Squash cieszy się w dzisiejszych czasach niezwykłą popularnością. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ta gra nie polega wyłącznie na odbijaniu naprzemiennie z przeciwnikiem piłki od ściany.
Niezwykłość squasha opisują następujące cechy:
Początki gry w squasha sięgają XIX wieku. Gra powstała prawdopodobnie z nudów lub niemożności wzięcia udziału w rozgrywce tenisowej. Istnieją dwie hipotezy odnośnie do jej powstania:
Niezależnie od źródła pochodzenia w XIX wieku reguły gry ulegały ciągłym modyfikacjom. Ich kres położyło opracowanie oficjalnych zasad na przełomie XIX i XX wieku. Popularność gry przybierała na sile głównie w obrębie Imperium Brytyjskiego, jej rozkwit datuje się na lata 60. ubiegłego wieku. Do Polski squash trafił stosunkowo późno, bo w latach 90., jednakże z każdym rokiem wciąż rośnie grono jego entuzjastów i hobbystów.
W dużym skrócie: rozgrywka polega na poprawnym uderzeniu piłki, tak aby przeciwnik nie był w stanie jej odbić. Gra wymaga specjalnie dostosowanego pomieszczenia, które możesz znaleźć raczej w większych miastach. Jest to pewne ograniczenie oraz wada tego sportu. W sali znajdują się linie wyznaczające krawędzie pola gry. Przy poprawnym zagraniu piłka musi trafić w przednią ścianę oraz odbić się raz od podłogi. Zdobycie przez Ciebie punktu nastąpi, gdy przeciwnik nie przejmie piłki, wybije ją na linię autu lub poza nią albo utrudni Twój ruch.
Pojedynek składa się z pięciu setów. Aby wygrać set, musisz zdobyć 11 punktów, jednak w przypadku remisu 10:10 musisz postarać się o 2 punkty przewagi. Wystarczy, że wygrasz 3 sety, aby cieszyć się upragnionym zwycięstwem.
Na początku następuje losowanie osoby rozpoczynającej rozgrywkę. Jeśli wypadło na Ciebie, Twoim zadaniem będzie zaserwowanie. Musisz stanąć w taki sposób, by jedna z Twoich stóp znajdowała się w polu i nie dotykała linii. Następnie uderzasz rakietą w piłkę, tak by odbiła się od ściany przed Tobą oraz od podłogi przeciwległej ćwiartki boiska. Uważaj, aby nie przekroczyć górnej linii autu! Następnie Twój przeciwnik musi odbić zaserwowaną przez Ciebie piłkę. Jeśli pozwoli jej uderzyć dwa razy o podłoże, to Ty zdobędziesz punkt. Pamiętaj też, że piłka może odbijać się od ścian bocznych oraz od ściany tylnej. Jeśli nie dopisało Ci szczęście – albo nie sprawdziła się Twoja technika – punkt zdobywa przeciwnik.
Wybór sprzętu do squasha nie jest skomplikowany. Na początek wystarczą sportowe buty z jasną podeszwą (aby nie zabrudzić powierzchni sali). Oczywiste jest też zabranie koszulki i krótkich spodenek. Warto również wziąć ze sobą okulary ochronne. Rakietę możesz mieć swoją lub możesz ją wypożyczyć na miejscu.
Gra w squasha angażuje mięśnie całego ciała i powoduje spalanie dużych ilości kalorii. Rozgrywka rozwija ciało oraz wzmacnia muskulaturę. Niebagatelny jest też pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. Poprzez grę w squasha poprawisz swoją kondycję i wydolność, a także rozładujesz stres i napięcie z całego dnia.
Fot. Lightfied Studios/Adobe Stock