż podręczny czy rejestrowany?

Bagaż podręczny to torba, plecak lub mała walizka, którą można zabrać ze sobą do kabiny samolotu. Każdy przewoźnik określa indywidualnie jego dopuszczalne wymiary i wagę. Przed zapakowaniem takiego bagażu warto dowiedzieć się także o innych, konkretnych ograniczeniach ustanowionych przez linię lotniczą. W bagażu podręcznym nie mogą znajdować się przedmioty, które zagrażają bezpieczeństwu reszty pasażerów i załogi (np. ostre przedmioty typu pilniczek). Ograniczenie dotyczy także ilości płynów lub podobnych substancji, które mogą być przewożone samolotem.

Inaczej jest w przypadku bagażu rejestrowanego, który nadaje się przy odprawie na lotnisku i odbiera w miejscu docelowym z taśmy bagażowej. Standardowo jest to większa walizka, którą trzeba dobrze zabezpieczyć przed ewentualnym zniszczeniem. Każda linia lotnicza określa maksymalne wymiary i wagę bagażu, który można nadać do luku. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/turystyka/bagaz-rejestrowany-do-lotu.

Co można spakować? – dozwolone i zabronione rzeczy 

Chociaż zawartość bagażu rejestrowanego nie podlega tak ścisłym ograniczeniom jak w przypadku podręcznego, to i tak trzeba trzymać się pewnych zasad. Do walizki, która ma trafić do luku bagażowego, nie można spakować:

  • urządzeń na baterie litowo-jonowe, czyli np. smartfonów, powerbanków, laptopów;
  • materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych, np. alkoholu powyżej 70%, zapalniczek lub gaśnic;
  • urządzeń wybuchowych i ich atrap;
  • substancji chemicznych i toksycznych;
  • części samochodowych, ponieważ mogły mieć wcześniej kontakt z paliwem.

Niektóre linie dodatkowo nakładają swoje ograniczenia i np. ustalają limit lub zakaz przewożonych rzeczy.

Standardowo w bagażu rejestrowanym umieszcza się:

  • odzież,
  • kosmetyki i środki higieny osobistej,
  • lekarstwa,
  • przedmioty, które mogą być uznane na pokładzie za niebezpieczne np. pilniczek do paznokci,
  • odpowiednio zabezpieczone butelki z napojami itp.

W takim bagażu mogą się znaleźć także tzw. przedmioty specjalne np. sprzęt narciarski, rower, instrumenty muzyczne lub wózki dziecięce.

Czy można ubezpieczyć bagaż?

Jeśli chcesz spokojnie przetrwać podróż, zalecane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego na rankomat.pl i wybranie dodatkowego rozszerzenia w formie polisy na bagaż. Wówczas zyskujesz pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji np. opóźnienie lub odwołanie lotu, zniszczenie lub zgubienie bagażu itd. możesz liczyć na pomoc i odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Warto zatem nie tylko dobrze spakować walizkę, zabezpieczyć ją pasami, kłódką lub zamkiem szyfrowym przed otwarciem, oznaczyć charakterystycznym znakiem rozpoznawczym, ale także ją ubezpieczyć.

Zdjęcie główne: Benjamin Rascoe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*