Charakterystyka języka rosyjskiego

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Charakterystyka języka rosyjskiego
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Język rosyjski jeszcze do niedawna był jednym z tych, których uczono w szkołach. Ostatnimi laty stał się mniej popularny, jednak nadal w wielu miejscach na świecie można się za jego pomocą porozumieć z wieloma osobami. 

Wiele osób być może zastanawia się, czy język rosyjski jest takim, który warto znać? Na to pytanie można odpowiedzieć sobie indywidualnie, a pomóc w tym może ten poradnik, w którym przedstawimy charakterystykę języka rosyjskiego. Przeczytaj już teraz i dowiedz się więcej!

Język rosyjski — podstawowa wiedza

Język ten należy do grupy wschodniosłowiańskiej i jest urzędowym nie tylko w Rosji, ale wielu innych krajach wschodu. Wymienić można, chociażby Kirgistan, Kazachstan, czy Białoruś. Liczby mogą to tylko potwierdzić, gdyż szacuje się, że językiem rosyjskim posługuje się około 260 milionów osób na całym świecie! To nie wszystko, udowodniono, iż rosyjski jest jednym z języków obcych, które najczęściej znają Polacy. 

Młodsze pokolenie być może nigdy nie miało styczności z ruszczyzną, aczkolwiek jest to na tyle ciekawy język, że warto zastanowić się nad jego przyswojeniem — nawet z ciekawości. 

Rosyjski zapisywany jest pod tzw. grażdanką, a alfabet tego języka składa się z 33 liter. Ową grażdankę wprowadził w życie Piotr Wielki i była to dosyć uproszczona wersja popularnej cyrylicy. Warto wiedzieć jeszcze, że popularny znak akcentu języka rosyjskiego jest rzadko stosowany w piśmie. 

Przyswojenie alfabetu rosyjskiego na pierwszy rzut oka może sprawiać problemy, aczkolwiek nie jest to bardzo trudny proces. Litery są stosunkowo proste do zapamiętania. 

Jako ciekawostkę, warto wiedzieć, że dany język dzieli się na trzy dialekty, które odnoszą się do miejsc na mapach. Są to dialekty południowe, północne i przejściowe znane także jako środkoworosyjskie.

Nauka języka rosyjskiego

Język rosyjski — gramatyka i nie tylko

Dla osób, które w swoim życiu miały nieco styczności z rosyjskim, bądź innym językiem z rodziny słowiańskich, kompletna nauka zdecydowanie przyjdzie prościej. Głównie z uwagi, że w ruszczyźnie i innych językach słowiańskich występuje wiele podobieństw, chociażby w gramatyce lub wymowie. 

Gramatyka

Uznawana jest za stosunkowo skomplikowaną, jednak z uwagi na wcześniej wspomniane podobieństwa, dla wielu osób może być intuicyjna. W danej gramatyce występują trzy czasy:

  • przeszły,
  • teraźniejszy,
  • przyszły,

jak i trzy tryby:

  • oznajmujący,
  • rozkazujący,
  • przypuszczający.

Jeżeli chodzi o rzeczownik, ten odmienia się przez sześć przypadków. Brakuje jedynie wołacza. Ponadto w gramatyce występuje sześć zaimków osobowych. Jest to cała główna charakterystyka gramatyki rosyjskiego. 

Fonetyka

Fonetykę uznaje się za część języka rosyjskiego, która może sprawiać zdecydowanie więcej problemów aniżeli gramatyka, czy alfabet. Dzieje się tak z uwagi na to, że ruszczyzna charakteryzuje się ruchomym akcentem — ten zaś zmienia się, w zależności od liczby, osoby, czy przypadku. 

Poza tym problemy może sprawiać intonacja (rosyjski uchodzi za tzw. śpiewany język). Zmiany zaistniałe w intonacji czasami mogą całkowicie zmienić znaczenie wypowiadanych słów. Z racji na to, poleca się od pierwszej lekcji nauki rosyjskiego dokładnie przysłuchiwać się nauczycielowi. 

Tłumaczenia języka rosyjskiego

Nauka rosyjskiego

Samodzielna nauka może przysporzyć wielu problemów. Niekiedy nawet zniechęcić do kontynuowania po ewentualnych trudnościach, które z pewnością będą miały miejsce. Poleca się zatem skorzystać ze szkoły języka rosyjskiego, gdzie w fachowy sposób zostanie nam przekazana niezbędna wiedza krok po kroku. Naukę wspomagać można także poprzez wiele ciekawych aplikacji dostępnych na rynku. Należy jednak wiedzieć, że te nie zawsze będą dla każdego odpowiednie. 

Czy warto uczyć się rosyjskiego

Jest to pytanie, na które najlepiej odpowiedzieć sobie indywidualnie. Jednak biorąc pod uwagę możliwości wykorzystania tego języka na wielu płaszczyznach, wydawać by się mogło, że warto go przyswajać. Dzięki znajomości ruszczyzny można np. zgłębiać wiedzę z wielu wschodnich źródeł historycznych, czy udzielać się jako tłumacz itp. Język przyda się także w podróżach do wielu krajów, nie tylko wschodniej flanki. 

Rosyjski przydać się może nawet w pracy. Czasami do przetłumaczenia mogą być jakieś dokumenty itp. Jednak w danych sytuacjach poleca się korzystać z profesjonalnych biur tłumaczeń, gdzie każde zdanie zostanie bezbłędnie i szczegółowo przetłumaczone na inny wybrany język. Szczegóły sprawdź tutaj  https://www.language-link.pl/tlumaczenia-rosyjski.

Podsumowanie

Chociaż język rosyjski może być pełen niespodzianek, warto go przyswajać. Przydać się może nawet jako ciekawostka, czy podczas podróży. W przypadku chęci nauki rosyjskiego można skorzystać z pomocy wielu szkół prowadzących zajęcia w danym zakresie. Kiedy zaś wiedza nie jest na tyle bogata, aby móc np. przetłumaczyć tekst czy dokument, skorzystać można z pomocy profesjonalnych biur tłumaczeń. 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*