Sportowe samochody – co je wyróżnia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sportowe samochody – co je wyróżnia?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sportowe auta to niekwestionowani królowie szos, wszędzie, gdzie się pojawią wzbudzają dużo emocji i robią wrażenie nawet na laikach motoryzacji. Szybkość, moc i wybitne osiągi to ich znak rozpoznawczy. Niejeden fan czterech kółek marzy, by choć na jeden dzień stać się kierowcą sportowej bryki i przetestować pełnię jej możliwości. Sprawdźmy, co wyróżnia modele sportowe na tle innych i czemu są tak szanowane w motoryzacyjnym świecie. 

Sportowe auta – charakterystyka

Cechą charakterystyczną sportowych samochodów są ich imponujące osiągi i nie chodzi tu jedynie o prędkość maksymalną czy czas przyspieszenia do setki. Ważne są też elastyczność na poszczególnych biegach, a także przeciążenie, jakie pojazd generuje na zakrętach. To właściwości trakcyjne decydują, jak dany samochód wypada pod względem tych parametrów. Należą do nich przyczepność mechaniczna, która zależy od geometrii zawieszenia i rodzaju opon oraz przyczepność aerodynamiczna wynikająca z siły, z jaką auto dociskane jest do nawierzchni. Sportowe auta tworzone są z myślą o bardzo szybkiej jeździe, dlatego też w procesie tworzenia nie używa się półśrodków, celem jest stworzenie solidnej maszyny o wybitnych właściwościach jezdnych. Często sportowe modele nie są zbyt funkcjonalne, nie zapewniają komfortu jazdy i nie sprawdzają się na co dzień, ponieważ wszystko ukierunkowane jest na jak najlepsze osiągi i ta idea przyświeca konstruktorom. 

W procesie budowania takich maszyn wyróżnia się dwie szkoły. Pierwsza skupia się na stworzeniu super-lekkiego pojazdu, w którym stosunek mocy do masy jest najkorzystniejszy. Wyposażenie zazwyczaj ograniczone jest do minimum, a osiągana prędkość dosłownie wbija w fotel. Do takich aut należy, np. Porsche 911 GT3 RS czy Lotus Exige. W drugiej szkole uwaga skupia się na wyposażeniu, by dorównywało ono luksusowej limuzynie. Te pojazdy zapewniają większy komfort, jednak odznacza je wysoka masa. Osiągi zawdzięczają dużej mocy silnika, przykładem jest Porsche 911 Turbo lub Nissan GT-R. Do grona sportowych samochodów zaliczamy także modele rajdowe tworzone z myślą o wyścigach. Najczęściej wzbogacone są one o spoiler, który zwiększa siłę docisku auta do podłoża, tym samym poprawiając jego możliwości. Samochód sportowy powinien być zaprojektowany tak, aby niezależnie od prędkości z łatwością pokonywał zakręty, posiadał układ hamulcowy zdolny do zatrzymania auta rozpędzonego do maksymalnej prędkości oraz opony zwiększające przyczepność i lekkie, ergonomiczne nadwozie. Wszystkie te rozwiązania pozwalają w pełni wykorzystać potencjał auta, a także zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy z dużą szybkością. 

Sportowe auta dla każdego

Do legendarnych modeli sportowych aut należą min. Bugatti 16.4 Veyron, Lamborghini Veneo, LaFerrari czy McLaren MP4-12C Spider. Są to samochody należące do najszybszych na świecie, które do setki przyspieszają w niecałe 3 sekundy, a ich prędkość maksymalna przekracza 350 km/h. Kiedyś były to samochody zarezerwowane dla wybranych, teraz każdy może je wypróbować. Wypożyczalnia samochodów sportowych to miejsce, gdzie spełniają się motoryzacyjne marzenia. Wystarczy zapoznać się z ofertą, wybrać samochód, zarezerwować go i na jeden dzień stać się kierowcą sportowej bryki. Nie jest to tania przyjemność, jednak adrenalina buzująca w żyłach i niezapomniane wrażenia są tego warte. 

Fot. Idzard Schiphof/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*