Kawior to nie tylko luksusowy przysmak. Dlaczego jeszcze warto po niego sięgać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kawior to nie tylko luksusowy przysmak. Dlaczego jeszcze warto po niego sięgać?
Lifestyle

Czym charakteryzuje się kawior? Jak się go pozyskuje i dlaczego uchodzi za tak wyszukany, wręcz luksusowy produkt? Jakie ma właściwości i z czym warto go smakować? Podpowiadamy. 

Skąd się bierze kawior?

Ten przysmak jest właściwie soloną ikrą różnych gatunków ryb. Wśród nich przede wszystkim poszukiwany jest kawior z jesiotra, ale też łososia lub dorsza. Kawior pozyskiwany z jesiotrowatych jest czarny, z łososiowatych zaś czerwony. Przynajmniej od XII w. jest znany w Rosji – stał się później jednym z jej kulinarnych symboli. Wystarczy niewielka ilość kawioru, żeby zmienić danie w ekskluzywne. 

Czy kawior jest zdrowy?

Okazuje się, że ten luksusowy produkt może być bardzo cennym źródłem białka w diecie. W jego 100 g znajdziemy aż 26 g pełnowartościowego białka. Można też dzięki niemu dostarczyć swojemu organizmowi wielonienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas omega-3. Sprawia to, że kawior pozytywnie wpływa na regulację pracy tętnic i zapobiega zakrzepom. Co jeszcze znajdziemy w tym produkcie? Będą to zwłaszcza:

  • witamina B12 (zapobiega niedokrwistości, pozytywnie wpływa na krew, bo bierze udział w produkcji czerwonych krwinek),
  • witamina A,
  • witaminy D i E,
  • cynk,
  • jod,
  • magnez,
  • fosfor,
  • wapń,
  • sód,
  • potas,
  • żelazo.
Fot. Valeria Boltneva/Pexels

Na co pomaga jedzenie kawioru?

Okazuje się, że spożywanie luksusowego kawioru jest nie tylko oznaką wysokiego statusu, ale może też przynosić korzyści dla zdrowia. Ten unikalny produkt ma doskonały wpływ na kondycję naszej cery. Z tego powodu jedzenie kawioru zaleca się osobom, które cierpią na różnego rodzaju przypadłości skórne. Zawarte w nim naturalne antyoksydanty spowalniają też procesy starzenia. Jakie jeszcze korzyści można czerpać ze spożywania kawioru? Ma dobry wpływ na układ nerwowy i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Od dawna uchodzi też za skuteczny afrodyzjak. Mogą go spożywać kobiety w ciąży i karmiące, ale także dzieci. 

Co ciekawe: kawior jest jednym z surowców, które wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Panuje przekonanie, że ekstrakt z niego pomaga wygładzić zmarszczki. Niekiedy oferuje się też klientom maseczki odmładzające z dodatkiem kawioru.

Kto powinien zrezygnować z jedzenia kawioru? 

Kawior jest produktem stosunkowo zdrowym i bezpiecznym, jednak niektóre osoby powinny zrezygnować ze zbyt częstego spożycia tego przysmaku. Chodzi między innymi o alergików – kawior jest produktem sprzyjającym pojawianiu się alergii. Uważać muszą też chorujący na nadciśnienie tętnicze, choroby nerek i posiadający zbyt dużo cholesterolu. 

Jak rozpoznać wartościowy kawior?

Odróżnienie dobrej jakości produktu od mniej wyszukanych zamienników jest bardzo istotne. Nie może być ani przesuszony, ani nie może się kleić. Powinien być solony tylko raz i pochodzić wyłącznie od jednego gatunku ryby. Zwraca się też uwagę na to, żeby ziarenka kawioru były jednolitej barwy i takiej samej wielkości. Nie powinien mieć obcych posmaków. 

Z czym jeść kawior?

Kawior sam w sobie jest produktem premium i to niewątpliwie on będzie główną atrakcją na talerzu. Bardzo często spożywanie kawioru jest jednak niemal rytualne – wykorzystuje się do tego kryształową miseczkę czy złote sztućce, którymi specjał nakładany jest na chleb. Najczęściej kawior jest delikatnie rozprowadzany na razowym chlebie, blinach, ziemniakach w mundurkach lub toście w jajku. Bardziej wystawnym sposobem spożywania kawioru jest łączenie go z homarami lub ostrygami. Zawsze warto połączyć go z odpowiednim alkoholem. Pasują do niego szampan, białe wino, ale także – i przede wszystkim – dobrej jakości wódka. Warto pamiętać, że kawior po wprowadzeniu do ust należy delikatnie przegryźć, by właściwie poczuć jego smak. 

Ile kosztuje kawior?

Ceny uzależnione są od jego rodzaju. Za czerwony kawior zapłacimy już od ok. 60 zł. Prawdziwym przysmakiem jest jednak czarny kawior, gdzie za 100 g produktu będziemy musieli zapłacić nawet 800 zł. 

Fot. Bermix Studio/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*