Nowoczesne kino domowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nowoczesne kino domowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Technologie

Ze względu na brak dostępu do kin wiele osób decyduje się na zakup profesjonalnego kina domowego. Jeśli Ty również chcesz w swoim domu urządzić prawdziwy kąt kinomana, koniecznie sprawdź popularne systemy kina domowego.

Jakie dobrać głośniki do kina domowego?

Najważniejszym elementem kina domowego są głośniki. Najczęściej w skład kompletu wchodzi pięć głośników oraz subwoofer. Wiele zestawów posiada dwie przednie kolumny, dwie boczne oraz jeden głośnik kanału centralnego. W zależności od wielkości pomieszczenia i naszych potrzeb można wybrać kino domowe:

  • w systemie 5.1,
  • w systemie 7.1,
  • w systemie Dolby Atmos albo 11.2.

Głośniki w systemie 5.1 to podstawowe wyposażenie kina domowego, ale również najtańsza z dostępnych opcji. Składa się na nią pięć głośników oraz subwoofer. Jeden głośnik kanału centralnego jest ustawiony z przodu, a kolumny można ustawić po bokach telewizora oraz za kanapą, by dźwięk rozchodził się po całym pomieszczeniu. Głośnik centralny odpowiada za pierwszy plan w przestrzeni sceny filmowego dźwięku. To z niego będziesz słyszeć dialogi postaci i wszystko, co się dzieje w centralnej części kadru. Dobrej jakości głośnik centralny gwarantuje niesamowite wrażenia, a także pełną immersję w trakcie seansu. Wielkość głośnika dopasuj do wielkości telewizora, ponieważ każde przesunięcie w lewo lub prawo sprawi, że dźwięk będzie zniekształcony.

Jeśli chodzi o subwoofer, na rynku można spotkać wersje aktywne oraz pasywne. Subwoofer aktywny ma wbudowany wzmacniacz, który dostosowany jest do głośnika niskotonowego. Pasywny z kolei nie ma takiego wzmacniacza i wymaga dodatkowego podpięcia pod zewnętrzną końcówkę mocy. Dla kogoś, kto nie zna się na mocy głośnika i nie wie, jak dopasować końcówkę mocową do subwoofera, lepszą opcją będą modele z już wbudowanym wzmacniaczem.

System 7.1 jest rozbudowany dodatkowo o dwa głośniki tylne, które dają głębszy i bardziej przestrzenny dźwięk. W zestawie nadal jest subwoofer wzmacniający niskie tony, podłączony do kolumn bocznych.

Systemy Dolby Atmos albo 11.2 to z kolei zestawy dla bardzo wymagających kinomaniaków, którym zależy na uzyskaniu dźwięku o jak najwyższej jakości. Komplety mogą mieć od 7 do nawet 34 głośników. Kino domowe takiej klasy ma zarówno głośniki półzakresowe, jak i dwa głośniki obsługujące najniższe częstotliwości, co daje większą głębię odbioru.

Kino domowe z procesorem AV oraz końcówką mocy

System dzielony składa się z procesora mocy, który odpowiada za prawidłowe rozesłanie dźwięku i obrazu do poszczególnych elementów. Dzięki niemu możliwa jest dokładniejsza regulacja i dopasowanie przesyłanego dźwięku oraz jego korekcja na poszczególnych głośnikach. Możesz również zmieniać poziom głośności. Końcówka, czy też wzmacniacz mocy, jest z kolei urządzeniem odpowiadającym za właściwe przesyłanie dźwięku. Podłącza się go do procesora AV, by przesyłać informacje o dźwięku, który jest wzmacniany i rozsyłany do odpowiednich głośników. Taki system zajmuje nieco więcej miejsca, ale daje znacznie lepszy i głębszy dźwięk niż system łączony.

Rozlokowanie głośników w systemie 7.1

Jednym z tańszych i częściej wybieranych zestawów jest kino domowe 7.1. By uzyskać dobrą jakość dźwięku, należy odpowiednio rozlokować głośniki w całym pomieszczeniu. Kolumny przednie odpowiadające za podstawowe dźwięki, takie jak dialogi czy ścieżkę dźwiękową, powinny stać po obu stronach ekranu pod kątem około 45 stopni do widza. Głośnik centralny możesz umieścić nad lub pod telewizorem. Nie może on jednak być schowany za ekranem, ponieważ dialogi będą wtedy słabo słyszalne. Subwoofer z kolei odpowiada za efekty dźwiękowe i niskie tony, takie jak huki, grzmoty czy uderzenia. Powinien mieć bezpośrednią styczność z podłożem i być ulokowany w kącie pomieszczenia z kinem domowym. Kolumny efektowe z kolei warto ulokować na ścianach po prawej i lewej stronie ekranu. W systemie 7.1 są jeszcze dodane kolumny efektowe tylne, które należy ulokować za widzem. Odpowiadają za dźwięki w tle, np. przejeżdżającego samochodu. Mają możliwość przesyłania dźwięku tak, by widz faktycznie miał wrażenie przemieszczania się efektów dźwiękowych, co daje większy realizm podczas oglądania filmów.

Fot. Loewe Technologies/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*