Jak stworzyć garderobę marzeń?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak stworzyć garderobę marzeń?
Architektura & design

Garderoba to pomieszczenie, które pozwala utrzymać porządek w domu. To także prawdziwy raj dla osób, które uwielbiają ubrania, buty, torebki i dodatki. Jak stworzyć własną garderobę i poczuć się jak gwiazda?

Jeszcze do niedawna garderoba była synonimem luksusu. Takie pomieszczenia oglądaliśmy na ekranach telewizorów. Gdzieś w odległej Ameryce ludzie mieli w swoich pięknych domach osobne pomieszczenia, pełniące rolę luksusowej szafy. Moda na garderoby wkroczyła także do Polski. Deweloperzy i architekci tworzą takie pomieszczenia w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Jak je zaaranżować, aby zostać posiadaczem garderoby marzeń?

Mała garderoba

Jeżeli jesteśmy posiadaczami stosunkowo niewielkiego pomieszczenia przeznaczonego na garderobę, musimy mądrze gospodarować przestrzenią. Nie ma sensu montowania wielkich, masywnych konstrukcji meblowych, które będą zabierały cenną przestrzeń. Drążki i uchwyty z powodzeniem możemy zamontować bezpośrednio w ścianach. Ważne aby wnętrze pomalować zmywalną, niepylącą farbą.

Przestrzeń w pomieszczeniu pozwolą nam zaoszczędzić także przesuwne drzwi. Ważne jest aby garderoba była dobrze oświetlona. Wchodząc do pomieszczenia musimy wiedzieć gdzie znajdują się poszukiwane przez nas ubrania i akcesoria. Po drugie musimy widzieć w jakim są stanie – czy nie ma na nich plam, czy są wyprasowane itd.

Przestrzeń w niewielkiej garderobie powinna być wykorzystana od sufitu do podłogi. U góry możemy trzymać rzadziej używane elementy garderoby lub przekładać ubrania sezonowo. Zimą schować letnie ubrania w pudłach pod sufitem, a latem robić odwrotnie.

Wielka garderoba marzeń

Prawdziwa garderoba marzeń to pomieszczenie bezpośrednio przy sypialni i łazience, do którego dociera naturalne światło słoneczne. W takiej garderobie jest dużo miejsca na swobodne ustawienie mebli i witryn. Nie powinno także zabraknąć przestrzeni na toaletkę. Czego jeszcze nie może zabraknąć w garderobie? Dużych luster, pozwalających na obejrzenie się z każdej strony.

Jakie meble powinny znaleźć się w garderobie marzeń?

Wybór mebli powinien być dopasowany do naszych potrzeb i rodzaju rzeczy, które mamy w posiadaniu. Powinniśmy pomyśleć o przestrzeni z wysokimi drążkami – tam będą wisieć długie płaszcze, suknie i inne ubrania wymagające przestrzeni. Kolejny dział garderoby marzeń to krótkie drążki. To tutaj zawisną żakiety, koszule, marynarki… Na wieszakach w tej części powiesić możemy także spodnie. Możemy też część szafy przeznaczyć na wysuwany drążek do wieszania spodni.

Kolejna przestrzeń to miejsce do składowania butów. Mogą to być otwarte półki lub oszklona witryna. Obuwie można także przechowywać w pudełkach. Sprytnym patentem na przejrzysty katalog butów w pudełkach są zdjęcia. Każdą posiadaną parę fotografujemy, drukujemy zdjęcie i naklejamy na karton. Dzięki temu precyzyjnie będziemy wiedzieć, gdzie co jest.

Część garderoby powinna być przeznaczona na kącik jubilerski. To w nim umieszczamy wisiorki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki i zegarki. Biżuterię możemy powiesić na ścianach lub na bocznej płycie; poukładać w poziomych organizerach np. w postaci szuflad. Możemy także przeznaczyć fragment toaletki na ten cel.

W garderobie marzeń część przestrzeni powinniśmy przeznaczyć na wygodne szuflady. Bez względu na to czy będzie to mała komódka czy potężne szuflady robione na zamówienie, taka przestrzeń na pewno się przyda. Znajdzie się tu bielizna, stroje kąpielowe, skarpetki, rajtki i pończochy i wiele innych. Wbrew pozorom, drobnych elementów garderoby jest całkiem sporo.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*