Designerskie fotele do salonu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designerskie fotele do salonu
Architektura & design

Designerskie fotele w salonie sprawiają, że staje się on bardzo przytulny, a my czujemy się w nim bardziej komfortowo. Są idealnym dodatkiem do salonu, ale sprawdzą się również w innych pomieszczeniach. Designerski fotel zawsze będzie przyciągał wzrok, a jednocześnie sprawi, że poczujemy się w nim bardzo wygodnie i swobodnie.

Jaki fotel do salonu wybrać?

Designerskie fotele do salonu można wybrać w różnych wzorach i wielkościach. Na pewno sprawdzą się niewielkie fotele, które posiadają kubełkowy kształt. Mają niskie oparcie i przypominają nieco projekty stworzone w latach 60. Mimo stylu retro zaskakują uniwersalnością oraz klasycznym wyglądem m.in. dzięki zastosowanymi w nich drewnianymi podłokietnikami. Można stosować je jako krzesła do stołu, ale idealnie dopełnią też przestrzeń, kiedy postawimy je przy ławie kawowej. Warto sprawdzić, czy – mimo swoich niewielkich gabarytów – głębokość siedziska fotela nie jest mniejsza niż 40 cm. Bardzo ważne jest, by wybierając fotele znaleźć taki, którego siedzisko ma co najmniej 50 lub 60 cm głębokości.

W przypadku foteli przeznaczonych do relaksu niezbędne jest wybranie takiego modelu, który będzie posiadał wysokie oparcie – powinien zapewniać wygodną podporę dla głowy. Tylko w takim modelu fotela poczujemy się w pełni zrelaksowani. Przez większość dnia trzymamy głowę dość sztywno, a krzesła w pracy nie zapewniają dostatecznego oparcia dla barków czy ramion. W fotelach wypoczynkowych koniecznie powinniśmy mieć taką możliwość. Wysokość oparcia nie powinna być więc mniejsza niż 70 cm. W takim meblu będziemy mogli się zatopić i wygodnie rozsiąść przy czytaniu książki.

Uszak w nowoczesnym wydaniu

Wśród designerskich foteli nie zabrakło miejsca dla nowoczesnego wydania uszaka. Jego historia jest bardzo ciekawa i wbrew pozorom nie pochodzi on ze Szwecji. Został stworzony w 1600 roku w Wielkiej Brytanii, gdzie na zamkach i dworach często wiało chłodem. Obudowanie boków oraz oparcia było wręcz niezbędne, by zachować odpowiedni komfort cieplny. Wywinięte do środka elementy oparcia – również jego górnej części, gdzie znajduje się głowa – sprawiały, że arystokraci czuli się w nim bardziej przytulnie. Model ten pozostał w podobnej formie po dziś dzień. W nowoczesnym designie klasyczny wingsback chair ma geometryczne pikowanie, a wywinięta górna część oparcia mocno odcina się od zabudowanego, ale prostego dołu z obitymi materiałem podłokietnikami. Bardziej futurystyczne projekty uszaków posiadają falowania w podłokietnikach, a także dość proste oparcie, które nie zajmuje tak wiele miejsca, jak klasyczne fotele tworzone niegdyś dla arystokracji. Prawdziwym hitem w salonach meblowych jest obecnie fotel uszak z możliwością regulacji oparcia. Dzięki temu dostosujemy kąt jego nachylenia do naszych potrzeb.

Zadbaj o swój komfort

Wiele foteli wyposażonych jest również podnóżek, zapewniający nam pełen odpoczynek. Jest on doskonałym pomysłem, jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu większej przestrzeni dobrym rozwiązaniem będą nowoczesne fotele z chowanymi podnóżkami. Takie modele pozwalają na oszczędność miejsca, ale nie kosztem naszej wygody. Za pomocą jednego przycisku bardzo szybko zmienimy nasz klasyczny fotel, w taki, który pozwoli nam w pełni wyprostować nogi po ciężkim dniu pracy. Bardziej zaawansowane projekty takich foteli mają również funkcje masażu. Dzięki niej na pewno w pełni się zrelaksujemy.

Istnieją również zaskakujące fotele, które łączą w sobie funkcje stolika oraz siedziska, posiadają nietypowy kształt lub są obrotowe, co sprawia, że mogą być używane również w biurze.

Zanim wybierzemy idealny model, znajdźmy dla niego odpowiednie miejsce. Sprawmy również, by fotel był meblem wypoczynkowym. Na pewno umiejscowienie go tuż przy oknie z widokiem na balkon czy ogród pozwoli na miły relaks. Można również umiejscowić go klasycznie: przy kominku albo telewizorze. Dopełni na pewno nasz salon i sprawi, że stanie się bardziej przytulny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*