Jak dbać o implanty zębowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o implanty zębowe?
Beauty

Artykuł sponsorowany

Wokół higieny implantów zębowych narosło wiele mitów. Implanty zębowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, którą należy zawsze skonsultować ze stomatologiem po przeprowadzonym zabiegu. Chociaż implanty nie są narażone na działanie próchnicy, to istnieją inne zagrożenia, które mogą obniżyć ich trwałość. Stomatolodzy zalecają prawidłowe czyszczenie sztucznych zębów i troskę o okolice dziąseł. Dla pięknego uśmiechu duże znaczenie mają przyjęte nawyki oraz produkty stosowane podczas codziennej pielęgnacji.

Z czym wiąże się zabieg wstawienia implantów?

Zabieg implantacji stomatologicznej polega na tym, że korzeń zębowy zostaje zastąpiony przez tytanowy implant, który zrasta się z kością – w stomatologii wykorzystuje się fakt, że organizm akceptuje tytan jak własną tkankę. Ta forma uzupełnienia ubytków zębowych nie zwalnia jednak z codziennego mycia zębów, regularnego szczotkowania czy przeglądów u dentysty w celu oczyszczenia i kontroli uzębienia. Po zakończonym leczeniu bardzo ważna jest prawidłowa higiena implantów zębowych. Żeby nie podrażnić okolic implantu bezpośrednio po zabiegu zaleca się rezygnację z palenia, spożywania alkoholu oraz produktów gorących i twardych, a także zrobienie sobie przerwy od korzystania z sauny i solarium. W niektórych przypadkach należy także zaprzestać wzmożonego wysiłku fizycznego i ograniczyć mówienie w celu przyspieszenia rekonwalescencji. Przez okres sześciu tygodni po zabiegu trzeba zachować szczególną ostrożność, aby implant zrósł się z kością bez żadnych powikłań. Po wszczepieniu implantu niektórzy pacjenci odczuwają ból lub dyskomfort, ale zwykle nie jest on większy niż po usunięciu zęba.

Zadbaj o łagodne czyszczenie zębów i dziąseł

Do codziennej pielęgnacji należy wybrać specjalistyczne produkty, które pomogą w sposób łagodny zadbać o implanty zębowe. Należą do nich: jednopęczkowa szczoteczka o miękkich włóknach oraz nici dentystyczne bądź irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Ważny jest także wybór produktu do mycia zębów – do implantów najlepiej sprawdzi się antybakteryjna pasta do zębów z chlorheksydyną. Osoby posiadające sztuczne zęby powinny także przeciwdziałać odkładaniu się płytki zębowej i zapobiegać stanom zapalnym i zakażeniom. Może w tym pomóc antybakteryjna pasta w żelu przeciw płytce nazębnej – w dobrej cenie oferuje ją specjalistyczny sklep e-meditrans. Niektórzy stomatolodzy zalecają też posiadaczom implantów wieczorne przepłukiwanie jamy ustnej płynem antyseptycznym i stosowanie szczoteczki elektrycznej, ale warto skonsultować te kwestie indywidualnie.

Wizyty u higienistki stomatologicznej – raz albo dwa razy w roku

Warto pamiętać o tym, że na implantach zębowych może odkładać się płytka nazębna i kamień, tak, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych zębów. Poza regularną, codzienną higieną jamy ustnej warto regularnie wykonywać zabiegi higienizacji u doświadczonej higienistki stomatologicznej. Jeśli jesteś przed zabiegiem i rozważasz implanty zębów kraków znany jest z wysokiej jakości specjalistów. Wybierz klinikę, która ma dobre opinie i gwarantuje profesjonalne podejście do klienta. Podczas konsultacji w klinice zapytaj o kompletny plan leczenia, przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia, indywidualne zalecenia, a także technologię zastosowaną podczas zabiegów implantacji. Stosowanie się do wskazówek stomatologów pozwoli Ci przedłużyć trwałość implantów i zapobiec stanom zapalnym.

Zdjęcie główne: Shiny Diamond/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*