Odświeżanie cery po zimie – czyli pielęgnacja skóry wiosną

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Odświeżanie cery po zimie – czyli pielęgnacja skóry wiosną
Beauty

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Skóra po zimie jest poszarzała, szorstka i zmęczona. Aby przywrócić cerze świeży, piękny wygląd, trzeba zadbać o jej odnowę i zminimalizować niedoskonałości. Na czym powinna polegać pielęgnacja skóry po zimie? Sprawdź, jak przygotować cerę na wiosnę.

Oczyszczanie skóry

Po chłodniejszych miesiącach kluczowe jest usunięcie szarej, martwej warstwy naskórka. Po złuszczeniu martwych komórek Twoja cera zyska ładniejszy, żywszy koloryt i ulegnie zauważalnemu wygładzeniu. Usunięcie zrogowaciałej warstwy ułatwi też przenikanie składników aktywnych kosmetyków w głąb skóry. 

Do złuszczania naskórka w przypadku cer suchej, wrażliwej, trądzikowej i naczynkowej najlepiej nadaje się peeling enzymatyczny. Kosmetyk w łagodny sposób rozluźnia i rozpuszcza martwe komórki. Cera normalna, mieszana i tłusta może być oczyszczona peelingiem drobnoziarnistym. Martwy naskórek zostaje usunięty mechanicznie, na skutek działania substancji ścierających. Kosmetyk nakłada się na wilgotną skórę i wykonuje delikatny masaż. Po tym zabiegu spłukuje się preparat z twarzy. Peeling można wykonywać 1-2 razy w tygodniu. W kontekście oczyszczania skóry ważne są również mycie twarzy i demakijaż. Oba zabiegi powtarza się codziennie, rano i wieczorem. Odpowiednimi kosmetykami są pianki, emulsje, olejki, mleczka i płyny micelarne. Po oczyszczeniu cery należy przywrócić jej optymalne pH, aplikując tonik. 

fizkes/Adobe Stock

Odżywianie i regeneracja cery

Wiosenną odnowę skóry przyspieszają kosmetyki do zadań specjalnych takie jak krem regeneracyjny, maseczka czy serum. Wszystkie wspomniane produkty zawierają silnie skoncentrowane składniki odżywcze i nawilżające. Po zimie dostarczają skórze witamin A, C i E, kolagenu, panthernolu i wybranych składników roślinnych. Kosmetyki powinny być dostosowane do posiadanego typu cery. Krem czy serum można stosować codziennie, głównie na noc. Maseczkę warto wykonać raz w tygodniu, by nie obciążać cery zbyt wieloma zabiegami upiększającymi. 

Nawilżanie i zamaskowanie niedoskonałości

Po zimie skórze niezbędne są też substancje nawilżające – kwas hialuronowy, gliceryna, żel aloesowy czy proteiny jedwabiu. Składniki te długo utrzymują wodę w skórze i są zdolne wiązać jej cząsteczki. Z kolei oleje arganowy, z awokado czy makadamia oprócz zatrzymywania wilgoci w naskórku tworzą na powierzchni cery ochronny płaszcz zapobiegający utracie wody i przedostawaniu się zanieczyszczeń. Wspomniane substancje dodatkowo dostarczają cennych witamin i kwasów tłuszczowych. Wybierając odpowiedni krem nawilżający do twarzy na wiosnę, warto szukać wymienionych składników na etykietach. Co więcej, kosmetyk przeznaczony do stosowania na dzień powinien być wzbogacony filtrami UV. Nie warto lekceważyć wiosennego słońca – jego promienie przyspieszają fotostarzenie się skóry.

Wiosną przyda się również krem tonujący. Kosmetyk nawilża i pielęgnuje cerę, a zarazem ukrywa jej niedoskonałości. Jego aplikowanie pozwala osiągnąć efekt zbliżony do tego, jaki uzyskuje się, nakładając podkład. Jeden kosmetyk dba zatem o nawilżenie skóry i zamaskowanie niedoskonałości. Krem zapewnia naturalny i świeży efekt. W przeciwieństwie do podkładu nie zapycha porów i nie zwiększa produkcji sebum. Pozwala uniknąć efektu maski i podkreślić atuty swojej urody.

Wraz ze zmianą pór roku warto zmienić swoje podejście do pielęgnacji skóry. Cera po zimie potrzebuje oczyszczenia, nawilżenia i odżywienia. Zmiany temperatur, wiatr, opady, suche powietrze w pomieszczeniach i dieta uboższa w warzywa i owoce – wszystko to odcisnęło piętno na kondycji skóry. Cera na wiosnę potrzebuje zatem intensywnego odświeżenia. Można jej je zapewnić, dobierając odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Dzięki nim odwodniona, szara i podrażniona skóra odzyska równowagę i zdrowy wygląd.

Fot. blackday/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*