Artykuł sponsorowany
Różne płytki nadają się do różnych celów. Na przykład niektóre są przeznaczone tylko do ścian, inne do podłóg, a niektóre mogą być używane do obu. Pewne typy mogą być wykorzystywane na zewnątrz, dopełniając głównie aranżacje przed domem. Jak zatem wybrać płytki, które będą idealnie pasowały do wnętrz?
Jeśli chcesz uzyskać harmonijny wygląd, możesz użyć tych samych płytek na ścianach i podłodze. Aby dodać nieco dramatyzmu, możesz wymieszać go style za pomocą płytek ściennych, a następnie płytek podłogowych w innym kolorze.
Dobrym pomysłem jest pozostawienie próbki płytek w swojej przestrzeni i mieszkanie z nimi przez co najmniej tydzień lub dwa. Upewnij się, że przesuwasz je po pokoju, aby zobaczyć, jak wyglądają w różnych światłach. Dzięki temu będziesz bardziej świadomy tego, co chcesz osiągnąć.
Kolor płytek będzie miał ogromny wpływ na wygląd Twojego pokoju. To samo tyczy się innych pomieszczeń, więc płytki łazienkowe oraz te do kuchni muszą zostać wybrane z największą starannością.
Wszystkie białe płytki będą wyglądać jasno, a to świetnie nadaje się do powiększania małego pokoju. Niestety mogą być trudne do utrzymania w czystości, gdyż będzie na nich widoczny wszelki brud. Ciemnoszare lub czarne płytki dodadzą nieco tajemniczości aranżowanej przez Ciebie przestrzeni. Świetnie sprawdzają się w bardziej ruchliwych domach, ponieważ ukrywają brud, ale mogą sprawić, że mały pokój będzie aż nadto ciemny.
Jeśli przestrzeń, z którą pracujesz, ma posiadać bardziej odprężającą atmosferę, naturalność jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem. Spokojny wygląd zapewnią płytki w kolorze kremowym, beżowym i w innych naturalnych barwach. Cieplejsze odcienie, takie jak terakota, nadadzą śródziemnomorski wygląd.
Jeśli chcesz dodać blasku, musisz wybrać metalową płytkę. Szare kafelki stanowią świetne tło, jeśli chcesz dodać kontrast z różnymi akcentami kolorystycznymi.
Kolorowe kafelki, szczególnie na ścianach, nadadzą ton Twojemu pomieszczeniu. Jaśniejsze kolory posłużą do otwarcia przestrzeni, podczas gdy bogatsze kolory będą wyglądać bardziej dramatycznie i ekstrawagancko.
Jedną z zasad, których należy przestrzegać, jest upewnienie się, że płytki ścienne i podłogowe dobrze ze sobą współgrają. Następnie będziesz chciał, aby reszta pokoju uzupełniała wybrane kafelki.
Warto też pomyśleć o kolorze fugi. Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt, idealne będą duże płytki z dopasowaną fugą. Jeśli chcesz, aby proste płytki wyróżniały się, wybierz ciemną lub kolorową fugę. Zasada ta jest taka sama niezależnie od tego, czy mamy na myśli kafelki do kuchni, czy do łazienki.
Następnie musisz pomyśleć o skali. To, jaki rozmiar płytek wybierzesz, zależy w dużym stopniu od tego, jaki wpływ chcesz, aby miały one na Twój pokój.
Jeśli chcesz, aby pomieszczenie wyglądało na większe, odpowiednio większe płytki będą lepszym wyborem. Małe, mozaikowe style są idealne, jeśli kładziesz je na powierzchni, która może nie być idealnie prosta. Płytki prostokątne mogą sprawić, że wąskie pomieszczenie będzie wydawać się szersze – jeśli zostaną ułożone w najwęższej części pomieszczenia. Kwadratowe świetnie sprawdzają się w nowoczesnym domu, ale jeśli mieszkasz w starszej, nawet zabytkowej posiadłości o nierównych ścianach, możesz wybrać taką o nieregularnym kształcie. Innym wariantem są płytki heksagonalne, które podobnie jak kwadratowe, nadadzą się do współczesnych wnętrz.
Pomyśl o proporcjach swojego pokoju. Jeśli trochę się martwisz, podstawową zasadą jest układanie większych płytek na podłodze, a mniejszych na ścianie. Lub tego samego rozmiaru na ścianie i podłodze.
Nigdy nie kładź małych płytek na podłodze, a następnie większych na ścianie], ponieważ wygląda to nieproporcjonalnie.
Trudno jest odróżnić porcelanę od płytek ceramicznych. Ich proces produkcyjny jest rzeczywiście bardzo podobny, ale obie mają różne właściwości.
Różnica polega na zastosowanych materiałach i procesie wypalania. Płytki ceramiczne są wykonane z gliny wypalanej w celu zmniejszenia zawartości wody. Płytki porcelanowe zawierają tylko drobną białą glinę i są wypalane w wyższej temperaturze niż ceramika. To sprawia, że płytki porcelanowe są twardsze, gęstsze i mniej porowate.
W rezultacie ceramika jest niedrogim wyborem do ścian w obszarach o niskiej wilgotności, takich jak pomieszczenia mieszkalne lub korytarze. Płytki porcelanowe są naturalnie bardziej trwałe i wodoodporne, dzięki czemu idealnie nadają się do obszarów narażonych na wilgoć, takich jak łazienki i kuchnie.
Fot. Christian Mackie/Unsplash