Jak urozmaicić codzienne menu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urozmaicić codzienne menu?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Dobra dieta to zróżnicowana dieta. Jednak jej urozmaicenie może wiązać się z problemami. Zobacz, jak wzbogacić swoje codziennie menu.

Nie traktuj jedzenia zbyt emocjonalnie

Stwierdzenia, że czegoś nie cierpisz lub nienawidzisz, już same w sobie wskazują na negatywne zaangażowanie emocjonalne. Jednak, gdy podejdziesz do całej sytuacji bardziej racjonalnie, stwierdzisz, że nastawianie do jedzenia jak na przykład chałwa i nazwanie jej obrzydliwą, wynika raczej z konkretnych doświadczeń i nie jest uzasadnione. Takimi doświadczeniami mogą być na przykład presja wywierana przez rodziców czy skojarzenie danego produkty ze złą sytuacją. Spróbuj chociaż trochę nastawić się pozytywnie do nielubianego jedzenia, a zobaczysz, że może w niewielkim stopniu się do niego przekonasz.

Trenuj swoje kubki smakowe

Jak twierdzą psychologowie — człowiek preferuje te bodźce, którymi jest poddawany częściej. Odczuwanie smaku także podlega tej regule. Chociaż istnieją pewne preferencje czy słabości (jak na przykład odczuwanie smaku słodkiego) to z reguły można nauczyć się lubienia wybranych pokarmów przez ich częstsze jedzenie. Jednak pamiętaj, że nie chodzi tutaj o  zmuszanie się do jedzenia jednej potrawy pięć razy dziennie, siedem dni w tygodniu. Musisz umiejętnie wkomponować nielubiane potrawy w swój jadłospis. Zacznij od niewielkich ilości, najlepiej wkomponuj je w produkty, które naprawdę lubisz i które zdominują nielubiany smak. 

Inną, równie ważną kwestią będzie umiejętność gotowania i przyrządzania potraw. Jeśli masz awersję do marchewki, ponieważ w dzieciństwie zostałeś zmuszony do jedzenia marchewki z groszkiem, spróbuj przyrządzić ją w innej postaci, zamiast całkowicie je likwidować. Dobrą opcją będzie zupa krem czy marchewka zapiekana z innymi warzywami w sosie. 

Pamiętaj także, aby produkty kupować ze sprawdzonych źródeł, zwłaszcza warzywa, owoce i mięso. Jeśli szukasz dobrych wędlin dla całej rodziny, odwiedź stronę https://wedlinydlacalejrodziny.pl/

Komponowanie menu

Znacznie utrudni ci komponowanie zdrowego jadłospisu, jeśli definitywnie zrezygnujesz z niektórych produktów żywnościowych ze względu na subiektywne odczucia. Sklep z suplementami i ogromne zakupy specyfików mogą uzupełnić niedobory, jednak nie zastąpią dobrze zbilansowanej i różnorodnej diety. Dlatego warto dać szans niektórym produktom spożywczym, nie zmieniając przy tym swoich preferencji smakowych. Myśl o pozytywach danego jedzenia i stopniowo przyzwyczajaj się do jego smaku.

Fot.: Brooke LarkHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*