Jak wybrać pełnowartościowe nasiona pomidorów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać pełnowartościowe nasiona pomidorów?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Nasiona pomidorów regularnie kupują osoby posiadające ogrody warzywne. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy zdać sobie sprawę, że rośliny te wywodzą się z Ameryki Południowej, co sprawia, że mają szczególne wymagania jeżeli chodzi o uprawę.

Pomidory – co musimy wiedzieć o tych warzywach

Pomidory są w Polsce tak popularne, że niektórych może dziwić fakt, że wywodzą się one z zachodniej części Ameryki Południowej. Warzywa te występują w wielu odmianach, z których niemal każda posiada wyjątkowe walory prozdrowotne. Ich regularne spożywanie to dobry sposób na uzupełnienie ważnych dla naszego organizmu witamin i minerałów. Najważniejszym związkiem obecnym w pomidorach jest likopen, który charakteryzuje się silnym działaniem przeciwnowotworowym (co ciekawe jego właściwości są silniejsze, gdy warzywa zostaną poddane obróbce termicznej), a także opóźniającym procesy starzenia się organizmu. W polskiej kuchni pomidory spożywane są na surowo, mogą być również smażone i gotowane. Na ich bazie przygotowuje się liczne zupy i sosy, a także soki. W sklepach dostępne są pomidory drobnoowocowe, średnioowocowe, a także wielkoowocowe.

Nasiona pomidorów: co warto wiedzieć o uprawie tych warzyw?

Uprawa pomidorów nie jest zadaniem prostym, dlatego przed zakupem nasion tych warzyw powinniśmy zastanowić się czy jej podołamy. Należy zdawać sobie sprawę, że mają one duże wymagania cieplne. Z tego względu wielu ogrodników decyduje się uprawiać je w szklarniach lub tunelach foliowych. Jednocześnie najsmaczniejsze, najsłodsze pomidory rosną w pełnym słońcu. Stanowisko pomidorów musi być również osłonięte od wiatrów.

Nasiona pomidorów Legutko  najlepiej jest sadzić w podłożu piaszczysto-gliniastym, zasobnym w składniki odżywcze, o lekko kwaśnym pH, przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby sadzić pomidory rok po zastosowaniu obornika.

Pomidorów nie należy sadzić po innych roślinach należących do rodziny psiankowatych, gdyż będą one wówczas narażone na choroby roślin i szkodniki żerujące na psiankowatych.

Jeżeli zdecydowaliśmy się uprawiać pomidory w szklarni, możemy posadzić je już na początku maja. Warzywa te mogą być uprawiane także na balkonie i tarasie (pod warunkiem,że wybierzemy właściwą odmianę. W przypadku, gdy sadzimy nasiona w gruncie, powinniśmy pamiętać o pozostawieniu większej odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Krzaczki pomidorów nie są w stanie udźwignąć ciężkich owoców, dlatego musimy pamiętać o zapewnieniu roślinom solidnych podpór.

W jakie odmiany pomidorów inwestują polscy ogrodnicy?

Odmian pomidorów jest obecnie tak dużo, że możemy mieć kłopot z wyborem tej, która najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie.

Jeżeli lubimy warzywa o drobnych owocach zdecydujmy się na pomidory koktajlowe lub daktylowe. Pomidory koktajlowe charakteryzują się drobnymi, okrągłymi owocami, natomiast pomidory daktylowe posiadają owoce o wydłużonym kształcie.

Bardzo lubiane są również pomidory paprykowe. Ich cechą charakterystyczną jest wydłużony kształt i brak gniazd nasiennych.

Pomidory malinowe wyróżniają się różowym kolorem, okrągłym, lekko spłaszczonym kształtem i cienką skórką. Są one bardzo słodkie, dlatego chętnie spożywa się je na surowo.

Do pomidorów wielkoowocowych zaliczamy między innymi odmianę bawole serca. Mają one karbowany kształt, który przypomina sakiewkę lub bawole serce. Zawierają one niewielką ilość pestek. Ze względu na delikatny, słodki smak spożywa się je głównie na surowo.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*