Jak urządzić nowoczesne, ekskluzywne biuro?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić nowoczesne, ekskluzywne biuro?
Architektura & design

Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń, w której przebywamy na co dzień, ma wpływ na nasze zachowania. Nie bez kozery pokoje psychologów najczęściej są w kolorze zielonym, pokoje dzieci w różowym lub niebieskim, a świątynie w białym. Nie tylko barwy mają znaczenie. Jak dobrze zagospodarować przestrzeń do pracy?

Jeśli jesteś na etapie budowania domu i planujesz rozmieszczenie pomieszczeń, jesteś w bardzo komfortowej sytuacji. Nie każdy z nas może sobie wybrać idealne miejsce na biuro. Ty trafiłeś do grona szczęśliwców. Skup się na tym, by było dobrze oświetlone. Jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na dużą ilość okien – światło naturalne będzie dużo lepsze dla Twoich oczu oraz sprawi, że pokój będzie wydawał się o wiele większy. 

Duch feng shui czy dobry gust?

Nie ma jednej złotej zasady i planu, w którym rozmieszczenie mebli sprawi, że każdy będzie się czuł komfortowo. Przede wszystkim Ty masz tam się czuć dobrze, to Twoje miejsce pracy. Nie zawsze jednak rozwiązania, które wydają się nam najlepsze, będą spełniały swoją funkcję. Warto w tej kwestii poradzić się eksperta. Jeśli planujesz pomalować ściany na kolor czarny i zrezygnować z okna…lepiej przemyśl to dwa razy. 

Barwa zielona nas uspokaja, biała jest bardzo szlachetna i poważna. Od Ciebie zależy, w jakim stylu będzie urządzone Twoje biuro. Najbardziej uspokoją Cię, a jednocześnie zmobilizują do pracy ciepłe odcienie brązu i szarości. Możesz zdecydować się na wariant dwukolorowy. Część pracowniczą zaplanuj w kolorze szarym, natomiast część wypoczynkową w ciepłych odcieniach różu. Wydzielenie dwóch sfer w biurze jest świetną alternatywą, jeśli planujesz przyjmować wielu gości. Warto zdecydować się na takie odcienie, które później będziesz przemycać w dodatkach do swojego wnętrza. 

Jakie meble do biura?

Najwięcej czasu będziesz spędzać przy biurku, pracując przy komputerze. Podstawą będzie zadbanie o miejsce, w którym będziesz miał najwięcej światła. Strefa pod oknem jest najczęstszym wyborem. Zwykle tam znajdują się grzejniki, które ogrzeją Twoje stopy w zimę, a  widok z okna sprawi, że będziesz mógł się na chwilę oderwać od interesów. Jeśli chodzi o samo biurko – modne są czarne, które są symbolem elegancji. Zaś solidne dębowe wykonanie stołu będzie przywodzić na myśl biura prawnicze. Zdecyduj się na długi i szeroki blat – zmieścisz na nim wszystkie urządzenia biurowe, komputer i dokumenty. 

Koniecznie zadbaj o wygodny fotel. Pomyśl, ile godzin będziesz na nim siedział. Nie dopuść do sytuacji, w której decydujesz się na modernistyczny wygląd siedzenia, kosztem komfortu. Ciemny, skórzany fotel, z dużym oparciem i podłokietnikami – prawda, że brzmi wygodnie? Jeśli masz taką możliwość – wybierz model z kółkami, który ułatwi poruszanie się przy długim biurku.

Szafki, półki stojaki – jak najbardziej! Postaw na te wykonane z grubego, hartowanego szkła. Pod żadnym pozorem nie mogą się one uginać pod ciężarem książek, skoroszytów i teczek. W ofercie sklepów znajdziesz te w nietypowych kształtach, wygięte w elkę czy spiralne. Decydując się na konkretny fason, dopytaj czy istnieje możliwość stworzenia stolika kawowego w podobnym stylu. Kieruj się zasadą – im mniej, tym lepiej! Ład i porządek w Twoim biurze będzie wiele o Tobie mówić. 

Wypoczynek też jest ważny!

W części wypoczynkowej, w której będziesz przyjmować gości, możesz zaszaleć. Na pewno przyda Ci się kanapa i wygodne fotele. Modne w tym sezonie są kolorowe obszycia skórzane i wykonane z tworzyw sztucznych. Może to jest moment na nawiązanie do koloru ściany? Nie bój się nowości! Świetnym rozwiązaniem będzie umieszczenie tam stolika kawowego. Znajdź też miejsce na ekspres do kawy – bo bez kawy będzie na pewno ciężko!

Fot. Christian Mackie/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*