Jakie sygnały daje nam ciało, kiedy mamy problemy z sercem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie sygnały daje nam ciało, kiedy mamy problemy z sercem?
Beauty

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli odczuwasz duszność, ból w klatce piersiowej lub nudności, może to być oznaką problemów z sercem. W naszym tekście omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o objawach i przyczynach chorób układu krążenia. Podamy również kilka wskazówek, jak przede wszystkim zapobiegać problemom z sercem.

Objawy problemów z sercem – kiedy wykonać badanie?

Uczucie duszności jest częstym objawem problemów z sercem. Może być ono spowodowane różnymi czynnikami, w tym np. chorobami serca, schorzeniami płuc i otyłością. Duszności są czasem również oznaką zbliżającego się zawału serca. Jeśli takie problemy wystąpią, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć jakiekolwiek poważne schorzenia.

Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort

Ból w klatce piersiowej to kolejny częsty objaw problemów z sercem. Może być on spowodowany różnymi czynnikami, w tym na przykład chorobą serca, dusznicą bolesną i zawałem serca.

Nudności, zawroty głowy lub zimne poty

Nudności, zawroty głowy lub zimne poty są również częstymi objawami problemów z sercem. Wynikają one na przykład z chorób serca, zaburzeń rytmu i ciśnienia krwi.

Jednym z najwygodniejszych sposobów na wykrycie problemów kardiologicznych jest badanie holterem EKG w domu.

Choroby serca – pozostałe objawy

Oprócz powyższych, do objawów chorób serca można zaliczyć również takie symptomy jak na przykład:

  • Problemy z erekcją,
  • Bóle głowy,
  • Zmęczenie,
  • Zadyszka – nawet po krótkim wysiłku,
  • Plamki pod paznokciami,
  • Objawy typowe dla przeziębienia,
  • Obrzęki w okolicach podudzia,
  • Palpitacje serca.

Oczywiście, jeśli powyższe objawy będą występować jedynie przez krótki okres czasu i szybko ustąpią, nie powinno to stanowić powodów do niepokoju. Jeżeli jednak problem ten utrzymuje się, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Jakie mogą być przyczyny problemów z sercem?

Jeśli masz członka rodziny z chorobą serca, istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby. Dzieje się tak, ponieważ choroby serca mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi.

Palenie papierosów

Palenie jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Wieloletnie palenie papierosów uszkadza naczynia krwionośne i powoduje ich zwężenie. Zwiększa to ciśnienie krwi i utrudnia sercu pompowanie krwi.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Dzieje się tak dlatego, że dodatkowo obciąża tętnice i serce. Z biegiem czasu może to uszkodzić tętnice i doprowadzić do chorób serca.

Wysoki poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż cholesterol gromadzi się w tętnicach i powoduje ich zwężenie. Utrudnia to sercu pompowanie krwi i może prowadzić do chorób serca lub innych chorób układu krążenia.

Podsumowanie

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba doświadczacie jakichkolwiek objawów problemów z sercem, ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do lekarza. Chociaż niektóre przyczyny problemów z sercem są poza Twoją kontrolą, istnieją zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko. Rzucenie palenia, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca i zapobieganiu problemom z sercem w przyszłości.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zbadać swoje serce, sprawdź holter do domu: https://holterdodomu.pl/uslugi-holter.

Fot.: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*