Artykuł sponsorowany
Światłowstręt, czyli odczuwanie bólu i pieczenia podczas patrzenia na światło, to częsty objaw chorobowy towarzyszący między innymi zapaleniu spojówek lub migrenie. Czym dokładnie jest światłowstręt oraz czym się objawia? Jakie są przyczyny światłowstrętu? Wszystkie najważniejsze informacje na temat nadwrażliwości na światło znajdziesz w tym artykule.
Światłowstręt, który często nazywany jest także fotofobią, to nic innego jak nadwrażliwość oczu na światło. Na czym dokładnie polega światłowstręt? Podczas kontaktu ze światłem, zarówno dziennym, jak i sztucznym, dochodzi do nadmiernego, odruchowego mrugania powiek, a także odczuwalny jest ból i pieczenie. Do częstych dolegliwości należy również łzawienie oczu.
Należy przy tym pamiętać, że światłowstręt sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem chorobowym. Zazwyczaj towarzyszy on migrenie, zapaleniu spojówek o podłożu alergicznym lub infekcyjnym, zapaleniu twardówek, chorobie rogówki lub tęczówki, jaskrze, zespołowi suchego oka, a także oparzeniu słonecznemu. Co więcej, światłowstręt może być też jednym z objawów niedoboru witaminy B2 oraz chorób infekcyjnych takich jak odra, grypa, wścieklizna oraz włośnica.
Światłowstręt dość często występuje u kobiet w ciąży. Bardzo często zaburzenia dotyczące narządu wzroku u kobiet w ciąży mają charakter przejściowy i ustępują po porodzie – podczas ciąży dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety, które są spowodowane działaniem hormonów i zmianami w metabolizmie, a w szczególności gospodarki wodnej, co może prowadzić między innymi do takich dolegliwości jak światłowstręt.
Warto jednak pamiętać, że każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub z okulistą. Doskonałym wsparciem może okazać się również dyżur okulistyczny.
W przypadku wystąpienia światłowstrętu konieczna jest przede wszystkim konsultacja lekarska, która pozwoli na wykluczenie wszelkich chorób zagrażających życiu, a także pozwoli na podjęcie dalszych działań. Rozpoznanie światłowstrętu stawia się na podstawie wywiadu i badania okulistycznego oraz obecności ewentualnych objawów towarzyszących. W niektórych przypadkach konieczna jest również konsultacja neurologiczna.
Możesz także zapobiegać występowaniu światłowstrętu oraz zdecydować się na domowe leczenie, zanim uda Ci się skonsultować z lekarzem. W przypadku zapalenia spojówek z pewnością pomocna będzie prawidłowa higiena oczy oraz dłoni, a także przemywanie oczu. W przypadku infekcji pomocne może okazać się wdrożenie leków przeciwgorączkowych oraz przeciwbólowych.
Fot.: Doğukan Şahin/unsplash.com