Odkryj uroki Bali – najpiękniejsze miejsca, które warto zobaczyć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Odkryj uroki Bali – najpiękniejsze miejsca, które warto zobaczyć
Podróże

Indonezyjska Bali, nazywana ‘’wyspą bogów’’, jest jednym z najpopularniejszych miejsc na spędzenie wakacji w Azji. Dawniej luksusowe, dzisiaj leżą w zasięgu możliwości finansowej coraz większej liczby polskich turystów. Co warto zobaczyć na wyspie?   

Zabytki kultury 

Kojarzone z przyrodą i rajskimi plażami, Bali jest również miejscem, gdzie można zobaczyć wspaniałe zabytki kultury. Wśród historycznych miejsc wyróżniają się świątynie, których jest ponad 6 tysięcy. 

Pura Besakih  

Największa i najświętsza na Bali. ‘’Świątynia matka’’ usytuowana jest na zboczu góry Angung i znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m. Jej historia sięga VIII wieku. Po wielokrotnych przebudowach tworzy ją kompleks 30 świątyń i liczne sanktuaria połączone ze sobą schodami. Od 1995 roku znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO.  Warto wiedzieć, że do wnętrza świątyń mogą wchodzić tylko buddyści. 

Pura Tirta Gangga 

Pałac na wodzie cieszy nie tylko mieszanką zabudowy w stylu balijskim i chińskim, ale jest też popularny ze względu na piękny ogród. Teren podzielony został na poziomy przynależne bogom, ludziom i demonom. Źródełko zasilające pomniejsze baseny i sadzawki wypływa z najwyższego, boskiego punktu. Jeden z nich jest przeznaczony do kąpieli. 

Pura Tirta Empul 

Świątynia powstała tutaj z powodu źródełka gorącej wody, któremu przypisuje się lecznicze właściwości. Buddyści przybywają tutaj z pielgrzymkami w celu oczyszczenia swojego ciała i duszy. Wejście możliwe jest tylko w narzucie nazywanej ‘’sorang’’. Wewnątrz można odbyć rytualne obmycie w basenie, gdzie przynosi się też ofiary i odprawia modlitwy. 

Pura Ulun Danu Bratan 

Interesujący jest fakt, że powstała na zalanym wodą kraterze wulkanu. Wokół niej znajduje się zadbany ogród. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Bali i całej Indonezji. Pochodzi z XVII w.

Pura Tanah Lot 

Kolejna ze słynnych balijskich świątyń wznosi się na wielkiej skale, która podczas przypływu jest odcięta od lądu przez wodę. Czci się tutaj duchy morza. To jedno z najchętniej fotografowanych miejsc na Bali.

Atrakcje przyrodnicze

Wodospady Sekumpul 

Uznawane za najpiękniejsze na Bali. Tworzy je aż siedem kaskad. Położone są wśród lasu, ze wzgórzami wokół i niezależnie od pory roku budzą zachwyt turystów. 

 

Tarasy ryżowe Jatiluwih 

Odwiedzenie tarasów ryżowych to atrakcja, która wprost cieszy oczy krajobrazem przesyconym łagodną zielenią. Wielu osobom przypominają rodzaj soczyście zielonych schodów prowadzących wprost do nieba. Zainteresować może nie tylko ich wielkość, ale też naturalny sposób uprawy. Znajdują się na wysokości 700 m n. p. m. 

Miejsca turystyczne

Miasteczko Ubud

Uważane za najpiękniejsze miasteczko na Bali, które jest dodatkowo dobrą bazą dla wypraw w inne rejony wyspy. Można nauczyć się tutaj jogi, jeść potrawy miejscowej kuchni, ale też odwiedzić Monkey Forest Sanctuary z zamieszkującymi je makakami. 

Główny kurort Kuta

Poleca się przede wszystkim tamtejsze zachody słońca, które robią wrażenie i stanowią piękne wspomnienie po uwiecznieniu ich na zdjęciach. Tutaj znajdują się popularne plaże i miejsca, gdzie można rozpocząć swoją przygodę z surfingiem. 

Wioska Tenganan

Tradycyjna balijska wioska, jak jest przedstawiana turystom, w rzeczywistości jest tylko odwzorowaniem wcześniejszego stylu życia na wyspie. Warto jest jednak ją zwiedzić choćby z uwagi na ciekawą zabudowę. Można się też tutaj zaopatrzyć w stylowe pamiątki. 

Ciekawe wydarzenia

Sanur – festiwal latawców 

Na wyspie chętnie puszcza się latawce, co jest popularnym zajęciem jej mieszkańców w wolnych chwilach. Nic więc dziwnego, że w mieście Sanur odbywa się festiwal latawców. Podczas niego można zachwycić się barwami latawców, które wystawia ponad tysiąc wiosek. Niektóre z nich mają ogony długie na kilkadziesiąt metrów. Udział w festiwalu to nie tylko okazja do ucieszenia oka i wspaniałej zabawy, ale też możliwość obcowania z balijską kulturą. 

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*