Trendy wnętrzarskie 2021 – najlepsze inspiracje

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Trendy wnętrzarskie 2021 – najlepsze inspiracje
Architektura & design

Powoli przychodzą do nas coraz cieplejsze, dłuższe dni, mamy więcej energii i chęci do zmian i nieśmiało zaczynamy popatrywać na nasze poszarzałe ściany i opatrzone wnętrze. 

To, jak czujemy się w naszym mieszkaniu, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wykreuj więc w swoim domu przestrzeń, w której z radością będziesz odpoczywał. Sprawdź, jakie trendy możesz wykorzystać, aby wprowadzić do niego nieco świeżości.

Powrót do natury… na miejscu

Myśl prosto i rób prosto. Ważnym trendem tego roku będzie wykreowanie przestrzeni tak, abyśmy na nowo poczuli połączenie z naturą. Połóż nacisk na ekologiczny, naturalny look. Wśród stosowanych surowców królować będą niepodzielnie: słoma, surowe drewno, len i juta, która jest materiałem do niego podobnym, również opartym na włóknie roślinnym, często używanym do produkcji płócien. Zastosowanie organicznych elementów i włókien pochodzenia roślinnego ma swoje źródło w roku poprzednim, kiedy zaczęliśmy zwracać się ku prostej wiklinie i meblom wykonanym z rattanu. Zwiększ „miękkość” wnętrza, stosując zasłony z naturalnego jedwabiu lub z konopi albo powlecz nimi pościel. Materiały z konopi dobrze wchłaniają wilgoć i zapewniają lepszą wentylację pomieszczenia. Połóż na ścianie korek, co dodatkowo wygłuszy pomieszczenie i zapewni Ci intymność oraz poczucie organiczności, a całe wnętrze wypełnij roślinami doniczkowymi. Bujna zieleń różnorodnych kwiatów pomoże Ci odświeżyć przestrzeń i wpłynąć pozytywnie na swój nastrój. Przeznacz na to jasne miejsca w Twoim domu, aby rośliny miały dobry dostęp do światła. Jeżeli nadal mało Ci wypełnienia zielenią, dobrym pomysłem jest wykończenie wnętrza drobiazgami i tapetą z botanicznym twistem. W takim otoczeniu łatwo wyciszysz myśli i odnajdziesz upragniony spokój.

Niech otoczenie Cię otuli

Ma być miło i wygodnie, ale czemu by nie pójść o krok dalej? Przemień swoje wnętrze w krainę przytulności, niech Cię zachwyca i inspiruje, niech całość stanie się jasna, pogodna i nastraja Cię pozytywnie na cały dzień. Taki efekt osiągniesz, jeśli postawisz na pastelowe kolory i miękkie, zaokrąglone detale. Projektując przestrzeń, wybieraj meble, akcesoria i wzory o łagodnie zakrzywionych liniach, zarówno fotele, jak i przedmioty dekoracyjne. Zamień ciężką kwadratową kanapę na owalny stół i okrągłe pufy wokół niego. Taki wystrój naturalnie współgra z kształtami ludzkiego ciała. Swobodne, organiczne wzory wprawią Cię w dobry nastrój. Faktury uzupełnij miękkimi i delikatnymi tkaninami. Dobrze sprawdzi się tu elegancki aksamit albo swojska i przytulna wełna pętelkowa. Wykorzystaj je do obicia krzeseł i foteli, zwłaszcza jeżeli w mieszkaniu masz zimne, metalowe sprzęty straszące kanciastymi rogami. Dzięki temu nadasz swoim starym sprzętom większej łagodności. Poprawisz nastrój, jeśli wybierzesz przy projektowaniu odcienie mineralne – takie jak błękity, zielenie, słoniowa biel, beże i wszelkie odcienie ziemi. Kupuj w tych kolorach zarówno porcelanę, jak i zasłony czy wykładziny. Pomaluj ściany, łącząc powyższe kolory w dowolny sposób. Symbolizują spokój, prostotę i harmonię, niech na stałe zagoszczą w Twoim wnętrzu.

Morska ekstrawagancja

Jeżeli zaś cały czas marzysz o czymś bardziej odważnym, pragniesz intensywności, koloru, a przy tym potrzebujesz gruntownej przemiany swoich czterech kątów – postaw na granat. Barwa ta rozpoczęła trendy marynistyczne i wywołała wiele zamieszania w świecie projektowania. Oferuje wiele możliwości wystroju, ale przy tym zachowuje klasę, głęboką, wyrafinowaną elegancję i ponadczasowe piękno. Taki kolor w subtelny sposób będzie przywoływał myśli o dalekich morskich podróżach, ponadto zgodnie z chromaterapią granat uspokaja i odpręża, świetnie nada się do sypialni, gdzie ukoi nasze zmysły. Połóż go jednolicie na ścianie albo wykorzystaj tzw. technikę lawowania i stopniowania koloru, przywołując na myśl wzburzone fale. Dobrym pomysłem będzie również tapeta i tekstylia ze wzorami w tym kolorze. Nie musisz się sztywno trzymać marynistycznej symboliki, granatowy jest odcieniem dojrzałym i wielowymiarowym, dobrze sobie radzi przy niedopowiedzeniach. Wykończ nim całą przestrzeń i zestaw z meblami art déco, które znajdziesz w sklepach vintage. Są równie ekskluzywne i będą nawzajem podbijać efekt w Twoim mieszkaniu. Na koniec oświetl wszystko światłem – sztucznym lub naturalnym – aby wydobyć blask i ożywić przestrzeń.

Fot. Curtis Adams/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*