Artykuł sponsorowany
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, a jego osłabienie poważnie wpływa na jakość życia człowieka. Niestety z wiekiem nie da się uniknąć pogorszenia widzenia, a częstą komplikacją związaną ze starzeniem się organizmu są choroby oczu. Wiele osób rodzi się też z wrodzonymi wadami wzroku, przez co wymagają one leczenia w postaci korekcji widzenia. Co warto wiedzieć o tej procedurze oraz w jakich sytuacjach się ją wykonuje? Podpowiadamy!
Wiele osób zmaga się z problemami z widzeniem, przez co muszą nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Jest to sposób na poprawienie wzroku i zniwelowanie objawów wady, jaka pojawia się u danego pacjenta. W przypadku niewielkich nieprawidłowości, widzenie może być w miarę komfortowe nawet bez okularów, ale niestety przy poważniejszych wadach bez formy korekcji wzrok jest naprawdę bardzo słaby, co utrudnia pacjentowi funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto rozważyć zabieg korekcji wzroku, aby trwale pozbyć się wady. Przed operacją należy udać się do okulisty lub optometrysty, który wykona niezbędne testy i badania, między innymi OCT czyli optyczną koherencyjną tomografię komputerową oka, która jest w stanie ukazać wszystkie nieprawidłowości występujące w strukturach gałki ocznej.
Obecnie korekcja wzroku Poznań to procedura, którą wykonuje się laserowo i jest to zabieg przeprowadzany bardzo szybko, tylko w znieczuleniu miejscowym. Wiele osób boi się korekcji ze względu na to, że jest to inwazyjny zabieg przeprowadzany w tak wrażliwym i delikatnym obszarze, jak gałka oczna. Trzeba jednak pamiętać, że laserowa korekcja wzroku cieszy się bardzo dobrą opinią i przede wszystkim wysokim bezpieczeństwem oraz skutecznością. Pacjent przez cały czas trwania zabiegu pozostaje przytomny i ma kontakt z lekarzem. W czasie zabiegu nakierowuje się laser na oko, by zmienić kształt rogówki, żeby w odpowiedni sposób nakierowywała ona światło na siatkówkę. W korekcji wzroku wykorzystuje się nowoczesne, bezpieczne lasery, które w razie np. odwrócenia wzroku przez pacjenta, automatycznie się wyłączą. Nie ma więc możliwości, że światło lasera zostanie skierowane w niewłaściwe miejsce, a zabieg skończy się uszkodzeniem oka lub utratą wzroku.
Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku zaliczają się przede wszystkim współistniejące choroby oczu, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, stożek rogówki czy zespół suchego oka. Lekarze nie decydują się na przeprowadzenie zabiegu również w przypadku pacjentów, którzy widzą tylko na jedno oko, z uwagi na ryzyko powikłań u takiej osoby.
Pozostałymi przeciwwskazaniami mogą być:
Warto zaznaczyć, że lekarze do każdego przypadku podchodzą indywidualnie i rozpatrują sytuację pacjenta na podstawie wyników badań. Dopiero one, w połączeniu z ogólnym stanem zdrowia osoby zainteresowanej zabiegiem, decydują o możliwości przeprowadzenia korekcji.
Fot.: Ion Fet/unsplash.com