Gra w golfa – poradnik dla początkującego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Gra w golfa – poradnik dla początkującego
Lifestyle

Jeszcze nie tak dawno temu kojarzyła się ze scenami filmów, które wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych. Chociaż gra w golfa uchodzi za elitarną, to jej popularność w Polsce wzrasta. O co chodzi w tym sporcie? Skąd się wziął? Oto krótki przewodnik po jego historii i zasadach. 

Skąd się wzięła gra w golfa?

Niestety, ale szczegóły powstania gry w golfa nikną gdzieś w pomroce dziejów. Prawdopodobnie jej ojczyzną jest Szkocja, ale w podobne rozgrywki bawiono się także w Niderlandach i to już w XIII w. Służyły do nich skórzana piłka i drewniany kij. Szkoci z pewnością położyli podstawy pod ukształtowanie się reguł golfa, które niewiele zmieniły się do dzisiaj. Szkoccy i angielscy władcy mieli bawić się tą grą już w XVI w. (m.in. Maria Stuart, królowa Szkotów). 

Gdzie golf jest popularny?

Chociaż golf uchodzi za rozrywkę dla osób z wyższych kręgów władzy i biznesu, to w wielu krajach jest dostępny dla wszystkich, którzy rzeczywiście interesują się tym sportem. Jego podstawową cechą jest międzypokoleniowy charakter: grać mogą zarówno kilkunastolatkowie, jak i starcy. Sprawia to, że golf stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Japonii, Szwecji czy na Islandii. 

Fot. Soheb Zaidi/Unsplash

Popularność golfa w Polsce. Czy to gra dla elit?

Co z Polską? Golf w Polsce pojawił się na początku lat 90. W 1993 r. powstał Polski Związek Golfa. Według danych na koniec 2019 r. w Polsce było 5600 zawodników skupionych w 72 klubach golfowych. Jednocześnie wzrasta liczba pól golfowych – szacuje się, że na koniec 2021 r. może być już nawet 100 lokalizacji, gdzie da się grać w golfa. Wśród nich już dzisiaj jest 19 pól o 18 dołkach. Kto w Polsce gra w golfa? Wśród zawodników i sympatyków tego sportu jest wiele znanych postaci. Chodzi między innymi o byłego piłkarza Liverpoolu i Realu Madryt Jerzego Dudka, hokeistę Mariusza Czerkawskiego, aktora Cezarego Pazurę, czy satyryka Tadeusza Drozdę. 

Zasady gry w golfa: najważniejsze, co musisz wiedzieć!

Golf jest grą polegającą na wbiciu za pomocą kija bardzo małej piłeczki z miejsca rozpoczęcia gry (tee) do dołka oddalonego o 100–500 m. Proste? W zasadzie tak, ale gra posiada jeszcze kilka ważnych zasad.

Gdzie gra się w golfa?

Pole golfowe w pełnym wymiarze liczy sobie 18 dołków ulokowanych na obszarze o powierzchni 60 ha. Żeby gra nie była zbyt prosta, na terenie tym znajdują się liczne przeszkody: murki, wzniesienia, krzewy, niewielkie zbiorniki wodne. 

Na czym polega golf?

Chodzi o to, żeby trasę pomiędzy tee a ostatnim dołkiem pokonać w możliwie jak najmniejszej liczbie ruchów. Bardzo ważnymi parametrami są:

  • PAR dołka – liczba uderzeń, które przewidziane są na dołek. Jest różna dla kobiet i mężczyzn;
  • PAR pola – suma PAR wszystkich dołków. Najczęściej są to 72 uderzenia, w których trzeba ukończyć całe pole golfowe. 

Początkujący w golfie. Czy jest trudno?

Okazuje się, że w golfie początkujący zawodnicy otrzymują handicap. W ich przypadku rozgrywka toczy się osobno przy każdym dołku, gdzie za wygraną otrzymują jeden punkt. Bardzo ważne są jednak ćwiczenia – zwłaszcza jeśli chodzi o technikę uderzenia piłeczki kijem. 

Rodzaje rozgrywek w golfie

Wyróżnia się dwa rodzaje rozgrywek, jeśli chodzi o zasady gry:

  • match play – gra na dołki, w której punktuje się każdy z pojedynczych dołków;
  • stroke play – gra na uderzenia, w której wygrywa osoba, która pokona całe pole możliwie najmniejszą liczbą uderzeń.

Można także wyróżnić różne tryby gry:

  • indywidualny – każdy gracz bierze udział w rozgrywce sam;
  • foursome – polega na tym, że gra się w zespołach dwuosobowych jedną piłką;
  • four-ball – gra się w zespołach dwuosobowych, ale każdy z graczy posiada swoją piłkę w grze.

Savoir-vivre golfisty

Długa tradycja gry w golfa sprawia, że ma on charakterystyczną etykietę i obyczaje. Na polu golfowym obowiązuje bycie uprzejmym dla rywali, ale też schludny ubiór. Każdy z graczy sam sobie dobiera własny kij golfowy.

Fot. Robert Ruggiero/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*