Artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się nad wzięciem auta z segmentu premium w leasing? A może wolisz najem długoterminowy? Dowiedz się, co warto mieć na uwadze, decydując się na któreś tych rozwiązań.
Zacznijmy od tego, czym tak w ogóle jest leasing. Jest to rozwiązanie dla firm, które przynosi szereg ulg oraz odliczeń i jest zdecydowanie bardziej opłacalny niż kredyt. Polega ono na możliwości korzystania z danego dobra, na przykład auta, przez określony czas i w zamian za określone wcześniej ratalne opłaty. W ubiegłych latach stał się on tak popularny, że korzysta z niego zdecydowana większość polskich firm. Jeśli jednak nie jesteś przedsiębiorcą, możesz zdecydować się leasing dla osoby prywatnej. Jest on formą finansowania, która tak jak leasing dla firm, łączy w sobie elementy kredytu oraz wynajmu. Zarówno w przypadku leasingu tradycyjnego, jak i leasingu konsumenckiego, przez cały czas trwania umowy właścicielem pojazdu jest leasingodawca, a leasingobiorca nie ma możliwości wprowadzania w pojeździe zmian oraz jest zobowiązany do zgłaszania każdej szkody.
Aby otrzymać auto w leasingu, musisz przejść tak zwaną procedurę standardową. Polega ona na przedstawieniu zaświadczenia o zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wypłata (najczęściej jest to okres 3 miesięcy) oraz w szczególnych przypadkach dokumenty przedstawione przez poręczyciela.
Jeśli chcesz cieszyć się jazdą w samochodzie z segmentu premium, musisz zdecydować się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Kredyt na auto czy najem długoterminowy? W przypadku aut luksusowych, których wartość znacznie przekracza 150 tysięcy złotych (jest to obowiązujący obecnie górny limit kwoty, którą można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej na zakup aut na firmę), najbardziej opłacalną opcją będzie zdecydowanie leasing, jest on bowiem jedyną możliwością na maksymalną optymalizację podatkową przy pozyskiwaniu luksusowego auta do firmy. Pamiętaj jednak, że umowy leasingowe zawsze zawierane są na wieloletni czas określony, a do ich zawarcia wymagany jest dość spory wkład własny (im wyższy początkowy wkład własny, tym niższe późniejsze opłaty ratalne).
Ciekawym rozwiązaniem jest także wynajem średnio oraz krótkoterminowy. Wypożyczalnie samochodów luksusowych i sportowych są coraz popularniejsze i przynoszą wiele korzyści, w szczególności kiedy potrzebujesz auta na nieco krótszy okres. Jest to świetna opcja jeżeli masz w planach zakup lub wzięcie w leasing, któregoś z modeli ekskluzywnych samochodów, aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru wypróbować wiele modeli lub marek. Takie rozwiązanie może się także przydać na przykład podczas ważnej delegacji służbowej. Poza tym, użytkowanie auta przez miesiąc daje niesamowite możliwości poznania auta oraz rozeznania emocji, jakie towarzyszą podczas prowadzenia pojazdu. Warto też wspomnieć, że wypożyczalnie wymagają jedynie zwrotnej kaucji, a nie wkładu własnego jak w przypadku leasingu. Dodatkowo osoby, które interesuje jazda samochodem luksusowym takim jak Porsche, Maserati, Audi czy Ferrari, leasing może się okazać po prostu niemożliwy z powodu zbyt wysokiej kwoty wymaganej na start.
Zdjęcie główne: phaisarnwong2517/Adobe Stock