Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Młodzi ludzie stojący przed wyborem swojej ścieżki zawodowej powinni myśleć długofalowo. To, co aktualnie jest na topie, za kilka/ kilkanaście lat może już nie być pożądane na rynku pracy. Być może w podjęciu ostatecznej decyzji pomoże Ci nasza lista? Poznaj zawody przyszłości, na które wzrośnie zapotrzebowanie w bliższej lub w dalszej perspektywie.
Domena naszych czasów – rozwój technologii
Jak będziemy pracować w przyszłości? Jakie zawody znikną z rynku pracy? Co warto studiować? To pytania, które zadaje sobie wielu ludzi, szczególnie młodych. Tymczasem niełatwo przewidzieć, co wydarzy się za 20 czy 50 lat. Z pewnością żyjemy w czasach, w których ilość spływających informacji może przytłaczać, w których pojawia się niepewność, ale też wiele rzeczy jest zaskakujących.
Zdecydowanie sztuczna inteligencja i robotyzacja kolejnych sfer życia rozwijają się z niebywałą prędkością. Wybierając zawód, należy przede wszystkim przyjrzeć się własnym predyspozycjom i preferencjom, a przy tym uwzględniać realia rynkowe. W tym artykule poznasz zawody, które w przyszłości będą się rozwijać, a które na skutek mechanizacji, będą znikać z rynku.
Do jakich zawodów należy przyszłość?
Zawody przyszłości to przede wszystkim te związane z nowymi technologiami. W tej dziedzinie będą pojawiać się nowe profesje, a aktualne przekształcać i rozwijać. Jakie to stanowiska?
- Specjalista IT;
- mechatronik,
- biotechnolog,
- Sata Scientist,
- specjalista AI,
- inżynier nanotechnologii,
- elektrotechnolog.
Inne zawody przyszłości to te, związane z ochroną zdrowia:
- lekarz,
- pielęgniarka,
- fizjoterapeuta,
- psycholog,
- dietetyk,
- trener personalny.
Kolejna grupa zawodów związana jest z marketingiem i kreacją:
- specjalista marketingu internetowego,
- grafik komputerowy,
- User Experience/ UX Designer,
- Growth Hacker,
- manager marki,
- content manager,
- fotograf,
- projektant mody,
- artysta.

W polskich realiach do zawodów przyszłości można zaliczyć także wszystkie te profesje, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników, czyli:
- cieśla,
- betoniarz-zbrojarz,
- monter stolarki budowlanej,
- monter konstrukcji budowlanych.
Czy jakieś zawody będą znikać z rynku?
Prognozuje się, że zawody, w których obowiązki są rutynowe i powtarzane zostaną zastąpione maszynami. Dotyczy to przede wszystkim niższych stanowisk niewymagających kwalifikacji, jak również tych, do których wykonywania potrzeba dużej siły fizycznej.
- Pracownik produkcyjny – coraz więcej firm zastępuje ludzi maszynami np. w przemyśle motoryzacyjnym;
- kierowca – zawód kierowcy będzie powoli odchodził do lamusa ze względu na pojawiające się samosterujące samochody osobowe i ciężarowe;
- kasjer i sprzedawca – w sieciach samoobsługowych coraz częściej pojawiają się stanowiska samoobsługowe;
- kelner/ barista – w restauracjach coraz częściej można zamawiać potrawy za pomocą tabletów, a gotowe dania podają roboty;
- makler giełdowy – rynek giełdowy coraz bardziej przejmują automatyczne boty;
- dyspozytor;
- pracownik sprzątający;
- bibliotekarz,
- pracownik controllingu.
Zawody przyszłości – podsumowanie
Nic nie wskazuje na to, że rozwój technologii wyhamuje. Bez względu na to czy Twój zawód znalazł się na powyższych listach, czy też nie – musisz przygotować się do zmian i otwierać na technologię. Dodatkowo przyszłość należy do ludzi kreatywnych i innowacyjnych!

Fot.: materiał prasowy Klienta.