Pierwsza jazda konna — jak się do niej przygotować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pierwsza jazda konna — jak się do niej przygotować?
Lifestyle

Jeśli rozpoczynasz lekcje jazdy konnej, warto zapoznać się z listą rzeczy, które możesz zrobić, aby nauka przebiegała sprawnie i przyjemnie. Wbrew pozorom jazda na koniu nie polega na biernym siedzeniu na grzbiecie wierzchowca. To dość trudna sztuka, do której należy się przygotować. W jaki sposób? Przeczytaj!

Zadbaj o odpowiedni strój

Nie musisz od razu inwestować w drogie bryczesy do jazdy konnej. Wystarczy, że założysz miękkie, elastyczne i niekrępujące ruchów spodnie. Mogą to być legginsy, w których chodzisz na fitness lub jogę. Unikaj szortów, aby zapobiec obtarciom nieosłoniętych partii nóg, i spodni ze śliskich materiałów, żeby pewniej trzymać się siodła. Na górę najlepiej założyć koszulę, która osłoni Twoją skórę przed słońcem i ewentualnymi zadrapaniami. Koszula powinna być wykonana z przewiewnego, oddychającego materiału, takiego jak len czy bawełna, aby Twoje ciało nie uległo przegrzaniu w czasie zajęć.

Jeśli chodzi o obuwie, wybierz buty z usztywnionym noskiem i niewielkim obcasem. Buty jeździeckie powinny sięgać co najmniej łydki, aby zapewniać mocne, ale i wygodne podparcie kostki. Z pewnością nie zakładaj tenisówek czy trampek, które są zbyt miękkie, aby zabezpieczyć stopy. Ostatnia rzecz, o której musisz pomyśleć, to kask ochronny. Szkoła jeździecka raczej będzie go miała na wyposażeniu, ale lepiej się w tym upewnij przed pierwszą lekcją.

Popracuj nad ciałem

Jazda konna to w dużej mierze sztuka balansowania ciałem, dlatego Twój pierwszy dosiad powinien być poprzedzony pracą nad równowagą. Pomocne w tym będą zajęcia jogi i pilates. Warto też popracować nad mięśniami nóg. Jazda konna to ogromny trening ud, łydek i bioder, które pozwalają kontrolować dosiad. Partie te wzmocnisz, wykonując wypady i przysiady. Skuteczne kierowanie koniem wymaga ogólnej tężyzny, dlatego warto regularnie uczęszczać na pływalnię lub siłownię, by wzmocnić całą sylwetkę. Nie zapominaj o regularnym stretchingu, aby Twoje mięśnie były rozciągnięte i rozluźnione. Stretching doda Ci gibkości i pomoże przygotować się do nowych sposobów pracy nad ciałem w czasie pierwszej jazdy konnej.

Rozluźnij się i otwórz na nowe doznania

Planując swoją pierwszą lekcję jazdy na koniu, wybierz taką szkołę, w której pracują doświadczeni instruktorzy. Na pierwsze zajęcia przyjdź odpowiednio wcześniej. Aby nawiązać ze zwierzęciem nić porozumienia, przemawiaj do niego spokojnym głosem i nie bój się drobnych pieszczot: klepania po szyi czy drapania za uchem.

Na zajęcia zabierz ze sobą butelkę wody i jakąś przekąskę na wypadek, gdyby dopadł Cię głód. Nawet jeśli odczuwasz tremę w dniu zajęć, nie pomijaj śniadania (jeśli lekcja odbywa się w godzinach porannych) lub obiadu (gdy zaplanowana jest na popołudnie). Jazda na koniu wymaga wysiłku i koncentracji, dlatego zadbaj o odpowiednią podaż białka i kalorii.

I na koniec, przed zajęciami spróbuj się odprężyć i otworzyć na nowe doświadczenie. Postaraj się zachować spokój i cieszyć nowymi doznaniami. Pamiętaj, że konie doskonale wyczuwają nasz nastrój. Jeśli będziesz zestresowany, zwierzę to wyczuje i zestresuje się razem z Tobą. Dobry nastrój i opanowanie przyniesie korzyści wam obojgu.

Zdj. główne: Stefanie Poepken/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*