Jakie meble pasują do wnętrz w stylu de luxe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie meble pasują do wnętrz w stylu de luxe?
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Szukając mebli do aranżacji luksusowego wnętrza, warto skupić się na konkretnych stylach, a tych istnieje mnóstwo. Dzięki temu będziemy mogli skoncentrować się na kolorach, kształtach i elementach, które są charakterystyczne dla danego okresu, co doda jeszcze więcej ekstrawaganckości i nietuzinkowości naszym wnętrzom.

Art Deco

Zainspirowany francuską sztuką i wzornictwem z lat 20. XX wieku, art deco (skrót od artystycznych dekoracji) charakteryzuje się eleganckimi metalicznymi wykończeniami, takimi jak stal nierdzewna, szkło i chrom. W przeciwieństwie do stylu vintage, który podkreśla kwiatowe wzory, na dywanikach i pościeli znajdują się nadruki graficzne, takie jak zygzaki, promienie słońca, nadruki zwierzęce i geometryczne kształty. Meble i obrazy ścienne w całym domu inspirowanym stylem art deco są zdefiniowane przez postrzępione, spiczaste krawędzie. Meble są również większe – obszerne krzesła, szafy, komody i kanapy są typowe dla lat dwudziestych XX wieku. Oprawy oświetleniowe mają taką samą strukturę jak wystrój i meble. Zazwyczaj są wykonane z gładkich, błyszczących materiałów, takich jak polerowany brąz, chrom czy stal. Odważne wzory geometryczne są często drukowane na kinkietach, mocowaniach sufitowych i lampach. Inne kanciaste wzory, takie jak jodełka i zygzaki, zdobią oprawy oświetleniowe. Wspaniałe przykłady architektury Art Deco można znaleźć w historycznej dzielnicy Miami Beach na Florydzie, gdzie ten kapryśny styl jest odzwierciedlony w wielu małych hotelach zbudowanych od połowy lat dwudziestych do wczesnych czterdziestych XX wieku.

Styl abstrakcyjny

Podobnie jak ekspresjonistyczna sztuka abstrakcyjna, abstrakcyjny projekt domu koncentruje się na unikalnych elementach architektonicznych, takich jak asymetryczne drzwi i wyposażenie domu. Jest podobny do nowoczesnego lub współczesnego projektu, ponieważ wykorzystuje czyste linie, chociaż abstrakcyjny styl zawiera również chaotyczne aspekty, aby zapewnić świeżą i niepowtarzalną perspektywę. Ten typ wystroju wnętrz nadaje się do odważnych kolorów, takich jak żółcie, błękity i pomarańcze. Czarny jest używany jako kontrastowy element, aby stworzyć uderzającą deklarację. Stoły, krzesła i sofy mają czyste linie, ale podobnie jak całość stylu abstrakcyjnego, te designerskie meble są asymetryczne. Oświetlenie ma również proste linie i zapożycza z nowoczesnej estetyki. Możesz zobaczyć geometryczny wisiorek w kształcie rombu, który rzuca abstrakcyjne oświetlenie na całe wnętrze.

Barok

Barokowy wystrój domu kojarzy się z bogactwem, dostojeństwem i luksusem. Misternie zaprojektowane meble, pozłacane dodatki i eleganckie materiały, takie jak marmur i granit, są charakterystyczne dla tego stylu inspirowanego Europą. Architektura, dekoracje i meble są symetryczne, a przedstawienia muszli i girland są często używane w całym domu. Nieregularne krzywe, wyszukane zwoje, ponadwymiarowe listwy i skręcone kolumny można znaleźć na takich elementach, jak sofy, krzesła do jadalni, stoły i szafki, aby stworzyć wrażenie ruchu. Ozdobne skrzynie małżeńskie zwane cassini również zawierały wiele z tych organicznych detali. Świece i lampiony są często używanymi oprawami oświetleniowymi w tym stylu domu. Żelazne latarnie zdobią ściany korytarzy, a świece migoczą na drewnianych, mosiężnych i cynowych stojakach.

Carolean

Zwany inaczej stylem renowacji, jest podobny do domów w stylu barokowym. Mosiądz jest najlepszym wyborem do uchwytów szafek, baterii i klamek. Meble są delikatnie rzeźbione i ozdobione elegancką stolarką inspirowaną motywami kwiatowymi i owocowymi oraz nogami w stylu tralek. Orzech to rodzaj drewna najczęściej używany do budowy krzeseł, stołów, szafek i tak dalej. Dekoracyjne pokrycie z szlachetnego drewna zwanego fornirem jest nakładane na meble w celu nadania im charakteru. Oświetlenie Carolean łączy w sobie cechy nowoczesności i Starego Świata dzięki prostym sylwetkom i szczegółowym wykończeniom. Lampy stołowe mają abażury z jedwabiu lub aksamitu i są ozdobione gobelinami i frędzlami.

Directoire

Projekt wnętrz Directoire pojawił się pod koniec XVIII wieku i łączy w sobie cechy zarówno stylu greckiego, jak i rzymskiego. Meble w stylu Directoire są eleganckie z wyrafinowanym wyglądem. Był to bezpośredni skutek rewolucji francuskiej. Stolarze pomniejszali meble i wyeliminowali wiele intarsji, które dominowały we wcześniejszym okresie projektowania, aby spodobać się bardziej proletariackiej klienteli. Zamiast wygrawerowanych emblematów arystokracji i rodziny królewskiej, meble Directoire zdobią gryfy i greckie kariatydy. Najczęściej spotykanym meblem jest kanapa, inspirowana kanapą w stylu greckim. Końce łóżka są delikatnie zawinięte i mają równą wysokość. Neoklasycystyczne siedzenia często zawierają zakrzywione oparcia i wygięte na zewnątrz nogi, przypominające greckie krzesła klismos. Oprawy oświetleniowe z pewnością mają antyczny charakter, ponieważ lampy stołowe, kinkiety i żyrandole nigdy nie zawodzą, jeśli chodzi o ozdobne detale. 

Fot. Toa Heftiba/Unsplash.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*