Zakup zegarka – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup zegarka – na co zwrócić uwagę?
Fashion

Dla niektórych osób zegarek jest wielofunkcyjnym gadżetem, pomocnym w radzeniu sobie z codziennymi zobowiązaniami i terminami. Inni widzą w nim element mody lub potwierdzenie statusu społecznego. A kolejna grupa ceni sobie niezawodność, jaką dają wysokiej klasy mechanizmy zegarków na rękę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie czasomierza? 

Do czego potrzebny nam zegarek?

Nie jest prawdą, że istnieją zegarki w pełni uniwersalne. Zawsze można pokusić się o to, aby dobrać taki, który będzie w większej mierze pasował do potrzeb danej osoby. Ważny jest między innymi styl życia, który się prowadzi. Osoba codziennie uprawiająca jogging z pewnością zasługuje na to, aby jej aktywności towarzyszył sportowy zegarek ze stoperem, mierzeniem pulsu i innymi usprawnieniami, które dla przeciętnego użytkownika są najwyżej dodatkowym gadżetem. Typowy “biały kołnierzyk”, osoba codziennie ubierająca się elegancko, zechce zainwestować w model o znacznie bardziej klasycznej i wytwornej tarczy. 4

Cena

Nie oszukujmy się – to, ile zapłacimy za dany model, jest dla wielu osób jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zegarka. I akurat w tym przypadku sprawdza się zasada, że im droższy, tym lepszy. Jeśli więc mamy nadzieję na kupno zegarka, który będziemy później mogli przekazać kolejnym pokoleniom – odznaczającego się nie tylko pięknym designem, ale i niezawodnym mechanizmem – będziemy musieli słono zapłacić. Jeżeli jednak interesuje nas jedynie wytworny design, to z powodzeniem znajdziemy bardzo estetycznie wykonane zegarki w atrakcyjnych cenach.

Materiał wykonania

Odporność i żywotność zegarka w dużej mierze jest uzależniona od materiałów, z których go wykonano. Wytrzymałe i wyjątkowo solidne modele muszą niemało kosztować, bo wybrane do nich materiały nie są tanie. Popularne i odporne materiały to dzisiaj już nie tyle wyjątkowo drogie złoto, co platyna, wysokiej klasy stal i zalecany dla sportowców tytan. Dużą rolę odgrywa także materiał, z jakiego wykonano szkiełko. Coraz popularniejsze są elementy wykonane z szafiru.

Kształt zegarka

Zegarek może być przede wszystkim mniejszy lub większy. Zdarzają się różne preferencje – niektórzy zwyczajnie lubią duże i ciężkie zegarki, ale należy dopasować model do wielkości ręki. Jeśli chodzi o kształt, to najczęściej wybierane są okrągłe koperty. Dzięki nim mamy gadżet o dość dużej uniwersalności. 

Pasek czy bransoleta?

Jednym z ważnych dylematów jest dobór sposobu mocowania zegarka. Pasek czy bransoleta? Jeśli pierwszy, to z jakiego materiału? Problem z bransoletą jest taki, że nie zawsze będzie wygodna. Czarny pasek zaś nie tylko pozwoli ominąć takie kłopoty, ale też będzie dość elegancki i uniwersalny. Nie musi to być od razu skóra – w ofercie znajdziemy również bardzo dobrej jakości produkty ze skóry ekologicznej. 

Zastosowany mechanizm

Wybór jest pod tym względem bardzo duży i w zasadzie każda z opcji posiada zalety i wady. Klasyką jest mechanizm kwarcowy, który cechuje duża dokładność i niezawodność. Zamiast niego można postawić na mechanizm wymagający nakręcania. Nie jest to wybór poręczny, ale znajdą się osoby, które kochają przedmioty w starym stylu i właśnie takie nakręcanie będzie dla nich niezwykle kuszące. Inne możliwości to między innymi mechanizm automatyczny lub zegarek działający dzięki energii słonecznej. Egzemplarze z miniaturową baterią słoneczną poleca się tym, którzy dbają o ochronę środowiska.

Wygląd tarczy

Tarcza jest nie tylko ważna z uwagi na jej funkcjonalność, ale także dlatego, że w ogromnej mierze odpowiada za estetykę zegarka. Jej kolor powinien być dopasowany do osobistych preferencji, podobnie, jak rozmieszczenie i wygląd cyfr lub dodatkowe funkcje, które umożliwiają odczytanie z tarczy innych danych niż tylko godzina. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*