Eleganckie dodatki do salonu glamour

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Eleganckie dodatki do salonu glamour
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Estetyka glamour porywa serca od kilku dobrych lat. Nic dziwnego. Każdy z nas po ciężkim dniu pracy chciałby zrelaksować się na welurowej sofie w salonie rodem z filmu hollywoodzkiego.

Glamour – z czym to się je?

Nurt glamour, inaczej nazywany potocznie glamem lub stylem hollywoodzkim, pragnie odwzorować bogactwo i przepych domów dawnych gwiazd Złotej Ery filmów. Cechuje się wykorzystaniem szlachetnych metali, najczęściej srebra i złota, jako akcentów kolorystycznych, użyciem pięknych, bogatych tkanin oraz zastosowaniem odważnych decyzji architektonicznych. Miłośników tego ponadczasowego stylu znajdziesz wśród szeroko uznanych designerów jak chociażby Marc Jacobs czy pośród całego grona utalentowanych gwiazd, do którego zaliczają się Samuel L. Jackson i Paloma Faith.

Zacznij od płótna

Projektując jakąkolwiek przestrzeń, powinno się zacząć od zadania sobie pytania, czy ściany i podłogi pokoju odpowiadają naszej wizji. Jeżeli mamy jakiekolwiek obawy co do tego, że nasze przestarzałe tapety w stylu tradycyjnym nie będą pasowały do nowego oblicza salonu, lepiej jest się ich pozbyć jeszcze zanim cały proces się rozpocznie. Płaskie powierzchnie naszego domu to w końcu płótno obrazu, który chcemy malować. Musi być odpowiednio przygotowane, by móc nanieść na nie farbę w postaci mebli i akcesoriów.

Jeśli nie chcesz przeprowadzić głębszej renowacji salonu, a jedynie skupić się na pobieżnych poprawkach, zamiast wymieniać panele w podłodze zdecyduj się eleganckie dywany, które odwrócą uwagę od niepożądanych elementów otoczenia. Wybierając właściwy model, zwróć uwagę na jego grubość, kolor oraz wzór. W stylu glamour sprawdzą się zarówno dywany geometryczne, o ile chcesz uzyskać bardziej nowoczesny wygląd, jak i tradycyjne wzory, jeśli zależy Ci na retro stylizacji.

Fot. Max Vakhtbovych/Pexels

Trzymaj się z dala od masowej produkcji

Na Twoich ścianach nie powinny znaleźć się pierwsze lepsze obrazy znalezione w popularnych sieciówkach meblowych. Prawdziwa sztuka kosztuje. Jeżeli Twoi goście po wejściu do salonu od razu są w stanie rozpoznać, jaki dystrybutor dostarczył Ci masowo wyprodukowany obraz, wywołasz wrażenie osoby o tanim smaku.

Zamiast po masówkę sięgnij po prawdziwe dzieła sztuki uznanych artystów. Styl glamour uwielbia odważne wybory, które od razu przykuwają wzrok odbiorcy. Dobrym przykładem są obrazy Picassa. Jego dzieła były ponadczasowe już w momencie ich tworzenia. Obramowane w złotą ramkę, świetnie skomponują się z każdym hollywoodzkim salonem.

Nie bój się połysku

Glamour uwielbia dobre wykorzystanie złotych, srebrnych i innych odbijających światło elementów. Jeśli ściany Twoje wydają się nudne, być może ceramika Końskie przyjdzie Ci z pomocą. Możesz użyć jednego z ich wielu wzorów do stworzenia akcentowej ściany w pokoju, co nada całej przestrzeni głębi. Jeśli Twój salon łączy się z kuchnią lub jadalnią, dobrym pomysłem jest wykorzystanie ceramiki imitującej marmur – kolejna powierzchnia bardzo często używana w stylu glamour.

Równie udanym zabiegiem dla zwiększenia głębi pomieszczenia jest użycie luster. Odbijając przestrzeń wokół siebie, optycznie powiększą salon.

Obicia mebli – jakie materiały wybrać?

Powiedzieliśmy już sobie, że szlachetne metale, lśniące tworzywa, a także marmur są typowymi dla stylu glamour materiałami. Co jednak z miękkimi powierzchniami, takimi jak fotele czy sofa?

Staraj się wybierać meble tapicerowane miękkimi, bogatymi w kolorze tkaninami. Dobrym przykładem jest welur, szczególnie jeśli wykorzystasz go także do zaprojektowania ozdobnych poduszek na siedzisko. Jeżeli próbujesz znaleźć obicie nie dla fotelu, a dla krzesła lub stołka, zdecyduj się na sztuczne futro.

Zdjęcie główne: slavun/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*