Zwiedzanie Polski samochodem – najlepsze pomysły

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis
Zwiedzanie Polski samochodem – najlepsze pomysły
Podróże

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wakacje, urlop czy ferie to czas na odpoczynek, wyłączenie od nauki, codziennych obowiązków i problemów. Jedną z podstawowych i istotnych decyzji poza celem i terminem podróży jest wybranie środka transportu. Wśród wielu dostępnych opcji, jakie mamy, samochód należy do najwygodniejszych. Gwarantuje niezależność w planowaniu trasy, jak i pory podróżowania. Gdzie zatem wybrać się samochodem, aby miejsce było nie tylko warte odwiedzenia, ale również łatwo dostępne? Co zrobić, gdy istnieje obawa i ryzyko, że auto nie sprawdzi się w dłuższej trasie? Jak przygotować się do wyjazdu? 

Czym na wakacje, czyli najpopularniejsze środki transportu w wakacje

Gdy decyzja o konkretnym miejscu i formie spędzenia wyjazdu została podjęta pojawia się kolejny dylemat – jaki środek transportu będzie najlepszy, spełni nasze oczekiwania i co najważniejsze, którym bezpiecznie dotrzemy do celu podróży. Oto kilka najczęściej wybieranych środków transportu na urlop wypoczynkowy:

  • Samochód

Samochód to zdecydowanie najczęściej wybierany środek transportu. Można nim wyruszyć z domu o pasującej godzinie, zatrzymać się, kiedy ma się na to ochotę, zaplanować trasę zgodną z naszymi planami, a co najważniejsze zabrać nielimitowany bagaż zależny tylko od pojemności bagażnika. Istnieje również możliwość podpięcia przyczepki, rowerów czy dodatkowego bagażnika na dachu.

Dodatkowo właściciele małych, miejskich samochodów, niedostosowanych do dalekich wyjazdów mają możliwość wynajmu samochodu. Szeroki wachlarz dostępnych modeli samochodów pozwoli wybrać model dostosowany do własnych potrzeb. Samochody z wypożyczalni z reguły są nowe, serwisowane na bieżąco i mają komplet ubezpieczeń w razie kłopotów technicznych, jednak w większości przypadków wymagane jest wpłacenie depozytu przed rozpoczęciem wynajmu samochodu. Dobrą opcją będzie jednak wypożyczalnia samochodów bez kaucji

Wakacje to czas relaksu a podróżowanie wysokiej klasy samochodem to idealny sposób na odpoczynek. 

  • Autobus

Coraz więcej osób decyduje się na podróż autokarem. Nowsze autobusy wyposażone w klimatyzację, rozkładane fotele, a nawet łazienkę są bardzo komfortowe. Jednak podczas wycieczek autokarowych mamy zawsze ściśle ułożony plan podróży bez możliwości jakiejkolwiek zmiany.

  • Samolot

Lot samolotem z pewnością jest najszybszą formą podróżowania. Sprawdzi się w naprawdę długich podróżach, gdzie innym środkiem lokomocji nie bylibyśmy w stanie dotrzeć lub zajęłoby nam to bardzo długi czas. Warto jednak dodać, że niestety bilety lotnicze zazwyczaj są bardzo drogie, dlatego nie pozostaje nic innego jak szukać cen okazjonalnych lub wybrać wylot z innego lotniska co wiąże się z wieloma niedogodnościami.

  • Pociąg

Przejazd pociągiem świetnie się sprawdzi na rodzinne wakacje z dziećmi lub w przypadku osób źle znoszących podróż (choroba lokomocyjna). Aby wyruszyć w podróż pociągiem, wystarczy zarezerwować bilet w aplikacji mobilnej lub na stronie przewoźnika i opłacić go. Sporym atutem jest możliwość poczytania, przespania się czy po prostu przejścia się po pociągowych wagonach. Największą wadą podróży koleją jest brak własnego transportu po dojechaniu na miejsce i związana z tym ograniczona mobilność.

Co sprawdzić przed wyjazdem na wycieczkę samochodem?

Aby uniknąć nieprzyjemnych i bardzo często kosztownych niespodzianek planując wyjazd, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bezpieczeństwo własne oraz pasażerów powinno być priorytetem, dlatego bardzo istotny jest przegląd stanu technicznego samochodu. Poza tym można odkryć ewentualne usterki i szybko je usunąć, tym samym uniknąć większych problemów.

Przygotowując się do podróży, powinniśmy sprawdzić:

  1. poziom oleju w silniku,
  2. poziom płynu chłodniczego,
  3. opony,
  4. światła i żarówki,
  5. wycieraczki,
  6. ważność polis ubezpieczeniowych i przeglądów,
  7. wyposażenie awaryjne,
Sprawdzanie poziomu powietrza w kołach

Gdzie jechać na wycieczkę samochodem w Polsce?

Polska oferuje mnóstwo wspaniałych zakątków i miejsc, że nie sposób wymienić je wszystkie. Wakacje można spędzić nad morzem, w górach, nad jeziorami, czy zwiedzając zamki i miasta. Oto kilka pomysłów na ciekawy urlop:

  1. Weekend w Górach Stołowych

Droga stu zakrętów to wąska, lecz niezwykle malownicza droga krajobrazowa. Charakteryzuje się serią ostrych zakrętów, przepaści, bram skalnych i przedziwnych skalnych form takich jak Głowa psa, Skalne Wrota, Adam i Ewa czy Młot. Droga ta łączy dwie miejscowości: Radków i Kudowa-Zdrój. Jadąc przez Park Narodowy Gór Stołowych w miejscowości Karłów znajduje się Szczeliniec Wielki (Najwyższy szczyt w Górach Stołowych), na który można wejść.

  1. Kraina Otwartych Okiennic

Jest to szlak prowadzący przez trzy wsie: Soce, Puchły i Trześciankę. Słyną one z bogato dekorowanych drewnianych domów, drewnianych kościołów pomalowanych na intensywny kolor na przykład niebieski czy zielony, kapliczek i krzyży. Kraina Otwartych Okiennic wzbudzi zachwyt osób lubiących drewnianą tradycyjną zabudowę.

  1. Wielka Pętla Bieszczadzka

To bardzo znana, prowadząca przez najpiękniejsze tereny i miejscowości w Bieszczadach droga. Piękne widoki na trasie liczącej aż 144 kilometry zapierają dech w piersiach. Jednak trasa jest dość wymagająca i aby pokonać ją bezpiecznie, na niektórych zakrętach lepiej zwolnić do minimalnej prędkości. Po drodze można zatrzymać się w miejscowościach takich jak Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, Smolnik oraz Ustrzyki Dolne, by zwiedzić tutejsze zabytki.

  1. Solina

Solina to nieduża miejscowość położona w bardzo malowniczej okolicy usytuowanej w Bieszczadach nad jeziorem Solińskim. Słynie przede wszystkim z zapory, która pełni również funkcję deptaka i jednocześnie znajduje się w niej elektrownia wodna. Zapora ma blisko 82 metry i jest największym tego typu obiektem w Polsce. Jezioro Solińskie jest miejscem wypoczynku wielu turystów. Pływają po nim statki wycieczkowe, więc można wybrać się w rejs i podziwiać miejsca, które normalnie są niedostępne dla turystów. Na terenie Soliny znajdują się liczne obiekty noclegowe. W pokojach gościnnych lub domkach letniskowych można znaleźć zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem.

  1. Zakopane

Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce. Słynie z charakterystycznej architektury, bogatej kultury ludowej, pięknych widoków i tętniących życiem Krupówek. Jedną z wielu atrakcji jest Gubałówka, czyli jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. To świetny punkt widokowy na całe Tatry. Na wycieczkę można wybrać się do Tatrzańskiego Parku Narodowego, który obfituje w szlaki turystyczne, a jednym z nich jest Morskie Oko. Prowadzi do niego czerwony szlak o długości około 8 kilometrów. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Dolina Pięciu Stawów, jednak dotarcie do niej wymaga pokonania 10 kilometrów w jedną stronę. Tatrzańska stolica ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

  1. Tajemnicze Góry Sowie

Góry Sowie to idealne miejsce do wypraw pieszych, jak i rowerowych prowadzących na Wielką Sowę, Małą Sowę, Kalenicę i Sokolicę. To jedne z najbardziej tajemniczych gór w Polsce. Budowle, korytarze i sztolnie pozostawione przez Hitlerowców wywołują skrajne emocje i jednocześnie są ogromną lekcją historii. Jedną z głównych atrakcji są Podziemia Zamku Książ. Zamek był siedzibą bogatego rodu Hochbergów, który w 1939 roku został przejęty przez III Rzeszę.

Odpoczynek i przerwy

Podczas wyprawy nawet najlepsi kierowcy powinni robić sobie przerwy co około 2 godziny. W te chwile postoju warto wyjść z auta i zrobić kilka ćwiczeń ” na rozprostowanie kości’ i wykorzystać na zjedzenie czegoś oraz wypicie kawy czy herbaty.

Dzięki takim przerwom zyskamy lepsze samopoczucie, bezpieczną jazdę oraz energię na dalszą część podróży.

Planowanie trasy

Zaletą turystyki samochodowej jest swoboda w planowaniu. To, jak zaplanujemy wyprawę, zależy od nas. Możemy dokładnie przemyśleć, co warto zwiedzić, a następnie zarezerwować hotel, wybrać restaurację czy bar w pobliżu drogi i obliczyć godziny postojów lub zdecydować się na całkowity spontan, czyli wsiąść do samochodu i pojechać.

Obie strategie mają plusy i minusy, dlatego warto zdecydować się na opcję dobraną do siebie i tego, co lubimy i oczekujemy od udanej wyprawy.

Planowanie trasy

Podsumowanie

Wyprawa własnym samochodem to rozwiązanie dla osób aktywnych, lubiących zwiedzanie. Własny środek lokomocji daje niezależność i możliwość zmiany planów i kierunku podróży a komfortowo wyposażone auto wygodną i bezpieczną jazdę.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*