Artykuł sponsorowany
Posiadanie zwierzaka jest niezwykle satysfakcjonujące i daje mnóstwo korzyści dla zdrowia psychicznego. Psy i koty to najczęściej wybierane zwierzęta domowe, ponieważ pozwalają na najwięcej interakcji, a opieka nad nimi jest bardzo angażująca. Wymagają one jednak dużo większej wyprawki, niż na przykład chomik czy rybki. Zobacz, jakie akcesoria są niezbędnym elementem wyposażenia przy opiece nad psem i kotem.
Oczywistości, takie jak miska na karmę czy legowisko nie wymagają szczególnej uwagi, ważne po prostu, by były dopasowane do wielkości zwierzaka i ustawione w dobrym punkcje domu – z dala od kuwety. Dziś skupimy się na elementach, które sprawiają więcej problemów i rodzą dylematy.
Po pierwsze – kuweta. Kocia toaleta musi być ustawiona w miejscu dostępnym dla zwierzaka przez całą dobę. Żwirek, w którym wypełniona jest kuweta powinien być konsystencją jak najbardziej zbliżony do piasku. Najlepiej sprawdza się drobny żwirek bentonitowy bez dodatku aromatów. Regularnie czyszczona kuweta nie ma nieprzyjemnego zapachu, dlatego zapachowe żwirki i nie są konieczne. Zbrylający się pod wpływem wilgoci bentonit bardzo ułatwia czyszczenie kuwety, przez co bez problemu można utrzymać ją w czystości.
Sama kuweta nie może być za bardzo zabudowana, ponieważ kot podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych czuje się najbardziej bezbronny i potrzebuje możliwości obserwowania terenu.
Kolejnym niezbędnym elementem w wyprawce kota jest drapak. Kot potrzebuje drapania, aby ostrzyć swoje pazury i czyścić je z pozostałości żwirku z kuwety, odchodów i innych zabrudzeń. Drapanie jest potrzebą naturalną, którą zwierzę będzie spełniać bez względu na to, czy ma do tego wyznaczone miejsce, czy też nie. Aby uchronić swoje meble i ściany przed kocimi pazurami, warto zainwestować w dobry drapak, który będzie najbardziej atrakcyjną dla kota powierzchnią do dbania o higienę łapek. Kocie drzewka do wspinania połączone z drapakiem kupisz w internetowym sklepie zoologicznym https://pociechowo.pl/kot/drapak-dla-kota.
Jednym z najbardziej niezbędnych elementów psiej wyprawki jest legowisko. O ile w przypadku kotów jest to dość łatwy zakup, psy mają zdecydowanie większe wymagania w tej kwestii. Żeby pies mógł swobodnie wyspać się w swoim legowisku i wejść w najgłębszą fazę snu, w której jego ciało najlepiej odpoczywa i regeneruje się, potrzebuję odpowiednio dużej powierzchni. Miejsce do spania dla psa powinno być co najmniej o 15% dłuższe od całkowitej długości psa oraz o 10% szersze, niż jego wysokość. W ten sposób zwierzę będzie miało zapewniony komfort podczas snu i nie będzie się wybudzał w ciągu nocy. Piękne i wygodne legowiska dla psów możesz znaleźć na stronie https://littleheroes.pl/.
Pies, w przeciwieństwie do kota załatwia swoje potrzeby na dworze. Z tego powodu w jego wyprawce musi znaleźć się zarówno smycz, jak i szelki lub obroża. Smycze automatyczne, które stały się bardzo popularne w ostatnich latach, nie są najlepszym wyborem. Zwłaszcza małe rasy psów, bardzo silnie odczuwają opór wysuwającej się z mechanizmu linki. Również zmienna długość smyczy jest dla psa bardzo myląca podczas spacerów. Najlepszym rozwiązaniem jest długa na 5 do 10 metrów linka zakończona karabińczykiem. Taka smycz pozwala na nawiązanie kontaktu z psem i efektywną współpracę.
Wybór między i obrożą a szelkami to w dużej mierze kwestia preferencji. Dla psów które bardzo mocno ciągną na spacerach obroża może okazać się niezdrowa, ponieważ wywiera duży nacisk na krtań i tchawicę. Źle dobrane szelki mogą z kolei powodować zwyrodnienia w obrębie obręczy barkowej. Najzdrowsze i najbezpieczniejsze są szelki bezuciskowe, zapinane w dwóch miejscach z boku ciała.
Zdj. główne: Glomad Marketing/unsplash.com