ABC doskonałej techniki jazdy motocyklem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
ABC doskonałej techniki jazdy motocyklem
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpowiednio wypracowana technika jazdy na dowolnym pojeździe – także motocyklu – jest podstawą do tego, aby móc efektywnie pokonywać różnorodne trasy i zachować bezpieczeństwo w każdych warunkach. Dowiedz się, jak doskonalić swoje umiejętności jazdy motocyklem.

Doskonała technika jazdy to podstawa

Nauka jazdy motocyklem może być różna, w zależności od tego, w jaki typ pojazdu się wyposażymy. Na co innego zwraca się uwagę w przypadku motocykli sportowych, a na co innego, przykładowo w jeździe chopperami. Są jednak czynności, które dotyczą wszystkich rodzajów motocykli, takie jak: skręcanie, hamowanie, praca biegami oraz gazem czy też praca ciałem na motocyklu, a przede wszystkim zachowanie równowagi – i to właśnie je możemy nazywać podstawami techniki jazdy motocyklem.

Opanowane to perfekcji czynności, świadczące o doskonałej technice jazdy to m.in.:

  • płynna jazda przy małej prędkości – do opanowania tej umiejętności, przydaje się technika „martwego ciągu”, a także jazda na „pół-sprzęgle”,
  • umiejętność pokonywania wąskich zakrętów 90-stopniowych,
  • zawracanie na wąskiej jezdni,
  • stosowanie przeciwskrętu. 

Jazda w warunkach miejskich a jazda w terenie

Każdy, kto chce stać się mistrzem jazdy motocyklem, na pewnym etapie swojej przygody interesuje się nie tylko jazdą po asfalcie, lecz także w terenie. Początkującym motocyklistom szczególnie poleca się doszkalanie umiejętności w panowaniu nad pojazdem w warunkach miejskich. Najlepiej oczywiście zacząć od placu manewrowego. W takich warunkach można nauczyć się podstaw, które następnie można przełożyć na jazdę w zdecydowanie bardziej skomplikowanych i trudnych warunkach.

Jazda po drogach gruntowych to już nieco inny poziom, na który często wkroczyć chcą motocykliści znudzeni już jazdą w miejskich realiach. Jazda w terenie to przeżycie, które wielu osobom przynosi ogromną przyjemność. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku właściwe nawyki dotyczące bezpiecznej jazdy są niezwykle ważne.

Trening czyni mistrza, czyli jak doskonalić technikę jazdy

Właściwa technika jazdy nie wypracowuje się sama. Aby posiąść odpowiednią wiedzę na ten temat, warto skorzystać z oferty szkoleń, dzięki której będziemy mieli możliwość nauczenia się prawidłowego wykonywania manewrów czy innych elementów techniki jazdy.

Jedną z bardziej polecanych w Polsce firm, które szkolą motocyklistów, jest ADV Academy, czyli szkoła motocyklowa, w której skorzystać można z kompleksowych szkoleń enduro oraz szosowych, skierowanych do posiadaczy motocykli turystycznych, cruiser oraz ADV. Szereg profesjonalistów, których zatrudnia ta firma, z chęcią przekazuje swoją wiedzę wszystkim kursantom, którzy wstąpią w jej progi.

Szkolenia pod okiem wykwalifikowanych instruktorów drogą do sukcesu – szkolenia ADV

Coraz częściej słyszy się o motocyklach Adventure, które mają cechy, umożliwiające zarówno jazdę po utwardzanych drogach, jak i w terenie. Dzięki szkoleniom Enduro Adventure, można posiąść wiedzę na temat jazdy po drogach gruntowych, piachu czy wymagającym terenie. Jeśli chcemy zdobyć umiejętności takie jak: panowanie nad masą motocykla, pokonywanie nierówności i kolein czy jazda po różnorodnych nawierzchniach, szkolenie motocyklowe od ADV może okazać się dla nas strzałem w dziesiątkę. Korzystając z takich kursów, można stać się mistrzem prowadzenia jednośladów w każdych warunkach, zarówno tych miejskich, jak i terenie.

Fot.: Gijs Coolen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*