Obecnie kobiety chętnie zmieniają swój wygląd. Popularnością cieszą się różne zabiegi, które sprawiają, że czują się piękne. Wśród nich jest plastyka nosa.
Żyjemy w czasach, kiedy wygląd zewnętrzny odgrywa kluczowe znaczenie. Dla wielu osób jest to coś najważniejszego, dlatego ciągle dążą do ideału, poddając się np. zabiegom medycyny estetycznej czy chirurgicznym. Obecnie kobiety najchętniej poprawiają wygląd swoich piersi, pośladków, ust i nosa. W przypadku tego ostatniego poprawiają go sobie nie tylko kobiety, ale i panowie. Co warto wiedzieć o plastyce nosa i na czym polega ten zabieg?
Operacja plastyczna nosa może być wykonana ze względu na estetykę bądź zdrowie. W przypadku estetyki właściciel czy właścicielka nosa chcą zazwyczaj, by był zgrabniejszy, mniejszy, bez zgrubień i asymetryczności. Rzadziej zdarza się, by ktoś chciał powiększyć nos, wówczas robi się przeszczep z żebra, chrząstek bądź tworzyw sztucznych specjalnie do tego przeznaczonych.
Zdarza się, że operacja jest konieczna na skutek uszkodzeń czy urazów, różnych wad wrodzonych, chorób itp. Wówczas wykonywana jest zazwyczaj septoplastyka. Jest to zabieg laryngologiczny, który ma na celu naprostowanie przegrody nosowej. Czasem trzeba też wykonać plastykę małżowin nosowych, które są przerośnięte. Takie zabiegi medyczne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Operacja plastyczna nosa może być przeprowadzona metodą zamkniętą. Wówczas, aby mieć dostęp do chrząstki i kości, specjalista robi wewnątrz nosa nacięcia. Plusem tego rozwiązania jest to, że blizny są całkowicie niewidoczne.
W przypadku metody otwartej lekarz robi cięcie prostopadle do przegrody, ma ono kształt litery W. W tym przypadku pozostaje jednak zauważalna, niewielka blizna.
Plastyka nosa jest wykonywana tylko u osób, u których rozwój oraz kształt nosa zostały już zakończone, jego wygląd już się nie zmienia. Dlatego zgodnie z zaleceniami lekarskimi taki zabieg może być wykonywany u dziewczyn powyżej 15. roku życia i u chłopaków od 18. roku życia.
Zanim zostanie zrobiona plastyka nosa, chirurg ocenia grubość i strukturę skóry. Trzeba także mieć na uwadze, że po 35. roku życia skóra nie regeneruje się już tak dobrze, łatwiej o różnego rodzaju infekcje, a sam proces gojenia się jest znacznie dłuższy.
Przed plastyką nosa konieczne jest wykonanie kilku podstawowych badań: morfologii, grupy krwi, wskaźników krzepliwości krwi, poziomu cukru we krwi. Trzeba także wykonać badanie na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także na obecność wirusa HIV. Zdarza się również, że lekarz wykonuje badanie EKG oraz RTG klatki piersiowej.
Z plastyki nosa nie mogą skorzystać osoby z nieleczonym nadciśnieniem, które zmagają się z ropnym zapaleniem zatok oraz niedokrwistością.
(fot.pixabay.com)