Odżywka emolientowa – właściwości

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Odżywka emolientowa – właściwości
Beauty

Odżywka emolientowa jest coraz częściej stosowana przez kobiety, które szukają sprawdzonych kosmetyków do włosów – o odpowiednim składzie i nawilżającej formule. Dowiedz się więcej o tym produkcie do włosów z poniższego artykułu. 

Odżywka emolientowa – co to znaczy?

Odżywki oraz maski emolientowe to ważne produkty do pielęgnacji włosów. Ich zadaniem jest odbudowanie płaszcza lipidowego włosów, co znacznie zmniejsza utratę wilgoci oraz chroni przed uszkodzeniami. Emolienty zawarte w odżywce nawilżają włosy i sprawiają, że są bardziej sprężyste i błyszczące. Takie zabiegi jak suszenie, modelowanie lub prostowanie włosów pozbawiają je cennej wilgoci. Stają się więc o wiele bardziej wysuszone. Emolienty w odżywce wygładzają włosy i poprawiają ich kondycję. 

Odżywka ma w swoim składzie m.in. humektanty i emolienty, które pozostawiają na włosach film ochronny – okala on włosy, dzięki czemu stają się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Odczujesz to w łatwiejszym układaniu się włosów oraz rozczesywaniu. Dodatkowo kosmyki stają się bardziej elastyczne, dlatego skręt staje się widoczny. Pożegnasz puszenie się i niesforne włosy! Fryzura będzie o wiele gładsza i bardziej ujarzmiona. 

Czy są minusy stosowania produktów z emolientami?

Odżywka emolientowa jest remedium na przesuszone włosy. Należy jednak pamiętać, że jej nadmierne używanie spowoduje, że włosy staną się bardziej oklapnięte. Uniesiona fryzura wymaga włosów, które zachowają jakiś procent ze swojej sztywności.

Zbyt częste używanie kosmetyków z emolientami sprawi, że fryzura może stracić kształt. By tego uniknąć, należy dokładnie spłukiwać maski i odżywki emolientowe. Dodatkowo warto dopasowywać produkt do porowatości naszych włosów – włosy wysokoporowate, czyli mocno wysuszone i zniszczone powinny być odżywiane za pomocą emolientów, które zatrzymają wodę wewnątrz włosa. Z kolei osoby z włosami o niskiej porowatości powinny unikać zbyt dużej ilości kosmetyków z emolientami w składzie. 

Odżywka emolientowa – jak ją rozpoznać?

Wśród odżywek do włosów możemy poczuć się nieco zagubieni – ilość dostępnych w drogerii kosmetyków przyprawia o zawrót głowy. Zanim więc wybierzesz idealny kosmetyk do swoich włosów, koniecznie przeczytaj jego skład. Możesz w nim znaleźć takie oznaczenie jak PEG oraz składniki z końcówką -copolyol. Należy pamiętać, że odżywka emolientowa nie powinna mieć w sobie silikonów, które co prawda również wygładzają włosy, ale mogą je również zbyt mocno obciążyć. Rozpoznasz je po nazwie z końcówkami -siloxane, -methicone lub -silicone.

Jak stosować odżywkę z emolientami?

Taki produkt powinien być stosowany doraźnie, ponieważ zbyt duża ilość emolientów może przynieść odwrotny efekt, zwłaszcza jeśli nasze włosy z reguły są pozbawione objętości. Odżywkę nakładaj na lekko zwilżone włosy, po ich umyciu. Pozostaw ją na włosach przez 10 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Warto raz w miesiącu zastosować maskę emolientową, którą również nakłada się na lekko zwilżone włosy. Jeśli nie chcesz, by fryzura straciła swoją objętość, maskę nakładaj głównie na końcówki włosów. Warto również pomyśleć o zawinięciu włosów w ręcznik, by maska dogłębnie wniknęła w ich strukturę. Potrzymaj ją na głowie około 30 minut, a następnie spłucz włosy letnią wodą, bez ponownego ich mycia szamponem. Z czasem kosmyki staną się bardziej wygładzone, a fryzura będzie łatwiejsza do ułożenia i rozczesania. 

Odżywki emolientowe powinny być stosowane szczególnie wtedy, gdy włosy narażone są na działanie chloru oraz wysokiej temperatury. Latem oraz zimą, kiedy głowa jest nagrzana od czapki, a włosy puszą się przez zmiany temperatur i wysoką wilgotność powietrza, taki produkt do pielęgnacji na pewno ochroni je przed uszkodzeniami. Dla jeszcze lepszego efektu gładkich włosów można na całej długości włosów nakładać odżywkę emolientową po każdym myciu i dodatkowo olejek regenerujący na końcówki, zwłaszcza kiedy są osłabione oraz rozdwojone.

Zdj. główne: Taylor Beach/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*