Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o aparat ortodontyczny?
Beauty

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czeka Cię wizyta u ortodonty i zakładanie aparatu na zęby? Sprawdź wcześniej, jak dbać o niego oraz higienę jamy ustnej, by leczenie przebiegało sprawnie i bezproblemowo.

Aparat ortodontyczny stały lub ruchomy

Aparaty ortodontyczne dzieli się na dwa główne typy:

  • stały – jest on przymocowany do zębów, nie można go zdejmować, przez co czyszczenie zarówno samego aparatu, jak i zębów może być utrudnione;
  • ruchomy – zwykle nosi się go przez kilka, kilkanaście godzin dziennie; chociaż można go zdejmować, co ułatwia czyszczenie, trzeba pamiętać, że łatwo gromadzą się na nim bakterie.

I jak się pewnie domyślasz, sposób dbania o każdy z nich będzie się od siebie różnić. Ale nie martw się, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie wskazówki.

Jak dbać o stały aparat na zęby?

Stały aparat na zęby składa się z pierścieni, łuków i zamków, co generuje sporo miejsc, w których mogą gromadzić się resztki jedzenia, a to – prowadzić do próchnicy. Dlatego pierwszą rzeczą, o jakiej powinno się pomyśleć, jest odpowiednie czyszczenie samych zębów, najlepiej po każdym posiłku. A jeśli zdecydujesz się na aparat ortodontyczny w Dental Clinic, to polecanym rozwiązaniem będzie higienizacja zgodna z Guided Biofilm Therapy®, która doskonale sprawdza się właśnie w takich przypadkach.

Oprócz tego warto zadbać o kilka akcesoriów, ułatwiających usuwanie resztek jedzenia spomiędzy aparatu i zadbanie zarówno o niego, jak i o jamę ustną:

  • wosk lub silikon ortodontyczny – zabezpiecza ostre elementy, dzięki czemu chroni przed skaleczeniem; zaleca się jego stosowanie szczególnie bezpośrednio po założeniu aparatu, gdy ryzyko podrażnienia jest największe;
  • szczoteczki ortodontyczne – posiadają odpowiednio wyprofilowane włosie (krótsze od środka i dłuższe na zewnątrz);
  • szczoteczki soniczne lub oscylacyjne z końcówką ortodontyczną dla osób, które od klasycznej wersji wolą elektryczne;
  • szczoteczki międzyzębowe lub nić dentystyczna do czyszczenia trudnodostępnych miejsc;
  • pasta do zębów dedykowana osobom noszącym aparat ortodontyczny – od zwykłej różni się konsystencją, a także składem; zawiera substancje, które chronią przed odkładaniem się płytki nazębnej.

Trochę tego dużo? Możesz kupić gotowy zestaw ortodontyczny, przeznaczony do pielęgnacji aparatów stałych. 

Jak dbać o ruchomy aparat na zęby?

Jeśli masz ruchomy aparat na zęby, pielęgnacja będzie nieco prostsza. Gdy go ściągasz, stosuj dotychczasowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej lub, jeśli były one niewystarczające, skonsultuj je ze swoim ortodontą, czy dentystą.

Co jest natomiast istotne, jeśli chodzi o sam aparat ruchomy? Jedną z najważniejszych rzeczy jest pamiętanie o tym, aby zdejmować go w trakcie jedzenia/picia. Ponadto musisz go regularnie czyścić, ponieważ, jak już wspominaliśmy, gromadzą się na nim bakterie, które mogą doprowadzić do próchnicy/innych problemów.

Zaleca się, aby przemywać aparat minimum dwa razy dziennie, używając w tym celu letniej wody (nie gorącej, ponieważ wrzątek może zdeformować niektóre części, np. akrylową płytkę) oraz dedykowanego środka myjącego.

Po całym procesie powinno się dokładnie osuszyć aparat, po czym, jeśli nie jest zakładany na zęby, odłożyć do specjalnego pudełka, które jest przechowywane w suchym miejscu (czyli zapomnij np. o łazience, w której zwykle panuje wilgoć).

Co się stanie, jeśli nie będziesz o niego dbać? Na powierzchni może odkładać się kamień, aparat zacznie też nieprzyjemnie pachnieć, co na pewno nie wpłynie dobrze na regularność noszenia i skuteczność leczenia ortodontycznego.

Fot.: Rainier Ridao/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*