Stylowa jadalnia – jak ją urządzić?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Stylowa jadalnia – jak ją urządzić?
Architektura & design

W dzisiejszych czasach jadalnia jest nie tylko miejscem do szybkich posiłków. Stanowi też serce domu, bo to przy stole spędzamy najwięcej czasu. To tu przyjmujemy gości i spotykamy się z rodziną. Warto więc zadbać o elegancki i funkcjonalny wygląd jadalni. Zapraszamy po garść pomysłów!

Oddzielna jadalnia to doskonały wariant dla osób, które często podejmują u siebie gości i którym zależy na uroczystej otoczce posiłków i przyjęć. A także dla tych ceniących sobie codzienne wspólne posiłki z rodziną.

Wykończenie i kolor jadalni

Jadalnia jest jedną ze stref mieszkalnych, dlatego nie ma ograniczeń w wyborze materiałów wykończeniowych. Wyjątek stanowią jadalnie połączone z kuchnią o niewielkim metrażu. Bliskość mokrej strefy ogranicza wtedy nasz wybór do płytki ceramicznej i grubych tapet winylowych na flizelinie.

Wykończenie zależy od wybranej palety barw i stylu, w jakim chcemy utrzymać naszą jadalnię. W oddzielnym pokoju stołowym efektownie prezentują się ściany utrzymane w tej samej tonacji. Rozkładu akcentów lepiej dokonać z pomocą dekoracji i mebli. Najczęściej stół stoi pośrodku pomieszczenia, czym już się wydziela przestrzeń jadalną.

Aby oddzielić pomieszczenia połączone w jedną całość, sięgnij po różne faktury i kolory. Strefę jadalnianą możesz wydzielić tapetami, dekoracyjną cegłą, sztukaterią bądź drewnianą podszewką. Stół na tle takiej ściany będzie wyglądać oryginalnie.

Oświetlenie

Kolejnym elementem, który zaakcentuje podział wnętrza, jest oświetlenie. Za jego pomocą możesz też optycznie powiększyć przestrzeń, zagrać kolorami i wyeksponować atrakcyjne detale.

Światło w jadalni powinno być miękkie i nieco przytłumione. Wystarczą lampy o mocy 50 W.

Najlepiej, gdy oświetlenie zamontujesz tuż nad stołem jadalnianym. Projektanci wnętrz radzą umieszczać lampę na wysokości 170 cm od podłogi lub 70 cm od stołu. Zachowując taką odległość, mamy pewność, że światło nie będzie przeszkadzać i świecić prosto w oczy. Jeśli budujesz dom jednorodzinny, koniecznie zadbaj o to, by jadalnia miała dostęp do naturalnego oświetlenia.

Meble do jadalni

Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, że centralnym meblem w jadalni jest stół, do którego dopasowujemy krzesła. Najczęściej spotykane warianty to okrągłe i długie prostokątne stoły. Takie modele najczęściej wybierają właściciele domów jednorodzinnych. W małych jadalniach lepiej sprawdzą się owalne i narożne stoły. Bywają jeszcze półokrągłe modele z jedną prostą krawędzią, którą przystawia się do ściany.

W kuchni połączonej z jadalnią warto wziąć pod uwagę wyspę lub półwysep, barek jako przedłużenie blatu kuchennego lub zamiast parapetu.

Meble w jadalni mogą być wykonane z klasycznego drewna. Miłośnicy nowoczesności w aranżacjach mieszkań mogą też wykorzystać szkło i mniej elegancki plastik. Ekskluzywny wygląd jadalni z pewnością zapewni stół z blatem z kamienia, na przykład marmuru.

Stół rozkładany jest dobrym rozwiązaniem, gdy nasza rodzina jest liczna lub gdy często przyjmujemy gości. Jeśli pozwala nam na to metraż, składany stół najlepiej rozłożyć w centrum pomieszczenia. Dzięki temu wszyscy biesiadnicy będą mieli swobodne dojście do swojego miejsca. W małej kuchni dobrym rozwiązaniem będzie miejsce przy oknie.

Krzesła w jadalni są nie tylko funkcjonalnym meblem, ale też dekoracją. Jeśli jadalnia jest dostatecznie duża, można wybrać masywne krzesła z podłokietnikami lub krzesła fotelowe. Elegancję jadalni zapewnią też ławeczka i otomanki.

W niedużym pomieszczeniu jadalnym krzesła muszą być lekkie i poręczne. W małej kuchni sprawdzi się zestaw narożny z krzesłami. Można też z jednej strony stołu postawić ławę, a po drugiej krzesła. Nie trzeba od razu organizować niszy, można po obu stronach postawić wysokie regały lub szafy.

Nie zapominajmy też o zaletach takich mebli, jak konsola i bufet. Możesz w nich przechowywać naczynia, tekstylia stołowe i sztućce. Najczęściej tego rodzaju meble spotykane są w oddzielnych jadalniach w domach jednorodzinnych.

Dekoracje

Jadalnia też może cieszyć swych domowników i gości oryginalnym designem. Harmonia faktur i kolorów, piękne tekstylia i niezwykła forma mebli mają rację bytu także w tej strefie.

Jednym z elementów dekoracyjnych do wykorzystania w jadalni są tekstylia, a więc zasłony układające się w miękkie fale i nieduże poduszki na krzesłach. Modnym nakryciem stołu będzie bieżnik poprowadzony przez jego środek. Wygląd jadalni urozmaici dywan, który możesz też wykorzystać do optycznego oddzielenia kuchni od części jadalnianej.

Elementem dekoracyjnym jest też oświetlenie. Zależnie od stylu wnętrza postaw na kryształ lub metal, żywe kolory i oryginalne kształty. Dodatkiem, który nada jadalni ciepła i uroku, będą też podłogowe lampy.

Jadalnia to także najlepsze miejsce do tego, by wyeksponować swoje kolekcje. Na otwartej półce można zaaranżować kolekcję win, a w serwantce rozstawić drobiazgi. W domu jednorodzinnym można postawić fortepian albo stojący zegar wahadłowy.

Fot. Spacejoy/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*