Jesteś smakoszem? Poznaj najdroższe potrawy świata

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jesteś smakoszem? Poznaj najdroższe potrawy świata
Lifestyle

Niektórzy czynią z jedzenia prawdziwą sztukę. Czym wyróżnia się najdroższe jedzenie świata, że zamożne osoby są skłonne tyle za nie zapłacić? Które dania są najbardziej cenione? Oto nasze zestawienie. 

Najdroższa pizza, czyli najwyższej jakości składniki – 36,5 tys. zł

Pizza bez wątpienia jest daniem, które zrodziło się raczej z biedy, niż z przesadnego dobrobytu. Okrągły placek z tym wszystkim, co należało szybko skonsumować, stanowił metodę maksymalnego wykorzystania resztek w lodówce. Okazuje się jednak, że to popularne dziś danie ma wersję, która ceną dorównuje najtańszym samochodom z salonu. Pizza Louis XIII z Salerno kosztuje 36,5 tys. zł. Skąd taka cena? W jej składzie jest wszystko, co najlepsze. Ekologiczna mąka, z której ciasto wyrasta przez 72 godziny, najlepsza na świecie mozzarella, trzy rodzaje wykwintnego kawioru, siedem rodzajów sera, norweskie trufle i homar. Serwowane tylko wraz z najlepszymi alkoholami! 

Królewskie melony Yubari z Japonii – 98 tys. zł 

Niezwykle drogie są również owoce. Melony Yubari uprawiane na Hokkaido są jednymi z najdroższych na całym świecie. Co decyduje o ich zawrotnych cenach? Najbardziej liczy się kształt. Najdroższe spośród nich są idealnie okrągłe. 

Złote lody – 38 tys. zł za porcję 

Dosłownie ‘’na wagę złota’’ może być także deser. Nowojorska restauracja Serendipity 3 serwuje swoim klientom lody, które ozdabia dekoracją wykonaną z 23-karatowego złota. To nie jest jedyny ekskluzywny element w oferowanym deserze. Oprócz trzech gałek lodów waniliowych zawiera on również kawior i czekoladowe trufle. 

Najdroższy kawior na świecie – 94,5 tys. zł za puszkę

Kawior uchodzi za jeden z symboli luksusu. Wśród produktów tej kategorii da się jednak wyróżnić te, które stanowią absolutny rarytas i są niebotycznie drogie. Mowa zwłaszcza o produkcie pozyskiwanym z najdroższej ryby świata, czyli tuńczyka błękitnopłetwego wartego 736 tys. dolarów. W przeliczeniu na złotówki cena jednej puszki kawioru to przeszło 90 tys. 

Najdroższa szynka na świecie – 8 tys. zł za 7 kg 

Wprawdzie w porównaniu do kawioru najdroższa szynka na świecie jest warta niewiele, ale i tak nie są to pieniądze, które w stanie wydać na taki produkt przeciętny zjadacz chleba. Pochodząca z Hiszpanii szynka ‘’Iberico’’ powstaje z mięsa czarnych świń iberyjskich żywiących się żołędziami dębów korkowych. Marynowana jest przez długie trzy lata. Podawać koniecznie z czerwonym winem! 

Najdroższa muffinka na świecie – 3,7 tys. zł 

Okazuje się, że złoto może być jadalne. Przekonać się o tym mogą nieliczni szczęśliwcy, których stać na zakup muffinki ‘’Golden Phoenix’’ rodem z gorącego Dubaju. Jaki jest skład tego ciastka? Oczywiście deser ten wykonuje się z najlepszych składników. Organiczna mąka, włoska czekolada i wanilia sprowadzana z Ugandy. Do tego truskawki maczane w złocie i jadalne płatki z tego samego kruszcu. Prawdziwe dzieło sztuki, za które zapłacimy 3,7 tys. zł. 

Ziemniaki też mogą być oszałamiająco drogie – 2,8 tys. zł za kilogram 

Wydaje się, że w ziemniakach nie ma niczego, co mogłoby sprawiać, że potraktujemy je jako produkt ekskluzywny. Jest to jednak wrażenie całkowicie mylne. Dlaczego? Z uwagi na cenę ziemniaków La Bonnotte, które uprawia się na wyspie Ile de Noirmoutier leżącej u atlantyckich wybrzeży Francji. Za jeden kilogram tego specjału zapłacimy aż 2,8 tys. zł. W tym przypadku płacimy nie tylko za wyjątkowy gatunek, ale także za zupełnie niecodzienny sposób uprawy. Podlewa się je wodą morską i nawozi algami wyrzucanymi przez morską toń. Podkreśla się ich kruchość, lekko słony smak i cytrusową woń. Rocznie zbiera się zaledwie 100 ton tych ziemniaków.

Fot. Jer Chung/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*