Zakup luksusowego apartamentu – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup luksusowego apartamentu – na co zwrócić uwagę?
Architektura & design

Osoby, które mają spory budżet, kupują apartamenty. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując takie luksusowe lokum?

Kupno luksusowego apartamentu powinno być przemyślaną decyzją, nawet jeśli kupujący dysponuje dużą gotówką. Chodzi przecież o to, by mieszkanie było naprawdę wyjątkowe.

Warto wcześniej przemyśleć, czego oczekujemy

Przed rozpoczęciem poszukiwań luksusowego apartamentu warto przemyśleć, czego dokładnie oczekujemy od niego. Czy zależy nam na wielkim tarasie, zabudowanym balkonie, a może dwóch balkonach z różnych stron? Jest bardzo wiele istotnych parametrów, które trzeba określić, by później uniknąć nieporozumień i rozczarowań.

Ile pokoi jest potrzebnych, czy salon ma być połączony z aneksem, a może lepsza będzie oddzielna kuchnia? Jedna duża łazienka czy oprócz tego ważna jest też niewielka toaleta dla gości? Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze przed poszukiwaniami. 

Które piętro?

Apartamenty znajdujące się na szczytach apartamentowców są uznawane za najbardziej luksusowe. Dlaczego? Otóż wówczas mieszkańcy mogą poszczycić się najpiękniejszym widokiem, szczególnie nocą. Poza tym w takich miejscach zawsze są duże, przestronne windy, więc nie trzeba chodzić po schodach i można bez problemu wszystko nimi wwieźć (np. meble, sofy itp.).

Lokalizacja – centrum czy obrzeża?

Bardzo ważnym kryterium, jeśli chodzi o apartament, jest lokalizacja. Osoby, które chcą mieć wszędzie blisko i uwielbiają rytm miasta – powinny wybrać centrum. Z kolei ci, którzy chcieliby nieco spokoju i woleliby uciec od zgiełku metropolii, lepiej, by wybrali apartamenty na obrzeżach. W tym drugim przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że dojazd do pracy, lekarza czy gdziekolwiek indziej z pewnością trochę potrwa. Dlatego należy nastawić się na stanie w korkach, szczególnie w godzinach szczytu.

Warto też wybrać apartament w spokojnej okolicy, na strzeżonym osiedlu. Wówczas mieszkańcy mają pewność, że nie staną się łatwym łupem dla złodziei. Fajnie, by wokół były tereny zielone, aby można było tam pójść pobiegać, pospacerować czy posiedzieć na ławce i pooddychać świeżym powietrzem. 

Jakie dodatkowe udogodnienia powinien mieć luksusowy apartament?

Luksusowe apartamenty kosztują naprawdę sporo, więc nie ma co się dziwić, że osoby, które je kupują, liczą na szereg udogodnień. Na pewno lokum powinno być wyposażone w inteligentne systemy smart home. To bardzo ułatwi codzienne funkcjonowanie i pozwala domownikom na kontrolowanie tego, co dzieje się w ich mieszkaniu. Można dzięki temu np. zwiększać czy zmniejszać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, włączyć niektóre urządzenia czy zasłonić/odsłonić rolety – możliwości jest naprawdę sporo.

Apartamenty często są położone w dużych budynkach, w których na dolnych piętrach znajdują się np. siłownie, baseny, sauny czy jacuzzi, z których mieszkańcy mogą korzystać, chcąc np. odprężyć się po ciężkim dniu. Dzięki takim udogodnieniom nie muszą nigdzie jechać, by popływać lub poćwiczyć.

Zdj. główne: Andrew Neel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*