Jak zaaranżować apartament w stylu nowojorskim?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaaranżować apartament w stylu nowojorskim?
Architektura & design

Amerykański styl to nie tylko klasyka w rozmiarze XXL, ale także atmosfera nieskończonej wolności w duchu Nowego Jorku. 

Luksusowe hotele na Manhattanie z oknami sięgającymi od podłogi do sufitu; lofty-galerie; sklepy z rosyjskimi szyldami w Brighton Beach; narożne restauracje, z których wydobywa się aromat curry – to wszystko znaleźć można w Nowym Jorku. Miasto to jest złożone jak francuski deser. Jeśli fascynuje Cię styl nowojorski i chcesz wprowadzić go do swojego apartamentu, przeczytaj ten artykuł. 

Swoboda, otwartość, eklektyzm, wygoda i prostota – od tego warto zacząć, jeśli chce się odtworzyć nowojorski styl w swoim apartamencie. 

Czym jest styl nowojorski?

Styl nowojorski jest znany każdemu, kto obejrzał serial „Seks w wielkim mieście”. 

Nie bez powodu styl ten często określany jest jako klasyczny – wnętrza Nowego Jorku są ponadczasowe. Mimo zmieniających się trendów aranżacyjnych styl nowojorski zawsze pozostaje tak samo piękny. To, co go wyróżnia, to dbałość o szczegóły. Przestrzeń w takich wnętrzach musi być starannie zaplanowana. Styl ten w szczególności charakterystyczny jest dla dużych powierzchni. Szczególną uwagę przywiązuje się w nim do akcesoriów. Muszą być starannie dobrane, aby ozdobić klasyczne wnętrze. Ważne jest, aby wybierać dobrej jakości tkaniny i materiały, a jednocześnie nie przesadzić. Umiar jest kluczową cechą stylu nowojorskiego.

Wolność i przestrzeń – kluczowe dla stylu nowojorskiego

Układ w stylu nowojorskim to otwarta przestrzeń typu loft. Jeśli to możliwe, powinieneś pozbyć się ścian i ścianek działowych. Kuchnia przechodzić powinna w jadalnię i salon, a ten z kolei prowadzić powinien do dalszych zakamarków apartamentu. W nowojorskich mieszkaniach liczy się swoboda. Nie można pozwolić na ryzyko rozlania margarity, podczas manewrowania między ościeżnicami i blatami. Postaw więc na przestrzeń i wolność. 

Olbrzymie okna

Ogromne okna są koniecznością dla nowojorczyków. Wpuszczenie jak największej ilości naturalnego światła ważne jest w szczególności na wysokich piętrach, zasłoniętych innymi wieżowcami. Dlatego wielkie okna są ważną cechą stylu nowojorskiego.

Jeśli nie masz dużych okien, zastosuj wszystkie dostępne techniki, które rozjaśnią i zwiększą przestrzeń pomieszczenia. Wybierz delikatne, jasne odcienie, pozbądź się rzeczy, które Ci się nie podobają lub nie są już potrzebne. Zorganizuj przestrzeń w taki sposób, abyś miał okazję podziwiać to, co jest za oknem.

Pokaż swój styl i pasje

Przestrzeń apartamentu w stylu nowojorskim powinna być zorganizowana przede wszystkim w taki sposób, aby wyrażać charakter, gust i zainteresowania jej mieszkańców. Jak nowojorczycy to robią?

Jeśli ktoś każdej nocy jedzie przez Bronx na deskorolce, nigdy nie schowa deski w szafce w korytarzu. Odwiedzając nowojorczyka, od razu zobaczysz deskorolkarza, trenera surfingu, który ma do czynienia z zamożnymi klientami na Long Island lub zagorzałego fana klubu baseballowego NY Yankees.

W stylu nowojorskim ważne jest, aby wystawiać na pokaz to, co uważasz za „Twoje” i ważne. Wybierz kultowy element akcentujący, który Cię zachwyci. Nawet jeśli będzie się on wydawać dziwaczny.

Meble: funkcjonalne, modne, eleganckie

Wykańczając apartament w stylu nowojorskim, postaw na minimalizm, jeśli chodzi o meble. 

Przy niewielkiej liczbie mebli można dobrze w nie zainwestować i wybrać wyłącznie najlepsze rozwiązania. Nie bój się modnych rzeczy i mebli o nietypowych kształtach.

Nowojorczycy uwielbiają także wielofunkcyjne, „inteligentne” rzeczy, więc jeśli sofa może się sprytnie rozłożyć i przekształcić w zgrabny szezlong – będzie to dobry zakup do Twojego apartamentu.

Dobre oświetlenie

Szczególną uwagę zwróć na światło. W apartamencie w stylu nowojorskim powinno być dużo lamp umieszczonych wszędzie tam, gdzie mogą być przydatne. Liczne lampy pomogą wydzielić strefy pomieszczenia i podkreślić najważniejsze jego akcenty. Istotne jest, aby mieszkanie łatwo przechodziło z trybu „showroom” w tryb „raj dla cichych rozmów w cztery oczy”. Należy zrozumieć, że nowojorskie wnętrze odzwierciedla pewien styl życia, w którego matrycy najważniejsza jest wolność. Podstawowym zadaniem przy tworzeniu wnętrza w stylu nowojorskim jest odzyskanie jak największej przestrzeni, a następnie rozkoszowanie się gigantomanią w rozsądnych dawkach i zapewnienie sobie maksymalnej ilości komfortu.

Wszystko na dużą skalę

Aby eklektyzm nie popsuł integralności wnętrza, w stylu nowojorskim najlepiej jest postawić na jedną dużą rzecz zamiast kompozycji kilku mniejszych. Tam, gdzie Europejczyk powiesi obraz do podparcia wezgłowia, nowojorczyk zamienia całą ścianę w wezgłowie. Tam, gdzie Europejczyk pomyśli, z czym połączyć małe dywaniki, nowojorczyk wyłoży dywanikiem cały pokój. Mieszkańcy NY są przyzwyczajeni do „dużej skali” i wybierają odpowiednie do tego myślenia meble i wystrój.

Koncentracja na technologii

Jeśli chodzi o technologię, dom musi być w pełni uporządkowany. Dla nowojorczyka wypełnienie domu technologią jest znacznie ważniejsze niż to, czy łóżko lub lampa są od znanej marki.

Salon – centrum apartamentu

Duża sofa pośrodku salonu to nie fanaberia, ale absolutna konieczność. Apartament w nowojorskim stylu zawsze jest gotowy na przyjęcie gości. Wybierz sofę, która świetnie prezentuje się pod każdym kątem, a do tego designerskie krzesła z nietuzinkową tapicerką, miękkie pufy, ozdobne poduszki. W nowojorskich salonach nikt nie siedzi z prostymi plecami na wiedeńskim krześle – każdy czuje się tak komfortowo jak w domu.

Minimalistyczna kuchnia

Kuchnia w nowojorskich apartamentach jest zwykle minimalistyczna. Sprzęt jest zabudowany, naczynia schowane w szafkach, a kieliszki można zawiesić nad barem.

Fot. Sidekix Media/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*