Jak opanować podstawy szycia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak opanować podstawy szycia?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Samodzielne szycie i przerabianie ubrań to bardzo przydatna umiejętność i ciekawe hobby. Przy maszynie do szycia możesz dać upust swojej kreatywności i wyrazić siebie w najbardziej autentyczny sposób. Dzięki umiejętności szycia własnych ciuchów możesz wykreować swój własny, niepowtarzalny styl bez kompromisów i naginania się do tego, co oferują popularne sieciówki. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z szyciem i jak opanować podstawy tego rzemiosła.   

Czego potrzebujesz na start?   

Oczywistym jest, że na samym początku swojej przygody z krawiectwem nie możesz obyć się bez maszyny do szycia. Dobór odpowiedniego sprzętu może być sporym wyzwaniem, jeśli nie wiesz jeszcze do końca, czego potrzebujesz. Przy zakupie pierwszej maszyny warto zapytać o radę kogoś bardziej doświadczonego lub po prostu poprosić sprzedawcę o rekomendację. Często mówi się, że podejmując nowe hobby, nie warto inwestować w nowe i rozbudowane modele sprzętów, a lepiej kupić coś prostego i z czasem rozszerzać swoje wyposażenie wraz z postępem umiejętności. Jeśli chodzi o szycie, nie do końca jest to twierdzenie prawdziwe.  

Słaba maszyna do szycia potrafi zamienić tworzenie ubrań w koszmar i zrazić Cię do tej pasji już na samym starcie. Nie musisz oczywiście kupować profesjonalnej maszyny za kilka tysięcy złotych, jednak szycie jest na tyle łatwym hobby, że bardziej zaawansowane funkcje sprzętu zaczynają być potrzebne dosyć szybko. Maszyny do szycia Łucznik są bardzo przyjazne dla osób początkujących, a jednocześnie posiadają na tyle szerokie spektrum możliwości, że wielu hobbystów pozostaje przy nich na wiele lat.   

Przydatne gadżety do naprawy ubrań  

Podarte dżinsy, dziura w ulubionej bluzce czy przetarty płaszcz nie muszą oznaczać końca życia danego ubrania. Maszyna do szycia potrafi bez problemu poradzić sobie z większością usterek w tkaninach. Problemem w ubraniach szytych masowo, na przykład w popularnych sieciówkach, jest często rozchodzenie się szwów. Jeśli szew popuści, oznacza to zazwyczaj powstanie sporego i mocno widocznego rozdarcia lub całkowite rozprucie ubrania na dwie części. 

Delikatne i elastyczne tkaniny są trudne, jeśli chodzi o naprawę i często próba ich zszycia kończy się jeszcze większym zniszczeniem ubrania. Do profesjonalnego i praktycznie niezauważalnego naprawiania takich materiałów przyda Ci się overlock. Jest to maszyna przeznaczona specjalnie do szycia ściegiem zabezpieczającym, dzięki czemu nawet cienki trykot zszyjesz bez problemu i obaw, że w materiale polecą oczka. W przypadku, kiedy przy próbie szycia ręcznego w tkaninie rozprują się jednak oczka, w ich naprawie pomóc może drobne szydełko, którym zacerujesz dziurę.  

Od czego zacząć?  

Jeśli masz już podstawowy sprzęt oraz potrzebne materiały, zacznij po prostu szyć! Praktyka czyni mistrza i tylko w taki sposób możesz nauszyć się dobrze korzystać z maszyny. Zacznij od prostych rzeczy, na początek uszyj na przykład prostą szmacianą torbę albo poszewkę na poduszkę. W ten sposób nabierzesz wprawy i nauczysz się obsługiwać sprzęt, na którym planujesz pracować. Z czasem, gdy już nabierzesz doświadczenia w pracy z wykrojami i nauczysz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o materiałach, przyjdzie moment na to, by zapełnić swoją garderobę autorskimi projektami. Jest to niezwykle satysfakcjonujący widok. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*