Szwajcarskie zegarki są kojarzone z prestiżem i dobrym gustem. Niektórzy porównują je do wina – im starsze, tym bardziej cenione przez znawców. Czy faktycznie szwajcarskie zegarki powinny być tak oceniane i co kryje się za ich niesłabnącą sławą?
Zegarki tradycyjne można podzielić na mechaniczne oraz kwarcowe. Różnią się mechanizmem, który napędza wskazówki. Kwarcowy mechanizm jest znacznie bardziej wytrzymały i ma dłuższą żywotność. Zegarki z tym mechanizmem są odporne na wstrząsy. Dzięki temu można je nosić nawet w ekstremalnych warunkach.
Większość zegarków szwajcarskich ma właśnie mechanizm kwarcowy, który sprawdza się u osób noszących je na co dzień. Są bardzo nowoczesne, ale należy o nie dbać. Aby zegarek kwarcowy miał długą żywotność, wymaga regularnego nakręcania oraz stosowania specjalnych smarów. Nie bez przyczyny szwajcarskie zegarki z takim mechanizmem są przeznaczone głównie dla prawdziwych pasjonatów.
To bardzo dokładne urządzenia, w których można zaobserwować jedynie niewielkie odchylenie o kilka sekund w ciągu miesiąca. Wiele osób ceniących te mechanizmy wybiera zegarki szwajcarskie, uznawane za najbardziej precyzyjne. Co ważne, mechanizm kwarcowy jest lżejszy w porównaniu z mechanizmem tradycyjnym.
Marki takie jak Rolex czy Omega nie zmieniają swojej ceny. To symbol luksusu i elegancji. Za tym kosztem idzie również niezmienna od lat jakość oraz precyzja wykonania. Co ważne, wykorzystuje się do ich produkcji metalowe koła zębate. Te elementy wykonywane są ręcznie, dzięki czemu można je serwisować. Większość modeli zegarków pochodzących ze Szwajcarii ma więc dożywotnią gwarancję. Dobrze serwisowany zegarek będzie służył nam całe życie, a nawet zdarza się, że przechodzi on z pokolenia na pokolenie. Wszystkie komponenty są wykonane z najmocniejszych materiałów, nieczułych na upływ czasu. Większość współczesnych zegarków mniej znanych marek ma elementy plastikowe, które po czasie po prostu pękają. Nie ma więc możliwości ich długiego użytkowania.
Szwajcarskie zegarki cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ ich zewnętrzne elementy wykonane są z wysokiej jakości stali chirurgicznej 316L. To stal wysokogatunkowa, znacznie bardziej wytrzymała niż ta nierdzewna. Jest odporna na korozję, a także nie matowieje. Gorsze stopy stali mogą wywoływać uczulenie. Mając szwajcarski zegarek, możemy być pewni, że jest on hipoalergiczny i bezpieczny w noszeniu, nawet podczas uprawiania sportu, kiedy skóra się poci.
Autoryzowani sprzedawcy i producenci zegarków szwajcarskich zapewniają klientom dożywotnią gwarancję oraz możliwość bezpłatnej wymiany części na nowe. W razie stłuczenia szkła lub zalania możemy zgłosić się do serwisu.
Zegarki szwajcarskie charakteryzują się ponadczasowym designem oraz bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami. Są nimi m.in. wzmacniany cyferblat, mający również funkcję stopera, możliwość wymiany bransoletki na skórzany pasek, chronometr oraz odporne na stłuczenia szkło.
Taki zegarek staje się nie tylko bardzo przydatnym gadżetem, ale przede wszystkim piękną ozdobą dla osób ceniących sobie luksus oraz klasę. Może być też bardzo dobrą inwestycją, ponieważ niektóre limitowane edycje marki Rolex po kilkudziesięciu latach osiągają niebotyczne sumy na aukcjach, a pasjonaci zegarmistrzostwa i kolekcjonerzy chętnie kupują je do swoich kolekcji.
To wyjątkowe zegarki, z wieloletnią historią, przełożoną na pasję do tworzenia pięknych i perfekcyjnych mechanizmów. Mimo swojej ceny nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Wykonane bardzo dokładnie i z pietyzmem, są najbardziej rozpoznawalnym symbolem Szwajcarii. Każdy model posiada swój własny numer seryjny i jest unikalny. Ciągła praca projektantów pozwala na tworzenie prawdziwych arcydzieł, pokrywanych różowym złotem oraz ozdobionych diamentami.
Zdjęcie główne: Uzhursky/Adobe Stock