Squash dla początkujących – krótki poradnik

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Squash dla początkujących – krótki poradnik
Lifestyle

Squash cieszy się w dzisiejszych czasach niezwykłą popularnością. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ta gra nie polega wyłącznie na odbijaniu naprzemiennie z przeciwnikiem piłki od ściany.

Niezwykłość squasha opisują następujące cechy:

  • taktyka – musisz zaplanować swoje zagranie i sekwencję ruchów, tak aby zaskoczyć przeciwnika;
  • technika – pozwala Ci na skuteczny ruch bez ryzyka kontuzji;
  • sprawność umysłowa – nie tylko przejawia się w wymyślaniu skutecznej taktyki, ale jest też ćwiczona w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”;
  • koncentracja – w dobie wszechobecnych elektronicznych rozpraszaczy i szumu miejskiego jest trenowana poprzez skupienie na piłce i rozgrywce;
  • schematy i reguły – to dobre przyzwyczajenia w grze pozwalające odnieść upragnione zwycięstwo.

Nieco historii

Początki gry w squasha sięgają XIX wieku. Gra powstała prawdopodobnie z nudów lub niemożności wzięcia udziału w rozgrywce tenisowej. Istnieją dwie hipotezy odnośnie do jej powstania:

  • Gra wywodzi się od brytyjskiej arystokracji, która zabijała czas… w więzieniu „The Fleet”. Skazani, głównie za oszustwa podatkowe, tęsknili za tenisem. Ponieważ nie mogli w niego grać, odbijali piłkę od więziennych ścian.
  • Inną możliwością powstania squasha był pomysł uczniów elitarnych szkół brytyjskich, którzy odbijali od ściany przekłutą piłkę do tenisa.

Niezależnie od źródła pochodzenia w XIX wieku reguły gry ulegały ciągłym modyfikacjom. Ich kres położyło opracowanie oficjalnych zasad na przełomie XIX i XX wieku. Popularność gry przybierała na sile głównie w obrębie Imperium Brytyjskiego, jej rozkwit datuje się na lata 60. ubiegłego wieku. Do Polski squash trafił stosunkowo późno, bo w latach 90., jednakże z każdym rokiem wciąż rośnie grono jego entuzjastów i hobbystów. 

Zasady gry

W dużym skrócie: rozgrywka polega na poprawnym uderzeniu piłki, tak aby przeciwnik nie był w stanie jej odbić. Gra wymaga specjalnie dostosowanego pomieszczenia, które możesz znaleźć raczej w większych miastach. Jest to pewne ograniczenie oraz wada tego sportu. W sali znajdują się linie wyznaczające krawędzie pola gry. Przy poprawnym zagraniu piłka musi trafić w przednią ścianę oraz odbić się raz od podłogi. Zdobycie przez Ciebie punktu nastąpi, gdy przeciwnik nie przejmie piłki, wybije ją na linię autu lub poza nią albo utrudni Twój ruch.

Pojedynek składa się z pięciu setów. Aby wygrać set, musisz zdobyć 11 punktów, jednak w przypadku remisu 10:10 musisz postarać się o 2 punkty przewagi. Wystarczy, że wygrasz 3 sety, aby cieszyć się upragnionym zwycięstwem.

SquashSkills – Squash tips: Coaching a beginner with Bryan Patterson – Forehand technique

Jak rozpocząć grę w squasha?

Na początku następuje losowanie osoby rozpoczynającej rozgrywkę. Jeśli wypadło na Ciebie, Twoim zadaniem będzie zaserwowanie. Musisz stanąć w taki sposób, by jedna z Twoich stóp znajdowała się w polu i nie dotykała linii. Następnie uderzasz rakietą w piłkę, tak by odbiła się od ściany przed Tobą oraz od podłogi przeciwległej ćwiartki boiska. Uważaj, aby nie przekroczyć górnej linii autu! Następnie Twój przeciwnik musi odbić zaserwowaną przez Ciebie piłkę. Jeśli pozwoli jej uderzyć dwa razy o podłoże, to Ty zdobędziesz punkt. Pamiętaj też, że piłka może odbijać się od ścian bocznych oraz od ściany tylnej. Jeśli nie dopisało Ci szczęście – albo nie sprawdziła się Twoja technika – punkt zdobywa przeciwnik.

Trochę o technice

  • Chwyt V – jest to po prostu sposób trzymania rakiety. Polega na umieszczeniu bocznej krawędzi rączki pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Następnie wygina się rękę w taki sposób, aby stworzyć kąt 90 stopni między rakietą a przedramieniem;
  • Forehand – to sposób odbicia piłki, gdy znajdujesz się przodem do prawej strony boiska, z lewą nogą ustawioną przed sobą;
  • Backhand – podobnie jak wyżej, lecz jesteś ustawiony przodem do lewej strony boiska i wysuwasz przed siebie prawą nogę. 

Sprzęt

Wybór sprzętu do squasha nie jest skomplikowany. Na początek wystarczą sportowe buty z jasną podeszwą (aby nie zabrudzić powierzchni sali). Oczywiste jest też zabranie koszulki i krótkich spodenek. Warto również wziąć ze sobą okulary ochronne. Rakietę możesz mieć swoją lub możesz ją wypożyczyć na miejscu.

Zalety oraz efekty płynące z gry

Gra w squasha angażuje mięśnie całego ciała i powoduje spalanie dużych ilości kalorii. Rozgrywka rozwija ciało oraz wzmacnia muskulaturę. Niebagatelny jest też pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. Poprzez grę w squasha poprawisz swoją kondycję i wydolność, a także rozładujesz stres i napięcie z całego dnia. 

Fot. Lightfied Studios/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziewięć − 5 =