Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Powoli wszyscy przekonujemy się, jak ważna dla zdrowia organizmu jest witamina D3. Niewiele jednak osób wie, że witamina K2 jest równie ważna dla prawidłowego funkcjonowania i powinna być przyjmowana wraz z witamina K2. Dlaczego warto suplementować je w duecie? Przeczytasz w naszym artykule.

Działanie witaminy K2

Witamina K2 pełni bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Przede wszystkim bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz ma ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jest niezbędna do utrzymywania zdrowych i mocnych kości, poprawia zawartość kości w okresie menopauzy oraz jest podawana noworodkom w pierwszej dobie życia w celu zapobiegania chorobie krwotocznej. Ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne oraz zapobiega zwapnieniu żył. 

Działanie witaminy D3

Witamina D3 nie bez powodu nazywana jest witaminą słońca, gdyż jej przyswajanie odbywa się poprzez wystawianie ciała na promienie słoneczne. Kiedy jednak przychodzi sezon jesienno-zimowy, temperatura staje się niska, a słońca mamy coraz mniej, witaminę D3 należy suplementować. Niedobory witaminy D3 wiążą się z problemami z układem kostno-szkieletowym, powodują problemy z układem nerwowym, sprzyjają problemom z utrzymaniem prawidłowej wagi, zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy, nowotworów, chorób układu krwionośnego i immunologicznych. 

Synergia między witaminą D3 a K2

Witamina K2 oraz witamina D3 są idealnym duetem, który daje efekt tzw. synergii. Oznacza to, że przyjmowanie ich wspólnie pomaga w idealny sposób wchłaniać wapń. Otóż witamina K2 wpływa na wapń, który dzięki jej oddziaływaniu może dotrzeć do kości, a nie tkanek miękkich. Natomiast witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia z pożywienia i przyjmowanych suplementów diety. Dzięki temu witamina K2 wraz z D3  jest idealnym duetem, który wspiera rozwój układu kostnego i sercowo-naczyniowego. Zastosowanie ich wspólnie w jednym preparacie daje dużo większe korzyści niż przyjmowanie ich osobno, dlatego warto postawić na kompleks witamin D i K

Skutki niedoboru witaminy K2 

Wśród typowych skutków niedoboru witaminy K2 wyróżnić można częste krwawienia z dziąseł, problemy z gojeniem się ran, częste złamania wynikające ze złej mineralizacji kości oraz stany przedzawałowe. Bardzo często zbyt mała ilość witaminy K2 w organizmie może spowodować zwapnienie tętnic, doprowadzić do zatorów, nadciśnienia, a w konsekwencji do zawałów. Przeczytaj również: Witamina D, D3 – do czego są potrzebne? Problemy z niedoborem i nadmiarem witaminy D.

Zdjęcia: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*